Jak właściwie obliczyć powierzchnię mieszkania lub domu?
Definicję powierzchni użytkowej określa Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, fot. Pixabay
Dokładne obliczenie powierzchni mieszkania lub domu jest niezwykle istotne, gdyż metraż lokalu wpływa na decyzję o kupnie, jak również na cenę. Od powierzchni użytkowej zależą opłaty czynszowe, podatek od nieruchomości i opłaty za użytkowanie wieczyste. Jak prawidłowo zmierzyć powierzchnię użytkową mieszkania i domu zgodnie z prawem?
Zobacz także
Redakcja news Rozliczanie kosztów ciepła i wody – przepisy i praktyka
Jak ustalić maksymalny i minimalny koszt zmienny zakupu ciepła? Co zrobić, by poprawnie określić zużycie wody utraconej w czasie awarii? W jaki sposób rozliczyć ciepło na c.o. i c.w.u. w okresach miesięcznych,...
Jak ustalić maksymalny i minimalny koszt zmienny zakupu ciepła? Co zrobić, by poprawnie określić zużycie wody utraconej w czasie awarii? W jaki sposób rozliczyć ciepło na c.o. i c.w.u. w okresach miesięcznych, kwartalnych i rocznych? Zapraszamy na szkolenie, które 21 listopada poprowadzi Wojciech Jan Konieczny.
Redakcja news Kongres Deweloperski 2024
Polityka mieszkaniowa, oczekiwania nabywców, wyzwania deweloperów, nowe warunki techniczne, ceny lokali, budownictwo niskoemisyjne, kierunek rozwoju europejskich miast – to tylko niektóre tematy podjęte...
Polityka mieszkaniowa, oczekiwania nabywców, wyzwania deweloperów, nowe warunki techniczne, ceny lokali, budownictwo niskoemisyjne, kierunek rozwoju europejskich miast – to tylko niektóre tematy podjęte podczas Kongresu Deweloperskiego, który odbył się 3 października w Krakowie.
Andrzej Wiszniewski news XXIII FORUM TERMOMODERNIZACJA 2024
XXIII FORUM TERMOMODERNIZACJA 2024, zorganizowane przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych (ZAE), odbyło się 2 października 2024 r. w Warszawie. Było to kolejne, organizowane od 24 lat, spotkanie audytorów...
XXIII FORUM TERMOMODERNIZACJA 2024, zorganizowane przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych (ZAE), odbyło się 2 października 2024 r. w Warszawie. Było to kolejne, organizowane od 24 lat, spotkanie audytorów energetycznych i projektantów. Udział wzięli również przedstawiciele władz państwowych, firm działających w sektorze budownictwa oraz instytucji finansowych.
Definicję powierzchni użytkowej określa Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Według tych przepisów powierzchnią użytkową budynku lub jego części jest powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych i szybów dźwigowych. Kondygnacja zawiera także garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe. Klatki schodowe i szyby dźwigowe nie zaliczają się do pomiarów.
Normy określające powierzchnię użytkową
Normy, które stosuje się do obliczenia powierzchni mieszkania lub domu jednorodzinnego:
- PN-70/B-02365
- PN-ISO 9836:1997
- PN-ISO 9836:2015-12
Rozporządzenie Ministra Rozwoju z 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego każe określać powierzchnie budynku zgodnie z zasadami polskiej normy dotyczącej obliczania wskaźników powierzchniowych i kubaturowych. W załączniku do rozporządzenia znajduje się informacja o stosowaniu najnowszej normy opublikowanej w języku polskim. Taką normą jest aktualnie PN-ISO 9836:2015-12, która wycofała i zastąpiła w 2015 r. normę PN-ISO 9836:1997 „Właściwości użytkowe w budownictwie – Określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych”. Stosowanie Polskich Norm jest dobrowolne, jednak Polski Komitet Normalizacyjny (PKN) zaleca takie postępowanie.
Co o powierzchni użytkowej mówi Ustawa o ochronie praw lokatorów?
