Maciej Kamiński |
Administrator i Menedżer Nieruchomości 6/2022
|
2022-07-06
Gospodarka wodna w kontekście rynku nieruchomości
Zagadnienia związane z gospodarką wodną oraz rynkiem nieruchomości to zagadnienie złożone i wieloaspektowe. Niniejszy artykuł stanowi wstęp do tematyki wpływu wody na funkcjonowanie nieruchomości.
Mieszkańcy często narzekają na twarde osady mineralne nazywane kamieniem pojawiające się na perlatorach kranów w czajnikach, na ścianach kabin prysznicowych i w wielu innych miejscach. Problem wynika z...
Mieszkańcy często narzekają na twarde osady mineralne nazywane kamieniem pojawiające się na perlatorach kranów w czajnikach, na ścianach kabin prysznicowych i w wielu innych miejscach. Problem wynika z krystalizacji minerałów rozpuszczonych w twardej, wysoko zmineralizowanej wodzie. Krystalizacja następuje na ścianach rur, zaworach, grzałkach pralek i zmywarek, w ekspresach do kawy, wymiennikach piecyków gazowych i bojlerów.
Oszczędzanie żywności to jeden ze sposobów zmniejszenia zużycia wody – twierdzi dr Sebastian Szklarek z Polskiej Akademii Nauk. Wskazuje też inne sposoby na wielokrotne wykorzystanie wody.
Oszczędzanie żywności to jeden ze sposobów zmniejszenia zużycia wody – twierdzi dr Sebastian Szklarek z Polskiej Akademii Nauk. Wskazuje też inne sposoby na wielokrotne wykorzystanie wody.
Słowem wstępu warto wspomnieć, że woda stanowi 70% powierzchni Ziemi natomiast ciało ludzkie składa się z niej w 71%. Woda jest podstawowym budulcem otaczającej nas rzeczywistości, również w kontekście gospodarki nieruchomościami. Jako zjawisko naturalne może stanowić siłę wspierającą rozwój – np. uprawę roślin jak również niszczącą – zagrożenie powodziowe czy wilgoć niszcząca mury budynków. Do dalszej analizy przyjęto podział ze względu na rodzaj oddziaływania na nieruchomość w ramach którego wyszczególnione zostały 4 podstawowe grupy:
zaopatrzenie nieruchomości w wodę (woda gospodarcza),
stosunki wodne w nieruchomości (woda opadowa),
wykorzystanie gospodarcze wody (rolnictwo, hodowla, przemysł),
wykorzystanie rekreacyjne wody (nieruchomości położone nad wodą).
Niniejszy artykuł ma charakter poglądowy i stanowi nakreślenie omawianej problematyki.
Zaopatrzenie nieruchomości w wodę
Dostarczenie wody do nieruchomości zabudowanej stanowi jeden z podstawowych elementów bytowania człowieka. Począwszy od procesu inwestycyjnego jest wykorzystywana jako budulec betonu oraz spoin (zaprawy, kleje, okładziny tynkarskie). Razem z pozostałymi mediami woda istotnie wpływa na wartość nieruchomości i stanowi warunek konieczny do uzyskania zgody na korzystanie z nieruchomości.
Do głównych aktów prawnych regulujących kwestie zaopatrzenia nieruchomości w wodę można zaliczyć Prawo budowlane (PB) oraz Ustawę o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków (ZW) oraz Prawo wodne (PW). Wskazane akty prawne będą miały zastosowanie zamiennie w zależności od sposobu zaopatrzenia nieruchomości w wodę, rodzaju nieruchomości oraz etapu jej użytkowania. Co do zasady możliwe jest zaopatrzenie nieruchomości w wodę na dwa sposoby:
Z istniejącej sieci wodociągowej – sposób zasilania budynków wielorodzinnych oraz jednorodzinnych położonych na terenach zurbanizowanych. Następuje na podstawie ustawy o zaopatrzeniu w wodę, która reguluje funkcjonowanie gminnych przedsiębiorstw wodociągowych.
Z własnego ujęcia – rozwiązanie stosowane na terenach niezurbanizowanych (wiejskich) w przypadku zabudowy jednorodzinnej. Zasady korzystania z wód z własnego ujęcia określają: PB – w zakresie wykonania ujęcia wody, w jakim nie jest wymagane pozwolenie budowlane na wykonanie studni oraz PW – w zakresie sposobu oraz limitów zwykłego korzystania z wód przez gospodarstwa domowe.
