administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Ochrona instalacji grzewczych

Damian Żabicki | Administrator i Menedżer Nieruchomości 7-8/2022 | 2022-08-22
Ochrona instalacji grzewczych, fot. pixabay

Ochrona instalacji grzewczych, fot. pixabay

Obecnie budowane instalacje grzewcze, zarówno grzejnikowe, jak i płaszczyznowe, wymagają starannego wykonania pod względem użytych materiałów oraz dobrej ochrony podczas eksploatacji, tak aby zapobiegać spadkom efektywności energetycznej oraz awariom. Realizację tych zadań zapewniają nie tylko procedury wprowadzania wody grzewczej do instalacji zapobiegające korozji, ale także urządzenia chroniące przed zużyciem newralgiczne elementy, takie jak wymiennik, pompy i zawory.

Zobacz także

Kamień w instalacjach wodnych

Kamień w instalacjach wodnych Kamień w instalacjach wodnych

Mieszkańcy często narzekają na twarde osady mineralne nazywane kamieniem pojawiające się na perlatorach kranów w czajnikach, na ścianach kabin prysznicowych i w wielu innych miejscach. Problem wynika z...

Mieszkańcy często narzekają na twarde osady mineralne nazywane kamieniem pojawiające się na perlatorach kranów w czajnikach, na ścianach kabin prysznicowych i w wielu innych miejscach. Problem wynika z krystalizacji minerałów rozpuszczonych w twardej, wysoko zmineralizowanej wodzie. Krystalizacja następuje na ścianach rur, zaworach, grzałkach pralek i zmywarek, w ekspresach do kawy, wymiennikach piecyków gazowych i bojlerów.

Hydropath Ekonomiczne, trwałe i nowoczesne rozwiązanie w obszarze uzdatniania wody.

Ekonomiczne, trwałe i nowoczesne rozwiązanie w obszarze uzdatniania wody. Ekonomiczne, trwałe i nowoczesne rozwiązanie w obszarze uzdatniania wody.

Dowiedz się o najnowszych osiągnięciach w branży uzdatniania wody i poznaj najnowsze innowacyjne rozwiązania firmy Hydropath.

Dowiedz się o najnowszych osiągnięciach w branży uzdatniania wody i poznaj najnowsze innowacyjne rozwiązania firmy Hydropath.

PortalPRO Zadbaj o swoje budynki i przygotuj plan roczny bez trudu!

Zadbaj o swoje budynki i przygotuj plan roczny bez trudu! Zadbaj o swoje budynki i przygotuj plan roczny bez trudu!

Regularna kontrola stanu budynków to obowiązek każdego Zarządcy. W ustawowych okresach musi on przeprowadzać przeglądy kluczowych instalacji. To jednak nie koniec obowiązków. Bezpieczeństwo gra oczywiście...

Regularna kontrola stanu budynków to obowiązek każdego Zarządcy. W ustawowych okresach musi on przeprowadzać przeglądy kluczowych instalacji. To jednak nie koniec obowiązków. Bezpieczeństwo gra oczywiście pierwsze skrzypce, jednak należy także utrzymać pełną funkcjonalność użytkową dla mieszkańców, zadbać o ich komfort, a dodatkowo – o estetykę budynku. Jak łatwo poradzić sobie z tym zadaniem i jednocześnie prosto i wygodnie przygotować plan roczny? O tym opowiadamy w artykule.

Skład wody grzewczej zależy od parametrów jej źródła oraz sposobów jej uzdatniania. Z uwagi na mnogość materiałów stosowanych w instalacjach i urządzeniach grzewczych każda instalacja powinna być obecnie traktowana indywidualnie pod względem uzdatniania wody instalacyjnej. Woda powinna być uzdatniona tak, by nie powodowała tworzenia się kamienia kotłowego i nie była korozyjna względem urządzeń, z którymi pozostaje w kontakcie, a także miała zredukowaną ilość tlenu, który korozję przyspiesza.

Instalacje centralnego ogrzewania podatne są na występowanie wielu rodzajów korozji. Ich obecność i przebieg zależy od zastosowanych materiałów i warunków eksploatacji. Decydujący wpływ ma tu skład wody grzewczej, która jest mieszaniną substancji rozpuszczonych, mogących wchodzić w reakcję ze sobą nawzajem oraz z elementami instalacji. Korozja powoduje takie problemy, jak:

  • uszkodzenia lub awarie elementów instalacji – rur, wymienników, komponentów kotła,
  • uszkodzenia pomp spowodowane zanieczyszczeniami,
  • pogorszenie warunków przepływu w przewodach i wymiennikach spowodowane osadzaniem się kamienia kotłowego, co powoduje zmniejszoną wymianę ciepła i wtórne warunki korozji,
  • nieprawidłowe działanie zaworów spowodowane zanieczyszczeniami i w konsekwencji problemy z regulacją.