Definicja powierzchni użytkowej znajduje się także w Ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z 2001 r. Według tych przepisów powierzchnia użytkowa lokalu to powierzchnia wszystkich pomieszczeń w lokalu oraz innych, które służą mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora. Nie gra roli ich przeznaczenie i sposób używania. Są to: przedpokój, pokoje, korytarz, hol, łazienka i spiżarnia. Do powierzchni użytkowej lokalu nie zalicza się tarasów, balkonów i loggii, szaf i schowków ściennych, piwnic, strychów, pralni, suszarni i miejsc na opał.
Może Cię zainteresuje: Lokalne wspólnoty energetyczne szansą na tańszą energię i bezpieczeństwo
Obliczanie powierzchni użytkowej mieszkania
Wytyczne do obliczenia powierzchni użytkowej mieszkania określa rozporządzenie z 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego:
- powierzchnia pomieszczeń lub ich części o wysokości w świetle od 2,20 m zaliczana jest do obliczeń w 100 proc.
- o wysokości od 1,40 m do 2,20 m – w 50 proc.
- o wysokości poniżej 1,40 m nie zalicza się w ogóle.
Zależnie od normy, powierzchnia będzie inna, jeśli np. stosując normę PN-ISO 9836:1997 deweloper wliczy balkon - różnica może tu wynieść 1,8 mkw.
Powierzchnia mieszkania ze skosami
Obliczając powierzchnie przy skosach lepiej wybrać normę PN-ISO 9836:1997. Powierzchnia wewnętrzna jako podstawa obliczenia ceny za mieszkanie czy dom jest uczciwa, tylko nabywca musi wiedzieć, że lokal traktowany jest tak, jakby nie było w nim ścian działowych. Inaczej ostateczna cena może zmaleć o kilka procent.
Pomiar zgodny z normą PN-ISO 9836:1997 dokonywany jest po otynkowaniu i na poziomie podłogi. Nie wliczane są tu wnęki w ścianach o powierzchni powyżej 0,1 mkw. Powierzchnia ze skośnym sufitem liczona jest w całości, jeśli ma poniżej 1,9, wliczana jest do powierzchni pomocniczej. Z kolei w normie PN-70/B-02365 powierzchnię równą lub większą od 2,20 m wlicza się w 100 proc. W umowach znajdują się zazwyczaj zapisy o dopuszczalnych rozbieżnościach, akceptuje się +/- 2 proc. Większe różnice mogą skutkować odstąpieniem od umowy.
Jak traktować powierzchnię wewnętrzną mieszkania?
Powierzchnia wewnętrzna mieszkania to powierzchnia po wewnętrznym obrysie ścian lokalu z tynkami bez ścian wewnętrznych i przegród. Dolicza się do niej antresole. Norma PN-ISO 9836:2015-12 dzieli powierzchnię użytkową na podstawową i pomocniczą. Norma PN-ISO 9836:1997 dolicza powierzchnie otwarte - należy wskazać nakryte i nienakryte. Według normy PN-70/B-02365 nie zalicza się balkonów, tarasów czy loggii. Na bazie PN-ISO 9836:2015-12 do powierzchni netto nie zalicza się powierzchni zajętych przez stałe przegrody budowlane oraz powierzchni przejść drzwiowych, otworów okiennych, wnęk i niszy w tych przegrodach.
Jak obliczyć powierzchnię użytkową domu?
Przy obliczaniu powierzchni użytkowej domu stosuje się te same normy, jak przy mieszkaniach. W rozporządzeniu z 11 września 2020 r. dotyczącym zakresu i formy projektu budowlanego znajdują się także dodatkowe zapisy. Powierzchnię użytkową budynku pomniejsza się o powierzchnię przekroju poziomego wszystkich wewnętrznych przegród budowlanych oraz ich przejść i otworów, przejść w przegrodach zewnętrznych, balkonów, logii, tarasów, schodów wewnętrznych i podestów w lokalach mieszkalnych wielopoziomowych, nieużytkowych poddaszy. Z kolei powiększa się ją o antresole, ogrody zimowe, a także ścienne wbudowane szafy, garderoby i schowki.
Źródło: RynekPierwotny.pl