Sposób zaopatrzenia budynku w wodę wpływa na koszt procesu inwestycyjnego, sposób korzystania z nieruchomości oraz jej wartość. Konieczność wykonania studni głębinowej niesie za sobą ryzyko podwyższonych nakładów – poziom lustra wody może odbiegać od wartości na nieruchomościach sąsiednich dlatego też decyzja o lokalizacji ujęcia wody powinna być poprzedzona niezbędnymi badaniami hydrogeologicznymi. Czynnikiem dodatkowo wpływającym na koszty i wygodę zaopatrzenia nieruchomości w wodę jest konieczność okresowego badania ujęcia pod kątem bakteriologicznym oraz fizykochemicznym. Kwestią towarzyszącą zaopatrzeniu w wodę jest odprowadzanie ścieków. Tereny nieuzbrojone w wodociąg nie są również wyposażone w kanalizację – te są realizowane równocześnie w procesie inwestycyjnym, co niesie za sobą konieczność rozwiązania problemu nieczystości płynnych. Postanowienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy określają, czy na danym terenie możliwe jest zastosowanie biologicznych, przydomowych oczyszczalni ścieków, czy też powinny być one magazynowane w zbiornikach bezodpływowych. Wykonanie oczyszczalni z systemem rozsączania do gleby wymaga uzyskania stosownego pozwolenia wodnoprawnego, co może wpłynąć na długość procesu inwestycyjnego.
Odprowadzanie wody z nieruchomości
Obecność wody na terenie nieruchomości ma również mniej pożądany wymiar w postaci wody opadowej związany z koniecznością odprowadzenia jej nadmiaru z terenu posesji. Całokształt wpływu wody opadowej jest pozytywny (na przestrzeń biologicznie czynną), natomiast w okresach wiosennych i jesiennych gwałtowane przybory wody opadowej mogą wpływać negatywnie na stosunki wodne, wykraczające poza granice nieruchomości.
Zasadniczo można wyszczególnić dwie podstawowe sytuacje związane z odprowadzeniem wody z nieruchomości:
kontrolowana: do naziemnej lub podziemnej instalacji kanalizacyjnej – jest związany z koniecznością wnoszenia stosownych opłat za odprowadzenie wody do kanalizacji;
niekontrolowana: woda nie jest odprowadzana z nieruchomości w zorganizowany sposób. W przypadku niekorzystnych okoliczności tj. wysokiego poziomu opadów, niekorzystnego ukształtowania terenu (położenie w obniżeniu terenu, spadek terenu) może dojść do zakłócenia stosunków wodnych i zalewania nieruchomości sąsiadujących.
Korzystanie gospodarcze z wody
W świetle Prawa wodnego, korzystanie z zasobów wodnych w zakresie wykraczającym poza potrzeby gospodarstwa domowego stanowi szczególne korzystanie z wód. Na wstępie warto zaznaczyć, że nie zawsze korzystanie z wody na potrzeby działalności gospodarczej wykracza poza zwykłe korzystanie – w praktyce ten rodzaj kwalifikacji prawnej dotyczy działalności przemysłowej oraz rolniczej. Do najczęściej wymienianych gospodarczych zastosowań wody zalicza się uprawę roślin, hodowlę zwierząt (w tym ryb) oraz przemysł m.in. energetykę oraz produkcję tekstyliów. Specjalne korzystanie z wód można rozpatrywać dwojako – jako surowiec niezbędny do funkcjonowania zakładu przemysłowego oraz przez pryzmat „produktu” tej działalności – jakim są pozostałości poprodukcyjne – i ich negatywny wpływ na jakość wód i środowisko naturalne.
Produkcja rolnicza i związane z nią wykorzystanie wody oraz melioracja pól uprawnych może prowadzić do zmiany stosunków wodnych w okolicy, głównie nadmiernego odpływu wody na danym obszarze. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt intensywnego nawożenia pól uprawnych nawozami, co powoduje odpływ istotnej części wód z substancjami mineralnymi do rzek oraz finalnie morza i jest przyczyną nadmiernej eutrofizacji wód oraz powstawania tzw. martwych stref bez tlenu, które w chwili obecnej zajmują już ok. 20% powierzchni Bałtyku.
