Nagrodę główną w kategorii budynek wielorodzinny otrzymał budynek na wrocławskich Wojszycach – Pawia 18, fot. Baumit
Jury wyłoniło zwycięskie obiekty, rozstrzygając tym samym, komu w udziale przypadnie tytuł i nagroda w wysokości 10 000 zł, a także prawo do reprezentowania Polski w rywalizacji na poziomie międzynarodowym. Wcześniej swój ranking fasad stworzyli również internauci, oddając w tegorocznej edycji plebiscytu aż 240 tysięcy głosów.
Jak ustalić maksymalny i minimalny koszt zmienny zakupu ciepła? Co zrobić, by poprawnie określić zużycie wody utraconej w czasie awarii? W jaki sposób rozliczyć ciepło na c.o. i c.w.u. w okresach miesięcznych,...
Jak ustalić maksymalny i minimalny koszt zmienny zakupu ciepła? Co zrobić, by poprawnie określić zużycie wody utraconej w czasie awarii? W jaki sposób rozliczyć ciepło na c.o. i c.w.u. w okresach miesięcznych, kwartalnych i rocznych? Zapraszamy na szkolenie, które 21 listopada poprowadzi Wojciech Jan Konieczny.
Polityka mieszkaniowa, oczekiwania nabywców, wyzwania deweloperów, nowe warunki techniczne, ceny lokali, budownictwo niskoemisyjne, kierunek rozwoju europejskich miast – to tylko niektóre tematy podjęte...
Polityka mieszkaniowa, oczekiwania nabywców, wyzwania deweloperów, nowe warunki techniczne, ceny lokali, budownictwo niskoemisyjne, kierunek rozwoju europejskich miast – to tylko niektóre tematy podjęte podczas Kongresu Deweloperskiego, który odbył się 3 października w Krakowie.
XXIII FORUM TERMOMODERNIZACJA 2024, zorganizowane przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych (ZAE), odbyło się 2 października 2024 r. w Warszawie. Było to kolejne, organizowane od 24 lat, spotkanie audytorów...
XXIII FORUM TERMOMODERNIZACJA 2024, zorganizowane przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych (ZAE), odbyło się 2 października 2024 r. w Warszawie. Było to kolejne, organizowane od 24 lat, spotkanie audytorów energetycznych i projektantów. Udział wzięli również przedstawiciele władz państwowych, firm działających w sektorze budownictwa oraz instytucji finansowych.
Tegoroczna edycja, odbywająca się pod honorowym patronatem Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP), Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP) oraz Fundacji Twórców Architektury (FTA), to już piętnasta odsłona rywalizacji oraz trzecia z rzędu, w której odnotowano rekordową liczbę zgłoszeń. Architekci, inwestorzy i wykonawcy do rywalizacji o tytuł Fasady Roku 2021 zgłosili łącznie 294 budynki.
Werdykt jury
W pierwszym etapie głosowania, które odbyło się online, wyłoniono 129 obiektów. Następnie obiekty te poddano ponownej ocenie podczas obrad jury, które odbyły się 9 listopada 2021 r. Po kilkugodzinnych rozmowach, którym przewodniczył Andrzej Poniewierka z ramienia Dolnośląskiej Izby Architektów, wybitni architekci, działacze oraz przedstawiciele mediów branżowych wyłonili wspólnie zwycięzców pięciu kategorii i przyznali kilka wyróżnień.
Budynek jednorodzinny nowy
Listę tegorocznych laureatów otwiera zespół domów w zabudowie szeregowej i bliźniaczej Ostoja Kampinos w Starych Babicach k. Warszawy, zaprojektowany przez pracownię Beczak/Beczak/Architekci.
Wyróżniono także willę „Ptasi Raj” w Warszawie, za której projektem stała pracownia FW Anta Studio Architektoniczne Daniel Cieślik.
Budynek wielorodzinny nowy
Nagrodę główną za stworzenie harmonii pomimo różnorodności zastosowanych materiałów otrzymał kameralny budynek na wrocławskich Wojszycach – Pawia 18, autorstwa „Wytwórnia” Pracownia Projektowa Piotr Zarzycki.
Poza nagrodą główną jury przyznało również dwa równorzędne wyróżnienia: budynek mieszkalny Braniborska 44-52 – dzieło ARCH_IT Piotr Zybura oraz Ande Osiedle Wsród Natury, będące częścią przedsięwzięcia Nowe Żerniki – WuWa2 realizowanego we Wrocławiu.
Budynek po termomodernizacji
Największą przychylność jury zyskała siedziba Starostwa Powiatowego w Pile. Projekt będący dziełem architektów z Filar Studio Projektu Budowlanego.