Zanieczyszczenia pierwotne

Woda grzewcza może mieć różny skład chemiczny, a w zależności od tego, z jakich metali wykonano instalację, dochodzi do szybszej bądź wolniejszej korozji. Przykładem mogą być gazowe kotły kondensacyjne, w których wymienniki i armatura regulacyjna są wykonane z wielu materiałów, w tym aluminium i miedzi oraz niskostopowego żelaza, które bez zastosowania odpowiednich płynów instalacyjnych grożą ryzykiem szybkiej korozji.

Istotny wpływ na instalację ma zawartość tlenu w wodzie. Może on być wprowadzony wraz z wodą podczas napełniania i uzupełniania instalacji lub przenikać w czasie pracy instalacji w wyniku podciśnienia oraz przez jej elementy składowe, takie jak uszczelki, przepony czy odcinki przewodów bez bariery antydyfuzyjnej. Choć kontakt metalu z tlenem to prosta droga do powstania korozji, w małych instalacjach grzewczych systemu zamkniętego wystarczy kilka dni, aby zostały one odgazowane. Oznacza to, że jeśli instalacja jest szczelna i nie ma konieczności uzupełniania wody, niewielka ilość tlenu w instalacji nie wpływa znacząco na powstawanie korozji.

Woda powinna mieć też odpowiedni odczyn pH, a woda pitna nadaje się do napełniania i uzupełniania instalacji. Warto jednak pamiętać, że żywotność elementów aluminiowych jest wysoka w zakresie pH od 6,5 do 8,5 i woda zbyt kwaśna lub alkaiczna nie daje warstwy pasywacyjnej na tym metalu.

Do wody grzewczej dostają się także zanieczyszczenia pierwotne podczas montażu instalacji. Są to opiłki metali bądź drobne cząstki tworzyw sztucznych z cięcia i fazowania rur, pozostałości pasty lutowniczej oraz materiałów uszczelniających. Zdarza się, że zanieczyszczenia dostają się do rur niewłaściwie składowanych, np. niepodłączonych i niezaślepionych. Są one groźne dla podzespołów instalacji (np. pomp czy zaworów), powodując ich uszkodzenia mechaniczne, zatykanie, a nawet awarie.

Zanieczyszczenia wtórne

Korozja może być spowodowana także zanieczyszczeniami wtórnymi w instalacji, takimi jak osady pochodzenia mineralnego, czyli kamień kotłowy. Powstaje on w wyniku termicznego rozkładu wodorowęglanów wapnia i magnezu zawartych w wodzie, zwłaszcza gdy nie jest ona zmiękczona przed wprowadzeniem do instalacji. Składnikami osadu mogą być siarczany wapnia, wodorotlenek żelaza i krzemionka. Minerały te osadzają się na elementach instalacji, pogarszając ich jakość i powodując uszkodzenia. Obecność osadów sprzyja powstawaniu tzw. korozji wtórnej, która pojawia się pod osadami.

Zanieczyszczeniem wtórnym jest także szlam – miękki osad złożony z mieszaniny tlenków i drobnych cząstek stałych, czasem przybierający postać lepkiej, ciągnącej się substancji. Czarny szlam ma w swoim składzie mieszaninę tlenków żelaza – magnetyt (będący produktem korozji tlenowej) z dodatkiem innych zanieczyszczeń, w tym uwolnionych osadów mineralnych. Szlam przy niskich prędkościach przepływu ma tendencję do osadzania się w miejscach o wolniejszym przepływie (np. w dolnych częściach grzejników), ale cały czas jest obecny w wodzie grzewczej w postaci rozdrobnionych cząstek, przyspieszając zużycie pomp i zaworów oraz elementów kontrolno-pomiarowych.

Filtry i odmulniki

Istnieje szereg urządzeń poprawiających jakość wody kotłowej i jednocześnie, w odpowiedzi na wymagania postawione przez producentów, chroniących kotły, pompy i zawory.

Pierwszą linią ochrony instalacji są filtry siatkowe. Zatrzymują one na metalowym filtrze siatkowym średnie i drobne cząstki o średnicy większej niż 0,5 mm, czyli piasek, muł oraz drobiny rdzy i oderwanych osadów – co może się okazać niewystarczające do usunięcia z wody wszystkich zanieczyszczeń. Filtr siatkowy powinien być czyszczony, gdyż zatkany powoduje problemy z przepływem. Następuje wtedy zwiększenie strat ciśnienia generowanych przez filtr, co może skutkować np. niedostatecznym dogrzaniem pomieszczeń.