Wody powierzchniowe – transport i rekreacja
Ostatnim z omawianych zagadnień związanych z korzystaniem z wód w kontekście rynku nieruchomości jest rekreacja. Położenie nieruchomości nad zbiornikiem wodnym stanowi istotny walor krajobrazowy oraz turystyczny. Współczynnik jeziorności w Polsce wynosi niespełna 0,9%, w związku z czym położenie nieruchomości bezpośrednio przy linii brzegowej jest ewenementem. Pomimo to można wyodrębnić nieruchomości wodne jako odrębną kategorię nieruchomości z uwagi na pewne specyficzne uwarunkowania prawne oraz lokalizacyjne, wpływające na charakter działalności oraz specyfikę świadczonych usług. Na potrzeby dalszej analizy oraz niniejszego cyklu publikacji proponuję użycie nazwy nieruchomości wodne rozumiane jako specyficzne obiekty o charakterze komercyjnym, położone w bezpośrednim sąsiedztwie zbiorników wodnych i świadczące usługi bezpośrednio z tym sąsiedztwem związane. Do tej grupy nieruchomości można zaliczyć:
porty i przystanie morskie – funkcjonujące na podstawie odrębnych przepisów ustawy o portach i przystaniach morskich (zwaną danej: UPPM). Porty morskie zwykle są obiektami polifunkcyjnymi i świadczą szeroki zakres usług związanych z transportem ludzi i towarów, rekreacją, przetwórstwem rybnym czy usługami stoczniowymi (budowa i naprawy jednostek pływających);
porty i przystanie śródlądowe – położone w obrębie wód śródlądowych w rozumieniu Ustawy Prawo wodne (zwanej dalej PW). Obiekty znajdujące się na śródlądziu można podzielić ze względu na rodzaj zbiornika wodnego przy jakim są położone na porty i przystanie rzeczne oraz jeziorne. Działalność na śródlądziu jest zwykle związana z funkcją rekreacyjną lub transportową i stoczniową (miejskie porty rzeczne);
kąpieliska – termin ma kilka znaczeń. W rozumieniu PW jest to wyznaczony przez radę gminy i oznakowany fragment wód powierzchniowych, wykorzystywany przez dużą liczbę kąpiących się. W szerszym znaczeniu można określić w ten sposób również obiekty zlokalizowane nad zbiornikami wodnymi, świadczące usługi rekreacyjne związane ze sportami wodnymi;
bazy nurkowe, wypożyczalnie sprzętu wodnego – obiekty pozornie zbliżone do kąpielisk, jednak o innej charakterystyce i bardziej wyspecjalizowane. Miejsca przeznaczone do nurkowania cechują się większymi trudnościami technicznymi ukształtowania samego zbiornika i jego bezpośredniego otoczenia;
wypożyczalnie sprzętu wodnego można spotkać przy większości rodzajów zbiorników wodnych. Zakres świadczonych usług jest różny – od podstawowych sprzętów jak rowery wodne, kajaki po bardziej zaawansowany sprzęt np. żaglówki czy łodzie motorowe.
Uwarunkowania lokalizacyjne oraz specyficzny charakter świadczonych usług nie są jedynym czynnikiem świadczącym o odrębności nieruchomości wodnych jako kategorii obiektów. Stanowią one również ciekawy przedmiot analizy pod względem prawnym, ze względu na ograniczenia w korzystaniu z prawa własności wynikające z Prawa wodnego.
Oddziaływanie wody na funkcjonowanie nieruchomości
Gospodarka wodna ma istotny wpływ na wiele aspektów funkcjonowania nieruchomości. Znajomość uwarunkowań prawnych, związanych z wodą oraz jej oddziaływaniem na funkcjonowanie nieruchomości jest niezbędna do efektywnego prowadzenia procesu inwestycyjnego oraz zarządzania nieruchomością. Zasięg oddziaływania wody na nieruchomość jest jednak znacznie szerszy i nie odnosi się do pojedynczych obiektów. Może być rozpatrywany w aspekcie wpływu na rozwój lokalny i funkcjonowanie obiektów komercyjnych, których działalność opiera się na bliskości wody.
Rynek gruntów inwestycyjnych w 2019 r. skupiony był przede wszystkim na sektorze budownictwa mieszkaniowego. To właśnie on stanowił ponad 70 proc. wszystkich transakcji. Wolumen transakcji gruntów komercyjnych...
