administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Eksploatacja zaworów kulowych w instalacjach wodociągowych

Zawór kulowy do instalacji wodociągowych, fot. Grupa Armatura

Zawór kulowy do instalacji wodociągowych, fot. Grupa Armatura

Na wartość użytkową i trwałość każdej instalacji składają się jej wszystkie elementy i, podobnie jak w łańcuchu, jest ona tak trwała i wytrzymała, jak jej najsłabszy element. Odnotowuje się ostatnio dość dużą awaryjność instalacji wodnych, w których na podejściach, jako elementy odcinające, zabudowane zostały zawory (kurki) kulowe, zwykle o średnicach 1/2" (DN 15), ewentualnie 3/4" (DN 20). W ramach zleconych ekspertyz przebadano partie zaworów, które pękały po krótkim okresie eksploatacji, dla porównania zbadano też zawory fabrycznie nowe. W artykule przedstawiono wyniki przeprowadzonych badań i analiz.

Zawory kulowe, zwane niekiedy kurkami kulowymi, zabudowywane na podejściach zimnej i ciepłej wody oraz w instalacjach grzewczych, to najczęściej produkty azjatyckie i włoskie, rzadziej polskie. Na rynku znaleźć można wiele zaworów kulowych o średnicach DN 15 i 20, kosztujących od kilku do kilkunastu złotych. Są one powszechnie stosowane w budownictwie i fakt ten narzuca ich wytwórcom konieczność zastosowania się do przepisów dotyczących procedury wprowadzania materiałów i urządzeń dopuszczonych do stosowania w budownictwie.

Podstawowym aktem prawnym jest w tym zakresie ustawa o wyrobach budowlanych [5], a elementami procedury wprowadzania produktów na rynek są konieczne atesty, w tym wypadku aprobaty ITB i deklaracje zgodności wyrobu z normą lub certyfikatem albo aprobatą. Atest higieniczny wydawany przez PZH potwierdza dopuszczenie wyrobu do stosowania jako nieszkodliwego dla zdrowia ludzi, co w przypadku wody pitnej ma niezwykle istotne znaczenie.

Wyrób objęty aprobatą techniczną i atestem, rzeczywiście spełniający wymagania zawarte w deklaracji zgodności, a ściślej – w dokumencie odniesienia, powinien być w zasadzie niezawodny. Tak jednak niestety nie jest. Zbadano kilkanaście aprobat ITB dla zaworów kulowych mających takie same parametry i stwierdzono, że są one literalnie identyczne w całym zakresie wymogów, także w zakresie przenoszonych momentów gnących i skręcających. A jednak jedne zawory pękają, a inne nie.

Ankieta przeprowadzona wśród instalatorów potwierdziła dość dużą awaryjność tych urządzeń. Awarie często spowodowane są wadliwym wykonaniem gwintu stożkowego na końcu rury wkręcanej. Gwint wewnętrzny zaworu nie jest stożkowy, wobec tego niewłaściwe wykonanie gwintu stożkowego rury (nadmiar materiału) oraz szczeliwo przy zetknięciu z mosiężnym korpusem zaworu powodować mogą zdeformowanie króćca i w fazie końcowej wkręcania jego pękniecie.

Stwierdzono jednak, że pęknięcia kurków mają też miejsce w instalacjach, w których nie występują naprężenia wynikające z wadliwego wykonania gwintu i połączenia, rozszerzalności termicznej rur czy też użycia niewłaściwych narzędzi do montażu. Przyczynami pęknięć zaworów w takich wypadkach zajęto się w ramach zleconych badań.

Analizy i badania

W trakcie ekspertyz przebadano partię zaworów, które wykazywały szczególną awaryjność. Zawory zamontowane były w instalacji wodociągowej, głównie na podłączeniach wodomierzy mieszkaniowych. Instalacja wykonana została z tworzywa sztucznego (PP, typoszereg PN 16), a samo podłączenie (rury) miało we wszystkich badanych przypadkach średnicę zewnętrzną 20 mm.

Badano zawory o średnicy 1/2" (DN 15), których typoszereg odpowiada ciśnieniu nominalnemu PN 16. Na fot. 1 pokazano te zawory w stanie fabrycznym. Składają się one z dwóch części z połączeniem gwintowanym, do którego producenci stosują dodatkowo kleje. Problem polega na tym, że w obrębie połączenia gwintowego pęknięcia pojawiają się po krótkim czasie od rozpoczęcia eksploatacji. Skutkuje to niestety zalaniem obiektów, w których zawory takie zostały zamontowane.