Budynek niemieszkalny nowy
By poznać zwycięzcę wśród budynków niemieszkalnych, ponownie odwiedzamy Wrocław, gdzie tuż przy lotnisku mieści się kompleks aparthotelowy Minimaxy projektu Dziewoński Łukaszewicz Architekci.
Budynek historyczny po renowacji
Zwycięzcą kategorii budynek historyczny po renowacji, któremu odtąd będzie przysługiwało prawo posługiwania się tytułem Fasady Roku 2021, jest kamienica przy ul. Piłsudskiego 65-69 w Bytomiu.
Również w tej kategorii kapituła nie poprzestała wyłącznie na przyznaniu nagrody głównej. Za kompleksowość wykonanych prac renowacyjnych, ratujących obiekt przed zniszczeniem wyróżniono Dwór we Włościejewkach, który zyskał nowe życie dzięki współpracy inwestora – European Security Academy, z biurem projektowym Cel-Art arch.
Wyróżnienie internautów
Analogicznie do poprzednich lat swój głos w konkursie mieli również internauci, którzy od 1 maja do 31 października 2021 r., oceniali kandydatów za pośrednictwem strony www.fasadaroku.baumit.com. Ograniczenie było tylko jedno – na każdego z kandydatów można było zagłosować tylko raz. W sumie w tegorocznej odsłonie plebiscytu zarejestrowano blisko 240 000 głosów!
W kategorii nowych budynków jednorodzinnych najwięcej głosów od internautów otrzymała Willa w Balicach. Z kolei wśród nowych budynków wielorodzinnych zwycięzcą publiczności została gdańska inwestycja deweloperska Nadmotławie Estate. Wyróżnienie internautów za najlepszą termomodernizację otrzymuje w tym roku kamienica przy ul. Sienkiewicza w Białymstoku. W kategorii nowych budynków niemieszkalnych największą przychylność publiczności zaskarbił sobie Dom Parafialny w Piasecznie. Wielką piątkę zamyka kamienica przy ul. Łokietka w Szczecinie, która zdobyła najwięcej głosów wśród budynków historycznych po renowacji.
Rywalizacja przenosi się teraz na poziom międzynarodowy. Laureaci nagrody głównej kwalifikują się automatycznie do VI edycji Baumit Life Challenge i będą walczyć o kolejny prestiżowy tytuł – tym razem Europejskiej Fasady Roku!
Spotkajmy się 1-3 października 2024 w EXPO XXI Warszawa, gdzie czeka na Ciebie wyjątkowa okazja, by rozwinąć swój biznes. Już teraz odbierz swoją wejściówkę na najważniejsze wydarzenie branży dźwigowej...
Spotkajmy się 1-3 października 2024 w EXPO XXI Warszawa, gdzie czeka na Ciebie wyjątkowa okazja, by rozwinąć swój biznes. Już teraz odbierz swoją wejściówkę na najważniejsze wydarzenie branży dźwigowej w Polsce! Nie zwlekaj i zarejestruj się!
Casting na najemcę to rozwiązanie, które jest obecne na rynku. Występuje w przypadku bardziej atrakcyjnych mieszkań, kuszących na przykład ceną czy lokalizacją. Casting na najemcę jest rozwiązaniem dopuszczalnym...
Casting na najemcę to rozwiązanie, które jest obecne na rynku. Występuje w przypadku bardziej atrakcyjnych mieszkań, kuszących na przykład ceną czy lokalizacją. Casting na najemcę jest rozwiązaniem dopuszczalnym przez polskie prawo pod warunkiem, że nie skutkuje on dyskryminacją określonych grup lokatorów (np. ze względu na pochodzenie). W praktyce jednak egzekwowanie tego prawa jest dość trudne.
Co zmieniło się w projektowaniu budynków po 1 sierpnia tego roku? Jak brzmią nowe wytyczne dotyczące parkowania elektryków w budynkach? Co dalej ze schronami? Zapraszamy na szkolenie!
Co zmieniło się w projektowaniu budynków po 1 sierpnia tego roku? Jak brzmią nowe wytyczne dotyczące parkowania elektryków w budynkach? Co dalej ze schronami? Zapraszamy na szkolenie!
Czy na nowych osiedlach uwzględniane są proekologiczne rozwiązania i wykorzystywana jest zielono-niebieska infrastruktura? Czy zrównoważony sposób budowania zwiększa koszt inwestycji? Jak bilansują się...
Czy na nowych osiedlach uwzględniane są proekologiczne rozwiązania i wykorzystywana jest zielono-niebieska infrastruktura? Czy zrównoważony sposób budowania zwiększa koszt inwestycji? Jak bilansują się takie projekty poprzez późniejsze mniejsze koszty eksploatacji? Czy mieszkania w inwestycjach przyjaznych dla środowiska są chętniej kupowane?