Dobierając filtr siatkowy do instalacji, należy się kierować jego wydajnością dostosowaną do przepływu wody oraz wielkością zatrzymywanej cząstki (np. większej niż 90 µm). Filtry siatkowe oferowane są w różnych wykonaniach i średnicach. Dostępne są urządzenia z żeliwa sferoidalnego z przyłączem kołnierzowym (przede wszystkim większe średnice) oraz przyłączem gwintowanym mosiężnym (średnice DN 15–32 mm) lub żeliwnym (średnice DN 15–50 mm). Stalowa siatka filtra może mieć różną gęstość oczek (np. 230 lub 600). Na wyposażeniu filtra siatkowego może się też znajdować zawór spustowy. Producenci oferują wersję magnetyczną – w korpusie filtra oprócz stalowej siatki znajduje się stos z magnesów stałych zwiększający zdolności filtracyjne zanieczyszczeń ferromagnetycznych.

Zanieczyszczenia, które mają duże rozmiary i łatwo opadają, można usuwać na zasadzie spowalniania przepływu wody lub wprawiania jej w ruch obrotowy (efekt centryfugi), stosując dodatkowe filtrowanie na siatkach lub stosach magnetycznych. Zjawiska te wykorzystywane są w odmulaczach, filtroodmulnikach lub magnetoodmulaczach.

Filtroodmulniki stosowane są do zatrzymywania zanieczyszczeń w postaci stałej, unoszonych przez wodę w sieciach ciepłowniczych, węzłach cieplnych i kotłowniach. Umożliwiają prawidłowe działanie automatyki regulacyjnej, aparatury kontrolno--pomiarowej, wymienników ciepła, pomp oraz pozostałych elementów instalacji. Działają poprzez spowolnienie przepływu wody i skierowanie jej w dół lub po stycznej zbiornika. Następuje dzięki temu sedymentacja cięższych zawiesin na dnie. Mniejsze zanieczyszczenia unoszące się z wodą zatrzymywane są przez filtr siatkowy umieszczony w górnej części korpusu. W filtroodmulnikach zachodzi też częściowo proces odpowietrzenia wody.

Z kolei magnetoodmulniki to połączenie magnetyzera z filtrem siatkowym i odmulaczem inercyjno-sedymentacyjnym. Od filtroodmulników różni je to, że woda, przepływając przez urządzenie, natrafia na stos magnetyczny wykonany z magnesów stałych o dużej gęstości pola, co powoduje zwiększenie efektu usuwania z niej zanieczyszczeń ferromagnetycznych, pochodzących z korozji i stanowiących składnik szlamu.

Do ochrony wody przed kamieniem kotłowym stosuje się także magnetyzery – obejmy na rury wytwarzające pole magnetyczne. Pod jego wpływem zmienia się aktywność jonów w wodzie, nie wytwarzają się osady kamienia kotłowego (węglany wapnia i magnezu), ponieważ magnez i wapń są absorbowane przez również obecną w wodzie krzemionkę. Efektem jest bezpostaciowy koagulat, który unosi się w wodzie, nie osadzając się na częściach instalacji i nie wpływając na jej jakość.

Bardzo popularnymi urządzeniami są również separatory zanieczyszczeń z wkładkami magnetycznymi. Zaleca się ich montaż pomiędzy dwoma zaworami odcinającymi, co ułatwi późniejszą konserwację czy ewentualną wymianę.

Urządzenia do usuwania tlenu

Wśród urządzeń do usuwania tlenu najbardziej popularne są odpowietrzniki grzejnikowe oraz separatory powietrza. Odpowietrzniki grzejnikowe mogą być ręczne lub automatyczne. Usuwają nadmiar powietrza z grzejników i tym samym odpowietrzają instalację c.o.

Z kolei separatory powietrza montowane są w instalacji c.o. i służą do usuwania powietrza i zanieczyszczeń stałych, które mogą powodować uszkodzenie elementów instalacji bezpośrednio za kotłem lub wymiennikiem ciepła. Ta lokalizacja ma dwie zalety – po pierwsze, wysoka temperatura umożliwia skuteczne usunięcie pęcherzyków powietrza, po drugie usunięcie powietrza następuje już na początku instalacji, co zwiększa skuteczność ochrony.

Jakość wody kotłowej i instalacyjnej według norm

O jakości wody w instalacjach grzewczych mówią normy PN-C-04607:1993 Woda w instalacjach ogrzewania. Wymagania i badania dotyczące jakości wody oraz PN-85/C-04601 Woda do celów energetycznych. Wymagania i badania jakości wody dla kotłów wodnych i zamkniętych obiegów ciepłowniczych. Dotyczą one zarówno wody instalacyjnej, jak i samej eksploatacji instalacji, w przypadku gdy producent urządzenia nie określił parametrów wody zasilającej.