Rynek gruntów inwestycyjnych w 2019 r. skupiony był przede wszystkim na sektorze budownictwa mieszkaniowego. To właśnie on stanowił ponad 70 proc. wszystkich transakcji. Wolumen transakcji gruntów komercyjnych i mieszkaniowych, zawartych w roku 2019 eksperci szacują na rekordowe 5,5 mld zł. W tym roku – w ich opinii – tempo wzrostu cen gruntów powinno stopniowo hamować. Nieznacznie maleje bowiem dynamika wzrostu cen oraz odczuwalnie przedłużają się procesy inwestycyjne, aczkolwiek nie brakuje sceptyków...
Świat nigdy nie zmieniał się tak szybko jak teraz. Dotyczy to także rynku nieruchomości, który dotąd był uważany za jedną z bardziej konserwatywnych gałęzi polskiej i globalnej gospodarki. Dziś jednak...
Świat nigdy nie zmieniał się tak szybko jak teraz. Dotyczy to także rynku nieruchomości, który dotąd był uważany za jedną z bardziej konserwatywnych gałęzi polskiej i globalnej gospodarki. Dziś jednak cyfrowe technologie, nowe oczekiwania społeczne i nagłe przemiany gospodarcze sprawiają, że zwinne i szybkie reakcje stają się palącą potrzebą branży.
Kraje, które nie przyjęły euro lub ich waluty nie są związane ze wspólną europejską walutą, odnotowały w lutym i marcu 2020 r. osłabienie kursów walut o około 10%. Wyjątkiem jest rumuński lej, który stracił...
Kraje, które nie przyjęły euro lub ich waluty nie są związane ze wspólną europejską walutą, odnotowały w lutym i marcu 2020 r. osłabienie kursów walut o około 10%. Wyjątkiem jest rumuński lej, który stracił zaledwie 1% – głównie dzięki interwencji banku centralnego. W związku z tym, że większość umów najmu w Europie Środkowo-Wschodniej jest denominowana w euro, może to stanowić dodatkowe obciążenie dla najemców, zwłaszcza tych, którzy uzyskują większość dochodów w walutach lokalnych (CZK, PLN, HUF...
Nigdy wcześniej w historii polskiego rynku nieruchomości nie doszło w tak krótkim czasie do tak spektakularnej akwizycji spółek deweloperskich przez zagranicznych inwestorów, z jaką mamy do czynienia w...
Nigdy wcześniej w historii polskiego rynku nieruchomości nie doszło w tak krótkim czasie do tak spektakularnej akwizycji spółek deweloperskich przez zagranicznych inwestorów, z jaką mamy do czynienia w ostatnich miesiącach.
Dramatyczna sytuacja, w jakiej znalazły się rynki po eskalacji pandemii koronawirusa, nie ma precedensu w powojennej historii globalnej gospodarki. Stąd na chwilę obecną trudno oszacować czy przewidzieć...
Dramatyczna sytuacja, w jakiej znalazły się rynki po eskalacji pandemii koronawirusa, nie ma precedensu w powojennej historii globalnej gospodarki. Stąd na chwilę obecną trudno oszacować czy przewidzieć ostateczną skalę spustoszenia, zarówno w sensie społecznym, jak i gospodarczym, jakie na świecie wywoła tego rodzaju stan klęski epidemiologicznej. Dlatego próba oceny skutków koronawirusa dla krajowej mieszkaniówki także do najprostszych nie należy. Trudno jednak nie liczyć się z bardzo poważnymi...
Polski rynek nieruchomości również zaczyna odczuwać skutki epidemii koronawirusa. Patrząc na sytuację innych krajów, można się spodziewać, że wartość obrotu mieszkaniami może mocno spaść.
Polski rynek nieruchomości również zaczyna odczuwać skutki epidemii koronawirusa. Patrząc na sytuację innych krajów, można się spodziewać, że wartość obrotu mieszkaniami może mocno spaść.
Według szacunków analityków branża nieruchomości w Chinach to biznes stanowiący około 20–30 proc. PKB kraju. Rozprzestrzeniający się koronawirus sprowadził na branżę klęskę.
Według szacunków analityków branża nieruchomości w Chinach to biznes stanowiący około 20–30 proc. PKB kraju. Rozprzestrzeniający się koronawirus sprowadził na branżę klęskę.