Mieszanka struktury właścicielskiej, brak funkcji zarządcy ulicy, brak spójnej architektury, a także niedobór odpowiednio dużych lokali – to największe przeszkody w szybkim rozwoju ulic handlowych. Jest...
Mieszanka struktury właścicielskiej, brak funkcji zarządcy ulicy, brak spójnej architektury, a także niedobór odpowiednio dużych lokali – to największe przeszkody w szybkim rozwoju ulic handlowych. Jest to ważne, szczególnie w przypadku reprezentacyjnych ulic miast, gdyż te odwiedzają tysiące ludzi dziennie.
Wakacje to dobry czas na remont. Kleje i farby szybciej schną, zapachów łatwiej się pozbyć z mieszkania, światło dzienne jest dłużej. Z analizy ponad 36 tys. zapytań na Oferteo.pl, wakacyjne modernizacje...
Wakacje to dobry czas na remont. Kleje i farby szybciej schną, zapachów łatwiej się pozbyć z mieszkania, światło dzienne jest dłużej. Z analizy ponad 36 tys. zapytań na Oferteo.pl, wakacyjne modernizacje częściej planowane były w mieszkaniach niż w domach (odpowiednio 65 proc. i 35 proc.) i obejmowały zwykle pojedyncze pomieszczenia, a nie całą nieruchomość jednocześnie.
Tragiczny wypadek na Opolszczyźnie, który wydarzył się podczas prac serwisowych przy instalacji grzewczej współpracującej z pompą ciepła i doprowadził do śmierci dwóch osób, wywołał wiele pytań dotyczących...
Tragiczny wypadek na Opolszczyźnie, który wydarzył się podczas prac serwisowych przy instalacji grzewczej współpracującej z pompą ciepła i doprowadził do śmierci dwóch osób, wywołał wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa użytkowania tych urządzeń. Dlatego PORT PC wyjaśnia kluczowe kwestie związane z eksploatacją pomp ciepła.
„Poradnik Zarządcy Nieruchomości” to publikacja skierowana do osób związanych zawodowo z branżą zarządzania nieruchomościami, w której zebrano najważniejsze informacje, przydatne zarządcom w codziennej...
„Poradnik Zarządcy Nieruchomości” to publikacja skierowana do osób związanych zawodowo z branżą zarządzania nieruchomościami, w której zebrano najważniejsze informacje, przydatne zarządcom w codziennej pracy. Pozycja ukaże się jesienią 2024 roku.
Tak dla budownictwa społecznego, nie dla programów dopłat do kredytów – rząd zmienia kierunek polityki mieszkaniowej. Szefowa resortu Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiada,...
Tak dla budownictwa społecznego, nie dla programów dopłat do kredytów – rząd zmienia kierunek polityki mieszkaniowej. Szefowa resortu Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiada, że do 2030 roku na program społecznego budownictwa mieszkaniowego ma być przeznaczonych 50 mld złotych.
Gwałtowne burze, nawałnice oraz porywy wiatru powodują uszkodzenia wielu drzew. Część z nich ma złamane jedynie gałęzie, część zostaje całkowicie wywróconych. Czy zarządca nieruchomości musi uzyskać zgodę...
Gwałtowne burze, nawałnice oraz porywy wiatru powodują uszkodzenia wielu drzew. Część z nich ma złamane jedynie gałęzie, część zostaje całkowicie wywróconych. Czy zarządca nieruchomości musi uzyskać zgodę na usunięcie takiego drzewa z posesji?
Polacy nadal dążą do własności, jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania na rynku. Ceny nieruchomości rosną, a program mieszkaniowy „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, który miał pomóc, dodatkowo...
Polacy nadal dążą do własności, jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania na rynku. Ceny nieruchomości rosną, a program mieszkaniowy „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, który miał pomóc, dodatkowo wywindował ceny mieszkań i domów.
Rozpoczęła się sprzedaż biletów na najważniejsze wydarzenie w branży projektowania uniwersalnego i dostępności architektonicznej w Polsce – Forum Dostępności. Druga edycja konferencji odbędzie się w dniach...
Rozpoczęła się sprzedaż biletów na najważniejsze wydarzenie w branży projektowania uniwersalnego i dostępności architektonicznej w Polsce – Forum Dostępności. Druga edycja konferencji odbędzie się w dniach 5-6 listopada 2024 roku w Poznaniu.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek zapowiedział wyrywkowe kontrole piwnic i garaży, po tym, jak w jednej z poznańskich piwnic doszło do wybuchu pożaru, w którym zginęli strażacy.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek zapowiedział wyrywkowe kontrole piwnic i garaży, po tym, jak w jednej z poznańskich piwnic doszło do wybuchu pożaru, w którym zginęli strażacy.