Inhibitory korozji

Normatywnym wskaźnikiem korozyjności wody są jony siarczanowe (SO42–) i chlorkowe (Cl–). Jeśli graniczne stężenia tych związków w wodzie instalacyjnej, określone w normie PN-C-04607:1993, zostaną przekroczone, należy zastosować inhibitory (blokery) korozji. Są to preparaty chemiczne, które aplikuje się do instalacji grzewczej w celu zdezaktywowania substancji agresywnych odpowiedzialnych za powstawanie korozji. Na rynku oferowane są inhibitory anodowe, katodowe oraz mieszane, które synergicznie wzmacniają efekt antykorozyjny. Inhibitory nie są przeznaczone do czyszczenia lub renowacji już zanieczyszczonej albo uszkodzonej instalacji.

Biocydy i płyny instalacyjne

W niektórych instalacjach zastosowanie znajdą także biocydy. Są to chemiczne preparaty biobójcze, w których składzie znajduje się co najmniej jedna substancja czynna umożliwiająca zniszczenie, unieszkodliwienie lub kontrolę wzrostu organizmów szkodliwych. Biocydy usuwają tzw. biofilm (błonę biologiczną) – trudny do usunięcia innymi metodami osad mikroorganizmów na wewnętrznej powierzchni rur, będący problemem szczególnie w instalacjach niskotemperaturowych (35–40°C), zwiększający tarcie w instalacji, zmniejszający przepływ wody i ułatwiający bytowanie bakteriom Legionella. Biocyd należy regularnie dozować do instalacji w celu ochrony przed narastaniem biofilmu. W stosunkowo niewielkich dawkach biocydy dozuje się proporcjonalnie do ilości wody zasilającej układ, wlewając je bezpośrednio do wody uzupełniającej za pomocą pompki.

Do ochrony instalacji grzewczej najlepiej zastosować tzw. płyny instalacyjne. Są one najczęściej oparte na roztworach glikolowych (zapobiegających zamarzaniu wody grzewczej) i stanowią mieszaninę substancji chemicznych, których celem jest również zabezpieczenie przed korozją, zapobieganie powstawaniu osadów (a do pewnego stopnia także ich usuwanie), przeciwdziałanie blokowaniu się armatury oraz zapobieganie rozwojowi mikroorganizmów. W skład płynu instalacyjnego oprócz niskozamarzającego roztworu glikolu etylenowego lub propylenowego mogą wchodzić inhibitory (blokery) korozji, biocydy i fosforany powodujące wytrącanie się z wody substancji odpowiedzialnych za wytwarzanie kamienia kotłowego. Płyny tego typu należy wprowadzić do instalacji na początku jej użytkowania i na bieżąco zasilać, zapewniając prawidłową pracę układu dla zakresu temperatury od –35 do 105°C.

Zmiękczacze wody

Usunięcie jonów wapnia i magnesu, powodujących twardość wody, może zapewnić lokalna stacja uzdatniania wody wykorzystująca proces wymiany jonowej. Instaluje się ją przy głównym zaworze, dzięki czemu do domowej instalacji trafia woda już zmiękczona, redukując ryzyko powstawania kamienia kotłowego. Na rynku dostępne są zmiękczacze jedno- i dwuczęściowe. Pierwsze z nich to urządzenia kompaktowe – wszystkie podzespoły umieszczone są w jednej obudowie. Walorem tego rozwiązania są małe wymiary, pozwalające na zabudowę w niewielkich przestrzeniach. Zazwyczaj stosowane są przy zmiękczaczach wody do ok. 35 l żywicy jonowymiennej. Zmiękczacze dwuczęściowe zawierają butlę ciśnieniową z głowicą sterującą jako jeden element i zasobnik na sól. Dzięki temu zmiękczacz może mieć większą wydajność przepływu.  

Artykuł ukazał się w Rynku Instalacyjnym nr 6/2022

 

 

Komentarze

Powiązane

Redakcja Jaki domofon na osiedle?

Jaki domofon na osiedle? Jaki domofon na osiedle?

Wybierając domofon do budynków wielolokalowych, gdzie mieszkają setki osób, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość bloku – ile mieszkań się w nim znajduje, czy mieści się na osiedlu otwartym...

Wybierając domofon do budynków wielolokalowych, gdzie mieszkają setki osób, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość bloku – ile mieszkań się w nim znajduje, czy mieści się na osiedlu otwartym czy zamkniętym oraz jaka technologia będzie najwłaściwsza. Na decyzję wpływają różnorakie aspekty technologiczne do przeanalizowania pod względem indywidualnych potrzeb mieszkańców. Tym bardziej, że chodzi o bezpieczeństwo nie tylko ich mienia. Zatem na jakie cechy zwrócić uwagę i jakie technologie...

DomBest Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami

Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami

O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym...

O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym konkretnie różni się licznik ultradźwiękowy od tradycyjnego. Różnice okazują się naprawdę zaskakujące i mogą mieć odzwierciedlenie nie tylko w samym zużyciu wody, ale także w ponoszonych długofalowo kosztach i komforcie użytkownika.

kokos.pl Pożyczki bez sprawdzania BIK – jakie masz możliwości?