Kolejne zdjęcie (fot. 2) przedstawia zawór, który zaraz ulegnie awarii, a następne (fot. 3) zawór w fazie pękania – został on na szczęście w porę wymontowany z instalacji. Znamienne, że awarie nie występowały tuż po uruchomieniu instalacji, ale po niedługim okresie eksploatacji. Jak widać, z fazą pękania zaworu łączy się pojawienie wycieku z miejsca uszczelnienia wrzeciona (fot. 3 i 4).

Moment wystąpienia stanu awaryjnego wyklucza ewidentną wadę montażową, ale także wadę materiałową, gdyż w takiej sytuacji pęknięcie nastąpiłoby natychmiast po napełnieniu instalacji. W badanych przypadkach awarie zaworów występowały w różnych miejscach i w różnych odstępach czasowych, dlatego ich przyczyna musi leżeć gdzie indziej.

Na rys. 1 schematycznie zestawiono najważniejsze przyczyny awarii zaworów. Ponieważ w trakcie badań wykluczono niewłaściwy montaż, występowanie naprężeń na skutek oddziaływania instalacji na zawór, a także fizyczną wadę materiałową korpusu zaworu, postanowiono zbadać czwartą możliwą przyczynę – wadliwą konstrukcję zaworów.

Analizę rozpoczęto od zbadania partii zaworów fabrycznie nowych, a następnie dokonano badań i pomiarów zaworów uszkodzonych. W pierwszym etapie porównano wymiary zewnętrzne – w przypadku 20 losowo wybranych zaworów były one zgodne, z dokładnością do ± 0,5 mm. Kolejnym krokiem było porównanie masy zaworów (tab.).

Okazało się, że pozornie identyczne zawory mają jednak różną masę: od 119,260 do 122,694 g. Pozwoliło to na sformułowanie pierwszego wniosku, że poszczególne urządzenia różnią się zawartością materiału – w skrajnych wypadkach różnica wyniosła ponad 3,468 g. Jest to pozornie niewiele, zaledwie 2,5% dla skrajnych wartości, jeśli jednak przeliczymy to na objętość materiału, uwzględniając gęstość mosiądzu ? = 8,43 g/cm3, różnica objętości wyniesie aż 0,411 cm3. Pojawia się kolejne pytanie: czy jest to różnica w ilości użytego materiału w korpusie, czy też w procentowych ilościach poszczególnych składników w stopach.

Zaworów uszkodzonych nie ważono, gdyż ilość zanieczyszczeń, w tym konopi i pasty uszczelniającej, dawałaby wyniki absolutnie niemiarodajne. Zgodnie z aprobatą ITB, atestem higienicznym i deklaracją zgodności korpus zaworu został wykonany z mosiądzu CuZn40Pb2 (CW617N). Materiał ten ma określony skład chemiczny zgodny z PN-H- 87025:1992 Stopy miedzi z cynkiem [1]. Zgodnie z normą dopuszczalna zawartość ołowiu (Pb) dla tego stopu wynosi 2,5%. W opinii metalograficznej dostarczonej przez producenta zawartość tę określono na 2,8%.

Podobnie różniły się wyniki procentowego składu cynku (Zn) – w skrajnym przypadku różnica ta wyniosła aż 40,9%. Różne ilości ołowiu w stopie wydają się niewielkie i nieistotne, ale tylko pozornie, gdyż wraz ze wzrostem zawartości ołowiu dość znacznemu zmniejszeniu ulegają wskaźniki wytrzymałościowe odlewu. A więc stop mający 1,5% zawartości ołowiu ma wyższe wskaźniki wytrzymałościowe od stopu zawierającego 2,8% ołowiu, oczywiście przy założeniu, że pozostałe istotne składniki danego materiału są takie same.

Zwiększona zawartość ołowiu ma niewątpliwie swój udział w zachowywaniu się konstrukcji wykonanej z tego materiału, ale na pewno nie jest główną przyczyną awarii, zbadano zatem zawór w przekroju. Badania przeprowadzono z użyciem lupy oraz mikroskopu stereoskopowego. Wykonano również pomiary gwintów przy pomocy mikroskopu warsztatowego. Obserwacje mikroskopowe pozwalają sformułować generalny wniosek, że gwinty elementów wykonane zostały niedokładnie, na co wskazuje zarówno różnica średnic obu części, jak i wzajemne położenie zarysów gwintów (fot. 5, 6 i 7).