W imieniu Stowarzyszenia Fala Renowacji oraz miesięcznika „Administrator” serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach dla przedstawicieli wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych o tym, jakie działania...
W imieniu Stowarzyszenia Fala Renowacji oraz miesięcznika „Administrator” serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach dla przedstawicieli wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych o tym, jakie działania można podjąć w budynkach wielorodzinnych, aby zużywać mniej energii i płacić mniejsze rachunki. Spotkanie pt. „Modernizacja budynku wielorodzinnego”, odbędzie się stacjonarnie, 10 września 2024 r. w Warszawie.
Zapowiadany od kilkunastu miesięcy program mieszkaniowy kredyt #naStart nie ujrzy światła dziennego – takie zapowiedzi jeszcze przed kilkoma dniami można było usłyszeć z ust części polityków. Okazuje...
Zapowiadany od kilkunastu miesięcy program mieszkaniowy kredyt #naStart nie ujrzy światła dziennego – takie zapowiedzi jeszcze przed kilkoma dniami można było usłyszeć z ust części polityków. Okazuje się jednak, że kwestia wsparcia w postaci dopłat do kredytów nie jest jeszcze przesądzona.
Czy mieszkańcy nowych osiedli mogą liczyć na technologie oszczędzające energię i wodę? Jakiego rzędu są to oszczędności? Jak ważne są rozwiązania energooszczędne dla kupujących mieszkanie?
Czy mieszkańcy nowych osiedli mogą liczyć na technologie oszczędzające energię i wodę? Jakiego rzędu są to oszczędności? Jak ważne są rozwiązania energooszczędne dla kupujących mieszkanie?
Rada Polityki Pieniężnej na październikowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Taki stan rzeczy najprawdopodobniej utrzyma się w kolejnych miesiącach.
Rada Polityki Pieniężnej na październikowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Taki stan rzeczy najprawdopodobniej utrzyma się w kolejnych miesiącach.
Koszty utrzymania gospodarstwa domowego rosną. Co raz więcej płacimy za energię elektryczną i gaz, ale nie tylko za to. Opłaty za wywóz odpadów również są wyższe.
Koszty utrzymania gospodarstwa domowego rosną. Co raz więcej płacimy za energię elektryczną i gaz, ale nie tylko za to. Opłaty za wywóz odpadów również są wyższe.
Właściciele lub zarządcy budynków i lokali mieli obowiązek zgłosić źródło ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Deklarację należało złożyć do 30 czerwca 2022 roku. Teraz kontrolerzy...
Właściciele lub zarządcy budynków i lokali mieli obowiązek zgłosić źródło ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Deklarację należało złożyć do 30 czerwca 2022 roku. Teraz kontrolerzy sprawdzą stan rzeczywisty z deklarowanym.
Studia to szczególny czas wkraczania w dorosłość. W wielu przypadkach wiąże się z przeprowadzką do innego miasta, a więc i z poszukiwaniem nowego lokum. Wynajem mieszkania dla studenta to ważna kwestia,...
Studia to szczególny czas wkraczania w dorosłość. W wielu przypadkach wiąże się z przeprowadzką do innego miasta, a więc i z poszukiwaniem nowego lokum. Wynajem mieszkania dla studenta to ważna kwestia, do której należy podejść rozważnie i z pewnym przygotowaniem.
Jakie są podstawy świadczenia usługi o zarządzanie nieruchomością? Czy zamiast umowy o zarządzanie nieruchomością można zawrzeć umowę o administrowanie oraz co z tego wynika? Zapraszamy na szkolenie online,...
Jakie są podstawy świadczenia usługi o zarządzanie nieruchomością? Czy zamiast umowy o zarządzanie nieruchomością można zawrzeć umowę o administrowanie oraz co z tego wynika? Zapraszamy na szkolenie online, które 19 września 2024 roku poprowadzi Eugenia Śleszyńska.
Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie w sprawie krążących informacji dotyczących wprowadzenia nowego podatku od fotowoltaiki. Wprawdzie w ministerstwie trwają prace nad projektem ustawy nowelizującej...
Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie w sprawie krążących informacji dotyczących wprowadzenia nowego podatku od fotowoltaiki. Wprawdzie w ministerstwie trwają prace nad projektem ustawy nowelizującej ustawę o podatkach i opłatach lokalnych, jednak nie przewidziano w nim nowego podatku od fotowoltaiki.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.