Pożyczki bez sprawdzania BIK – jakie masz możliwości? Pożyczki bez sprawdzania BIK – jakie masz możliwości?

W świecie finansów Biuro Informacji Kredytowej (BIK) odgrywa kluczową rolę w procesie oceny zdolności kredytowej. Niestety, dla wielu osób negatywna historia kredytowa staje się barierą w uzyskaniu kredytu...

W świecie finansów Biuro Informacji Kredytowej (BIK) odgrywa kluczową rolę w procesie oceny zdolności kredytowej. Niestety, dla wielu osób negatywna historia kredytowa staje się barierą w uzyskaniu kredytu w tradycyjnych bankach. Na szczęście istnieją alternatywne źródła finansowania, które umożliwiają uzyskanie gotówki bez weryfikacji w BIK. W naszym przewodniku omówimy dostępne opcje pożyczkowe bez sprawdzania historii kredytowej w BIK, warunki i wymogi uzyskania takich pożyczek oraz porady dotyczące...

Piotr Nowoświat Jak dobrze wybrać system optymalizacji ciepła, aby faktycznie obniżyć rachunki za ogrzewanie

Jak dobrze wybrać system optymalizacji ciepła, aby faktycznie obniżyć rachunki za ogrzewanie Jak dobrze wybrać system optymalizacji ciepła, aby faktycznie obniżyć rachunki za ogrzewanie

Lawinowy wzrost kosztów utrzymania nieruchomości stawia coraz to nowsze wyzwania przed administrującymi nimi zarządcami. Energia elektryczna, gospodarka odpadowa, bieżąca eksploatacja, ciepło i pozostałe...

Lawinowy wzrost kosztów utrzymania nieruchomości stawia coraz to nowsze wyzwania przed administrującymi nimi zarządcami. Energia elektryczna, gospodarka odpadowa, bieżąca eksploatacja, ciepło i pozostałe media – to składowe studni bez dna, w której źle zagospodarowane środki po prostu przelewać się będą przez palce. Wystarczy wpisać w przeglądarce hasło – „jak oszczędzić na gazie, cieple, energii elektrycznej” a możemy zapoznać się z prostymi, częstokroć nawet domowymi sposobami na walkę z uciekającymi...

DomBest Czy zarządca wspólnoty mieszkaniowej musi być księgowym?

Czy zarządca wspólnoty mieszkaniowej musi być księgowym? Czy zarządca wspólnoty mieszkaniowej musi być księgowym?

Naliczanie opłat, wystawianie faktur dla właścicieli lokali, windykacja należności, księgowanie wpłat właścicieli, rozliczenia z dostawcami, odbiorcami oraz właścicielami nieruchomości, rozliczanie podatków...

Naliczanie opłat, wystawianie faktur dla właścicieli lokali, windykacja należności, księgowanie wpłat właścicieli, rozliczenia z dostawcami, odbiorcami oraz właścicielami nieruchomości, rozliczanie podatków i mediów, realizacja przelewów, sporządzanie corocznych bilansów, generowanie raportów oraz zestawień z realizacji budżetów – to tylko niektóre spośród długiej listy zadań księgowych we wspólnocie mieszkaniowej. Do tego dochodzi niestabilność prawa. Często słyszymy o nowelizacjach ustaw, wprowadzaniu...

DomBest Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat?

Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat? Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat?

Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej...

Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych z dnia 22 marca 2019r. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem, każdy wodomierz musi otrzymać tzw. legalizację pierwotną (realizowaną zwykle u producenta). Po pierwszych 5 latach urządzenia pomiarowe, takie jak wodomierze i ciepłomierze, muszą zostać zalegalizowanie ponownie...

PortalPRO Obowiązki zarządcy – kontrole okresowe i naprawy wykrytych awarii

Obowiązki zarządcy – kontrole okresowe i naprawy wykrytych awarii Obowiązki zarządcy – kontrole okresowe i naprawy wykrytych awarii

Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Katalog wymagań - między innymi w kwestiach bezpieczeństwa konstrukcji, pożarowego, ochrony...

Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Katalog wymagań - między innymi w kwestiach bezpieczeństwa konstrukcji, pożarowego, ochrony przed hałasem, oszczędności energii czy ochrony środowiska – określa prawo budowlane, a dokładnie jego 62 artykuł. O czym nie wolno zapomnieć przy przeglądach okresowych i jakie są konsekwencje nieusuwania wskazanych nieprawidłowości?

XTB Polska Co to jest hedging

Co to jest hedging Co to jest hedging

Spośród wielu strategii inwestowania, szczególną popularnością cieszą się właśnie te, u podstaw których stoi ochrona własnego kapitału. Hedging to podręcznikowy przykład takiej strategii. Sprawdźmy, czym...