Zwoje gwintów stykają się tylko częściowo, a zatem na zmniejszone powierzchnie styku występują naciski. W tzw. części roboczej gwintów brakuje wystarczającej ilości kleju, występuje on natomiast w nadmiarze w części końcowej wkrętki. Niedokładnie też wykonano powierzchnie zwojów gwintu, co może się wiązać z wystąpieniem zjawiska mikrokarbów.

Stwierdzić należy, że tak wykonane połączenie gwintowe nie może przenieść sił występujących w przekroju wkrętki, tym bardziej że, jak zmierzono, grubość ścianki we wrębie wynosi jedynie 1,19 mm. Wyniki pomiarów połączenia gwintowego zamieszczono na rys. 2. Obliczenie naprężeń w tak wadliwie wykonanym połączeniu gwintowym za pomocą znanych metod obliczeniowych nie jest możliwe.

Nie można też ustalić wystarczająco dokładnie choćby geometrii styku zwojów, a tym samym wyliczyć dokładnych naprężeń w przekrojach. W tak wykonanym połączeniu wystąpią różne naprężenia złożone, może też dojść do przekroczenia wytrzymałości zmęczeniowo-kształtowej. Analiza wykazała ponadto, że długość części użytkowej połączenia gwintu wyniosła w badanych przypadkach 2,63 mm (mniej niż dwa zwoje). Zdaniem autorów jest to zbyt mało, nawet jeśli uwzględnić fakt, że dotyczy to połączenia spoczynkowego. Ten fragment części styku, a więc części roboczej, powinien mieć zgodnie z normami i zasadami przynajmniej 7 mm.

Podsumowanie

Jak wynika z przeprowadzonych badań i analiz, przyczyną awaryjności badanych zaworów są niedokładnie wykonane gwinty łączące elementy korpusu, powodujące zwiększone naciski na powierzchnie styku gwintów, i związana z tym niskocyklowa wytrzymałość zmęczeniowa materiału, co wyjaśniałoby odległy w czasie moment wystąpienia awarii. Zagadnienie to warto poddać pod rozwagę producentom zaworów kulowych.

Literatura

  1. PN-H-87025:1992 Stopy miedzi do przeróbki plastycznej. Stopy miedzi z cynkiem. Gatunki (norma wycofana 29.11.2012 r.).
  2. PN-EN ISO 228-1:2005 Gwinty rurowe połączeń ze szczelnością nie uzyskiwaną na gwincie. Cz. 1: Wymiary, tolerancje i oznaczenie.
  3. PN-EN 10226-1:2006 Gwinty rurowe połączeń ze szczelnością uzyskiwaną na gwincie. Cz. 1: Gwinty stożkowe zewnętrzne i gwinty walcowe wewnętrzne. Wymiary, tolerancje i oznaczenie.
  4. PN-EN 13828:2005 Armatura w budynkach. Ręcznie otwierane i zamykane kurki kulowe ze stopów miedzi i stali nierdzewnej do instalacji wodociągowych w budynkach. Badania i wymagania.
  5. Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych (DzU nr 92/2004, poz. 881, ze zm.).
  6. Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (DzU nr 166/2002, poz. 1360, ze zm.).
  7. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (DzU nr 89/1994, poz. 414, ze zm.).
  8. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (DzU nr 16/1964, poz. 93, ze zm.).
  9. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 23 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu prowadzenia Krajowego Wykazu Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych (DzU 2015, poz. 2342).
  10. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie sposobów deklarowania zgodności wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym (DzU nr 198/2004, poz. 2041, ze zm.).

Artykuł pochozi z miesięcznika „Rynek Instalacyjny”, data publikacji 20.12.2011 r.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

kokos.pl Pożyczki bez sprawdzania BIK – jakie masz możliwości?

Pożyczki bez sprawdzania BIK – jakie masz możliwości? Pożyczki bez sprawdzania BIK – jakie masz możliwości?

W świecie finansów Biuro Informacji Kredytowej (BIK) odgrywa kluczową rolę w procesie oceny zdolności kredytowej. Niestety, dla wielu osób negatywna historia kredytowa staje się barierą w uzyskaniu kredytu...