Mieszkania w Polsce drożeją w tempie niespotykanym nigdy wcześniej. W trwającym właśnie roku średnia cena za 1 mkw. na rynku wtórnym w Warszawie przekroczyła już granicę 10 000 zł. Polacy z banku pożyczają...
Mieszkania w Polsce drożeją w tempie niespotykanym nigdy wcześniej. W trwającym właśnie roku średnia cena za 1 mkw. na rynku wtórnym w Warszawie przekroczyła już granicę 10 000 zł. Polacy z banku pożyczają zwykle od 100 do 300 tys. zł, a spłatę zadłużenia rozkładamy nawet na 30 lat – wynika z raportu Oferteo.pl. Polscy kredytobiorcy to w większości osoby po 30., a często nawet 20-kilku latkowie zatrudnieni na umowę o pracę.
Ostatnie lata na rynku nieruchomości wskazują na silny wzrost podaży mieszkań, co wynika z niesłabnącej chęci inwestycji w nieruchomości przez Polaków. W samym 2018 r. sprzedano niemal 65 tysięcy mieszkań...
Ostatnie lata na rynku nieruchomości wskazują na silny wzrost podaży mieszkań, co wynika z niesłabnącej chęci inwestycji w nieruchomości przez Polaków. W samym 2018 r. sprzedano niemal 65 tysięcy mieszkań w sześciu największych polskich miastach. W konsekwencji wysoki popyt na zakup nieruchomości – bardzo często w celach inwestycyjnych – przełożył się na znaczący wzrost cen.
Minione dziesięciolecie to czas dynamicznego rozwoju rynku nieruchomości. Sprzyjały temu dobra sytuacja gospodarcza, zwiększające się zarobki Polaków i malejące bezrobocie czy utrzymujące się na niskim...
Minione dziesięciolecie to czas dynamicznego rozwoju rynku nieruchomości. Sprzyjały temu dobra sytuacja gospodarcza, zwiększające się zarobki Polaków i malejące bezrobocie czy utrzymujące się na niskim poziomie stopy procentowe. Podaż nie nadążała za popytem. Mieszkania, mimo stałego wzrostu cen, szybko znajdowały swoich nabywców, i to już na etapie uzyskania pozwolenia na budowę. Transformacja preferencji mieszkaniowych i standardu wyposażenia mieszkań, wejście ustawy deweloperskiej oraz otwartych...
Podobnie jak w roku poprzednim, rynek gruntów inwestycyjnych w 2019 skupiony był przede wszystkim na sektorze budownictwa mieszkaniowego. To właśnie on stanowił ponad 70% wszystkich transakcji. Wolumen...
Podobnie jak w roku poprzednim, rynek gruntów inwestycyjnych w 2019 skupiony był przede wszystkim na sektorze budownictwa mieszkaniowego. To właśnie on stanowił ponad 70% wszystkich transakcji. Wolumen transakcji gruntów komercyjnych i mieszkaniowych kontynuuje trend wzrostowy, jednak nieznacznie maleje jego dynamika oraz odczuwalnie przedłużają się procesy inwestycyjne. Mimo tego wartość transakcji zawartych w roku 2019 szacować można na rekordowe 5,5 mld zł.
Domy z paczki – to nowa koncepcja firmy Ikea. Modułowe nieruchomości to rozwiązanie bardziej dostępne dla wszystkich, którzy pragną mieć swój dom – uważają projektanci.
Domy z paczki – to nowa koncepcja firmy Ikea. Modułowe nieruchomości to rozwiązanie bardziej dostępne dla wszystkich, którzy pragną mieć swój dom – uważają projektanci.
W Polsce statystycznie zmieniamy miejsce zamieszkania 5 razy w życiu – przeciętnie raz na 15 lat – wynika z szacunków Lion’s Banku. To jednak nawet kilka razy rzadziej niż na Zachodzie.
W Polsce statystycznie zmieniamy miejsce zamieszkania 5 razy w życiu – przeciętnie raz na 15 lat – wynika z szacunków Lion’s Banku. To jednak nawet kilka razy rzadziej niż na Zachodzie.
Instytut Gospodarki Nieruchomościami powołał do życia największą i niezależną ogólnopolską organizację samorządu gospodarczego zrzeszającą podmioty prowadzące działalność związaną z zarządzaniem nieruchomościami...