Spośród wielu strategii inwestowania, szczególną popularnością cieszą się właśnie te, u podstaw których stoi ochrona własnego kapitału. Hedging to podręcznikowy przykład takiej strategii. Sprawdźmy, czym dokładnie jest hedging i jak wykorzystać tę strategię do zabezpieczania własnych pieniędzy.

Dom100.eu Zamieszkaj na swoim – rozpoczął się nowy etap inwestycji Zabrze Grzybowice

Zamieszkaj na swoim – rozpoczął się nowy etap inwestycji Zabrze Grzybowice Zamieszkaj na swoim – rozpoczął się nowy etap inwestycji Zabrze Grzybowice

Rynek nieruchomości w Polsce przeżywa obecnie interesujący okres. Po chwilowym spowolnieniu w 2023 roku obserwujemy wyraźne oznaki ożywienia. Dla osób rozważających zakup mieszkania obecna sytuacja jest...

Rynek nieruchomości w Polsce przeżywa obecnie interesujący okres. Po chwilowym spowolnieniu w 2023 roku obserwujemy wyraźne oznaki ożywienia. Dla osób rozważających zakup mieszkania obecna sytuacja jest bardzo korzystna. Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym czynnikom, które warto wziąć pod uwagę, chcąc spełnić marzenie o własnych czterech kątach.

Bank Gospodarstwa Krajowego Premia MZG na inwestycje w gminach

Premia MZG na inwestycje w gminach Premia MZG na inwestycje w gminach

Gmina Strzelce Opolskie przez wiele lat borykała się ze złą kondycją swoich zasobów mieszkaniowych. Samorząd zdecydował się na złożenie wniosków do Banku Gospodarstwa Krajowego o przyznanie premii MZG...

Gmina Strzelce Opolskie przez wiele lat borykała się ze złą kondycją swoich zasobów mieszkaniowych. Samorząd zdecydował się na złożenie wniosków do Banku Gospodarstwa Krajowego o przyznanie premii MZG z opcją grantu MZG, czyli specjalnego dofinansowania skierowanego do gmin i spółek gminnych. Dzięki pozyskanym środkom gmina mogła przeprowadzić kompleksowe remonty kilku budynków komunalnych, dostosowując je do potrzeb mieszkańców. O szczegółach inwestycji opowiada Dariusz Wiśniewski z Gminnego Zarządu...

Canada Rubber Polska Sp. z o.o. Hydroizolacja Dachów Budynków Mieszkalnych z Canada Systems

Hydroizolacja Dachów Budynków Mieszkalnych z Canada Systems Hydroizolacja Dachów Budynków Mieszkalnych z Canada Systems

Hydroizolacja dachów to niezbędny element każdego budynku mieszkalnego. Bez prawidłowej ochrony przed wodą budynki narażone są na poważne problemy nie tylko estetyczne, ale również te strukturalne. Odpowiednia...

Hydroizolacja dachów to niezbędny element każdego budynku mieszkalnego. Bez prawidłowej ochrony przed wodą budynki narażone są na poważne problemy nie tylko estetyczne, ale również te strukturalne. Odpowiednia ochrona powierzchni dachowej pozwoli cieszyć się spokojem przez długie lata. Firma Canada Systems jest liderem na ogólnopolskim rynku w zakresie hydroizolacji dachów. W swojej ofercie firma posiada produkty odpowiadające na potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów, od lat dostarczając...

Fortum Power and Heat Polska Jak zapewnić skuteczne i kompleksowe wsparcie w monitorowaniu parametrów pracy węzła cieplnego?

Jak zapewnić skuteczne i kompleksowe wsparcie w monitorowaniu parametrów pracy węzła cieplnego? Jak zapewnić skuteczne i kompleksowe wsparcie w monitorowaniu parametrów pracy węzła cieplnego?

W dobie nowoczesnych technologii zarządzanie systemami ciepłowniczymi wchodzi na zupełnie nowy poziom, oferując zarządcom budynków innowacyjne narzędzia. Jednym z kluczowych elementów tych rozwiązań jest...

W dobie nowoczesnych technologii zarządzanie systemami ciepłowniczymi wchodzi na zupełnie nowy poziom, oferując zarządcom budynków innowacyjne narzędzia. Jednym z kluczowych elementów tych rozwiązań jest stały nadzór nad parametrami pracy węzłów cieplnych. Jak te innowacje wpływają na efektywność pracy, bezpieczeństwo budynków i komfort mieszkańców?

ING Bank Śląski Kredyt online dla wspólnoty mieszkaniowej – nowość od ING

Kredyt online dla wspólnoty mieszkaniowej – nowość od ING Kredyt online dla wspólnoty mieszkaniowej – nowość od ING

Przeprowadzenie remontu elewacji, naprawa dachu czy wymiana windy to tylko niektóre przykłady kosztownych inwestycji we wspólnocie mieszkaniowej. Jak zyskać środki na ich przeprowadzenie? Jedną z możliwości...