Instytut Gospodarki Nieruchomościami powołał do życia największą i niezależną ogólnopolską organizację samorządu gospodarczego zrzeszającą podmioty prowadzące działalność związaną z zarządzaniem nieruchomościami oraz pośrednictwem w obrocie nieruchomościami.
Minister skarbu Mikołaj Budzanowski podpisał 18 grudnia umowę prywatyzacyjną Zespołu Zarządców Nieruchomości WAM sp. o.o. Inwestorem została notowana na giełdzie w Wilnie litewska spółka AB City Service,...
Minister skarbu Mikołaj Budzanowski podpisał 18 grudnia umowę prywatyzacyjną Zespołu Zarządców Nieruchomości WAM sp. o.o. Inwestorem została notowana na giełdzie w Wilnie litewska spółka AB City Service, największa w krajach bałtyckich oraz w Europie Środkowo-Wschodniej firma na rynku zarządców nieruchomościami.
W Legnicy wdrożono i uruchomiono jedną z pierwszych Polsce pierwotnych instalacji biogazowych – wytwarzających energie z biogazu pozyskiwanego ze ścieków. W większości oczyszczalni biogaz jest bezproduktywnie...
W Legnicy wdrożono i uruchomiono jedną z pierwszych Polsce pierwotnych instalacji biogazowych – wytwarzających energie z biogazu pozyskiwanego ze ścieków. W większości oczyszczalni biogaz jest bezproduktywnie spalany – poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.
Kolorowa, mętna woda z kranu to plaga niektórych osiedli w naszym kraju. Takie zjawisko bardzo często występuje w południowej Polsce ale również w innych miastach naszego kraju. Aż 60 % Polaków nie ma...
Kolorowa, mętna woda z kranu to plaga niektórych osiedli w naszym kraju. Takie zjawisko bardzo często występuje w południowej Polsce ale również w innych miastach naszego kraju. Aż 60 % Polaków nie ma zaufania do wody z kranu.
W Warszawie ruszyły konsultacje programu dofinansowania instalacji urządzeń małej retencji wody. Dotację będzie można pozyskać na budowę przydomowego zbiornika deszczówki lub studni, o którą ubiegać się...
W Warszawie ruszyły konsultacje programu dofinansowania instalacji urządzeń małej retencji wody. Dotację będzie można pozyskać na budowę przydomowego zbiornika deszczówki lub studni, o którą ubiegać się będą mogły osoby fizyczne, ale także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.
Powolne spływanie wody czy zaleganie jej w zlewozmywaku, umywalce, brodziku bądź toalecie to zmora niejednego domu czy mieszkania. Oznacza jedno – niedrożność kanalizacji. Przyczyn takiego stanu rzeczy...
Powolne spływanie wody czy zaleganie jej w zlewozmywaku, umywalce, brodziku bądź toalecie to zmora niejednego domu czy mieszkania. Oznacza jedno – niedrożność kanalizacji. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, jednak najczęściej występującym jest niewłaściwa eksploatacja rur odpływowych i brak regularnego ich czyszczenia. Warto reagować od razu na pojawiające się sygnały, jeśli bowiem będziemy zwlekać z interwencją, skutki mogą okazać się bardzo dotkliwe. Jak im zaradzić?
Dla mieszkańców zwykle tańsze i mniej uciążliwe, dla środowiska przyjazne – mowa o natryskowej naprawie rur i kanalizacji. Jest to metoda naprawy, która pozwala przywrócić rurom ich początkowe właściwości...
Dla mieszkańców zwykle tańsze i mniej uciążliwe, dla środowiska przyjazne – mowa o natryskowej naprawie rur i kanalizacji. Jest to metoda naprawy, która pozwala przywrócić rurom ich początkowe właściwości bez wysokich kosztów oraz skutków społecznych związanych z całkowitą wymianą.
Nieszczelna rura w ścianie to zawsze pewien kłopot dla zarządcy nieruchomości. Choć trzeba przyznać, że nie tak duży, jak przed laty. A to za sprawą dostępnych na rynku technologii, które umożliwiają naprawę...
Nieszczelna rura w ścianie to zawsze pewien kłopot dla zarządcy nieruchomości. Choć trzeba przyznać, że nie tak duży, jak przed laty. A to za sprawą dostępnych na rynku technologii, które umożliwiają naprawę rury bez konieczności jej wykuwania.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.