Przeprowadzenie remontu elewacji, naprawa dachu czy wymiana windy to tylko niektóre przykłady kosztownych inwestycji we wspólnocie mieszkaniowej. Jak zyskać środki na ich przeprowadzenie? Jedną z możliwości jest skorzystanie z kredytu, który oferuje ING Bank Śląski S.A.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB Evoplus Lite. Wytrzymałe i łatwe w obsłudze elektroniczne bezdławnicowe pompy obiegowe i cyrkulacyjne

DAB Evoplus Lite. Wytrzymałe i łatwe w obsłudze elektroniczne bezdławnicowe pompy obiegowe i cyrkulacyjne DAB Evoplus Lite. Wytrzymałe i łatwe w obsłudze elektroniczne bezdławnicowe pompy obiegowe i cyrkulacyjne

Evoplus Lite to nowoczesna, energooszczędna pompa obiegowa, zaprojektowana z myślą o spełnieniu wysokich wymagań instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych. Ta wszechstronna i wydajna pompa idealnie sprawdza...

Evoplus Lite to nowoczesna, energooszczędna pompa obiegowa, zaprojektowana z myślą o spełnieniu wysokich wymagań instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych. Ta wszechstronna i wydajna pompa idealnie sprawdza się zarówno wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, szkołach, szpitalach czy ośrodkach sportowych, oferując niezawodność, trwałość oraz prostotę obsługi, która ułatwia pracę instalatora.

Produkty i rozwiązania 2025 Innowacyjne produkty i rozwiązania 2025 dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Innowacyjne produkty i rozwiązania 2025 dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych Innowacyjne produkty i rozwiązania 2025 dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć...

Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć na to pieniądze? W naszym zestawieniu uwzględniliśmy także premie i granty dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które pozwolą sfinansować planowane inwestycje. Życzymy miłej lektury!

PortalPRO Zadbaj o swoje budynki i przygotuj plan roczny bez trudu!

Zadbaj o swoje budynki i przygotuj plan roczny bez trudu! Zadbaj o swoje budynki i przygotuj plan roczny bez trudu!

Regularna kontrola stanu budynków to obowiązek każdego Zarządcy. W ustawowych okresach musi on przeprowadzać przeglądy kluczowych instalacji. To jednak nie koniec obowiązków. Bezpieczeństwo gra oczywiście...

Regularna kontrola stanu budynków to obowiązek każdego Zarządcy. W ustawowych okresach musi on przeprowadzać przeglądy kluczowych instalacji. To jednak nie koniec obowiązków. Bezpieczeństwo gra oczywiście pierwsze skrzypce, jednak należy także utrzymać pełną funkcjonalność użytkową dla mieszkańców, zadbać o ich komfort, a dodatkowo – o estetykę budynku. Jak łatwo poradzić sobie z tym zadaniem i jednocześnie prosto i wygodnie przygotować plan roczny? O tym opowiadamy w artykule.

Paweł Puch Ogrzewanie części wspólnej w budynku wielorodzinnym

Ogrzewanie części wspólnej w budynku wielorodzinnym Ogrzewanie części wspólnej w budynku wielorodzinnym

We wspólnocie mieszkaniowej ogrzewanie lokali może być rozwiązane na dwa sposoby. Budynek może mieć wspólną instalację centralnego ogrzewania lub każdy lokal może mieć indywidualne instalacje centralnego...

We wspólnocie mieszkaniowej ogrzewanie lokali może być rozwiązane na dwa sposoby. Budynek może mieć wspólną instalację centralnego ogrzewania lub każdy lokal może mieć indywidualne instalacje centralnego ogrzewania. W każdym z tych przypadków to zupełnie inna sytuacja prawna.

dr Kazimierz Dudziński, mgr inż. Olgierd Romanowski Stan techniczny instalacji ogrzewczych a koszty

Stan techniczny instalacji ogrzewczych a koszty Stan techniczny instalacji ogrzewczych a koszty

Właściwy stan techniczny instalacji i urządzeń systemu ogrzewania w budynku oraz poziom ich technicznej eksploatacji i konserwacji decydująco wpływają na poprawność rozliczania kosztów ogrzewania.

Właściwy stan techniczny instalacji i urządzeń systemu ogrzewania w budynku oraz poziom ich technicznej eksploatacji i konserwacji decydująco wpływają na poprawność rozliczania kosztów ogrzewania.

Marek Mejssner Jedna z pierwszych instalacji biogazowych oczyszczalni ścieków powstała w Legnicy

Jedna z pierwszych instalacji biogazowych oczyszczalni ścieków powstała w Legnicy

W Legnicy wdrożono i uruchomiono jedną z pierwszych Polsce pierwotnych instalacji biogazowych – wytwarzających energie z biogazu pozyskiwanego ze ścieków. W większości oczyszczalni biogaz jest bezproduktywnie...

W Legnicy wdrożono i uruchomiono jedną z pierwszych Polsce pierwotnych instalacji biogazowych – wytwarzających energie z biogazu pozyskiwanego ze ścieków. W większości oczyszczalni biogaz jest bezproduktywnie spalany – poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Ewelina Stańczyk-Malicka Mętna woda z kranu

Mętna woda z kranu Mętna woda z kranu

Kolorowa, mętna woda z kranu to plaga niektórych osiedli w naszym kraju. Takie zjawisko bardzo często występuje w południowej Polsce ale również w innych miastach naszego kraju. Aż 60 % Polaków nie ma...

Kolorowa, mętna woda z kranu to plaga niektórych osiedli w naszym kraju. Takie zjawisko bardzo często występuje w południowej Polsce ale również w innych miastach naszego kraju. Aż 60 % Polaków nie ma zaufania do wody z kranu.

Redakcja Przydomowa retencja wody z dotacją w Warszawie

Przydomowa retencja wody z dotacją w Warszawie Przydomowa retencja wody z dotacją w Warszawie

W Warszawie ruszyły konsultacje programu dofinansowania instalacji urządzeń małej retencji wody. Dotację będzie można pozyskać na budowę przydomowego zbiornika deszczówki lub studni, o którą ubiegać się...

W Warszawie ruszyły konsultacje programu dofinansowania instalacji urządzeń małej retencji wody. Dotację będzie można pozyskać na budowę przydomowego zbiornika deszczówki lub studni, o którą ubiegać się będą mogły osoby fizyczne, ale także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

Redakcja Czyszczenie rur kanalizacyjnych w budynku – jak to zrobić?

Czyszczenie rur kanalizacyjnych w budynku – jak to zrobić? Czyszczenie rur kanalizacyjnych w budynku – jak to zrobić?

Powolne spływanie wody czy zaleganie jej w zlewozmywaku, umywalce, brodziku bądź toalecie to zmora niejednego domu czy mieszkania. Oznacza jedno – niedrożność kanalizacji. Przyczyn takiego stanu rzeczy...

Powolne spływanie wody czy zaleganie jej w zlewozmywaku, umywalce, brodziku bądź toalecie to zmora niejednego domu czy mieszkania. Oznacza jedno – niedrożność kanalizacji. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, jednak najczęściej występującym jest niewłaściwa eksploatacja rur odpływowych i brak regularnego ich czyszczenia. Warto reagować od razu na pojawiające się sygnały, jeśli bowiem będziemy zwlekać z interwencją, skutki mogą okazać się bardzo dotkliwe. Jak im zaradzić?

Redakcja Bezwykopowa naprawa rur i kanalizacji natryskiem w budynku

Bezwykopowa naprawa rur i kanalizacji natryskiem w budynku Bezwykopowa naprawa rur i kanalizacji natryskiem w budynku

Dla mieszkańców zwykle tańsze i mniej uciążliwe, dla środowiska przyjazne – mowa o natryskowej naprawie rur i kanalizacji. Jest to metoda naprawy, która pozwala przywrócić rurom ich początkowe właściwości...

Dla mieszkańców zwykle tańsze i mniej uciążliwe, dla środowiska przyjazne – mowa o natryskowej naprawie rur i kanalizacji. Jest to metoda naprawy, która pozwala przywrócić rurom ich początkowe właściwości bez wysokich kosztów oraz skutków społecznych związanych z całkowitą wymianą.

Redakcja Jak naprawić cieknącą rurę w ścianie?

Jak naprawić cieknącą rurę w ścianie? Jak naprawić cieknącą rurę w ścianie?

Nieszczelna rura w ścianie to zawsze pewien kłopot dla zarządcy nieruchomości. Choć trzeba przyznać, że nie tak duży, jak przed laty. A to za sprawą dostępnych na rynku technologii, które umożliwiają naprawę...

Nieszczelna rura w ścianie to zawsze pewien kłopot dla zarządcy nieruchomości. Choć trzeba przyznać, że nie tak duży, jak przed laty. A to za sprawą dostępnych na rynku technologii, które umożliwiają naprawę rury bez konieczności jej wykuwania.

Wybrane dla Ciebie

Szykują się inwestycje w Twojej wspólnocie mieszkaniowej? Wybierz najlepsze finansowanie »

Szykują się inwestycje w Twojej wspólnocie mieszkaniowej? Wybierz najlepsze finansowanie » Szykują się inwestycje w Twojej wspólnocie mieszkaniowej? Wybierz najlepsze finansowanie »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać?  Sprawdź!

Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody?

Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody? Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody?

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości » Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku » Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości? Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości »

Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości » Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.