W świecie finansów Biuro Informacji Kredytowej (BIK) odgrywa kluczową rolę w procesie oceny zdolności kredytowej. Niestety, dla wielu osób negatywna historia kredytowa staje się barierą w uzyskaniu kredytu w tradycyjnych bankach. Na szczęście istnieją alternatywne źródła finansowania, które umożliwiają uzyskanie gotówki bez weryfikacji w BIK. W naszym przewodniku omówimy dostępne opcje pożyczkowe bez sprawdzania historii kredytowej w BIK, warunki i wymogi uzyskania takich pożyczek oraz porady dotyczące...

Piotr Nowoświat Jak dobrze wybrać system optymalizacji ciepła, aby faktycznie obniżyć rachunki za ogrzewanie

Jak dobrze wybrać system optymalizacji ciepła, aby faktycznie obniżyć rachunki za ogrzewanie Jak dobrze wybrać system optymalizacji ciepła, aby faktycznie obniżyć rachunki za ogrzewanie

Lawinowy wzrost kosztów utrzymania nieruchomości stawia coraz to nowsze wyzwania przed administrującymi nimi zarządcami. Energia elektryczna, gospodarka odpadowa, bieżąca eksploatacja, ciepło i pozostałe...

Lawinowy wzrost kosztów utrzymania nieruchomości stawia coraz to nowsze wyzwania przed administrującymi nimi zarządcami. Energia elektryczna, gospodarka odpadowa, bieżąca eksploatacja, ciepło i pozostałe media – to składowe studni bez dna, w której źle zagospodarowane środki po prostu przelewać się będą przez palce. Wystarczy wpisać w przeglądarce hasło – „jak oszczędzić na gazie, cieple, energii elektrycznej” a możemy zapoznać się z prostymi, częstokroć nawet domowymi sposobami na walkę z uciekającymi...

DomBest Czy zarządca wspólnoty mieszkaniowej musi być księgowym?

Czy zarządca wspólnoty mieszkaniowej musi być księgowym? Czy zarządca wspólnoty mieszkaniowej musi być księgowym?

Naliczanie opłat, wystawianie faktur dla właścicieli lokali, windykacja należności, księgowanie wpłat właścicieli, rozliczenia z dostawcami, odbiorcami oraz właścicielami nieruchomości, rozliczanie podatków...

Naliczanie opłat, wystawianie faktur dla właścicieli lokali, windykacja należności, księgowanie wpłat właścicieli, rozliczenia z dostawcami, odbiorcami oraz właścicielami nieruchomości, rozliczanie podatków i mediów, realizacja przelewów, sporządzanie corocznych bilansów, generowanie raportów oraz zestawień z realizacji budżetów – to tylko niektóre spośród długiej listy zadań księgowych we wspólnocie mieszkaniowej. Do tego dochodzi niestabilność prawa. Często słyszymy o nowelizacjach ustaw, wprowadzaniu...

DomBest Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat?

Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat? Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat?

Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej...

Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych z dnia 22 marca 2019r. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem, każdy wodomierz musi otrzymać tzw. legalizację pierwotną (realizowaną zwykle u producenta). Po pierwszych 5 latach urządzenia pomiarowe, takie jak wodomierze i ciepłomierze, muszą zostać zalegalizowanie ponownie...

PortalPRO Obowiązki zarządcy – kontrole okresowe i naprawy wykrytych awarii

Obowiązki zarządcy – kontrole okresowe i naprawy wykrytych awarii Obowiązki zarządcy – kontrole okresowe i naprawy wykrytych awarii

Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Katalog wymagań - między innymi w kwestiach bezpieczeństwa konstrukcji, pożarowego, ochrony...

Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Katalog wymagań - między innymi w kwestiach bezpieczeństwa konstrukcji, pożarowego, ochrony przed hałasem, oszczędności energii czy ochrony środowiska – określa prawo budowlane, a dokładnie jego 62 artykuł. O czym nie wolno zapomnieć przy przeglądach okresowych i jakie są konsekwencje nieusuwania wskazanych nieprawidłowości?

XTB Polska Co to jest hedging

Co to jest hedging Co to jest hedging

Spośród wielu strategii inwestowania, szczególną popularnością cieszą się właśnie te, u podstaw których stoi ochrona własnego kapitału. Hedging to podręcznikowy przykład takiej strategii. Sprawdźmy, czym...

Spośród wielu strategii inwestowania, szczególną popularnością cieszą się właśnie te, u podstaw których stoi ochrona własnego kapitału. Hedging to podręcznikowy przykład takiej strategii. Sprawdźmy, czym dokładnie jest hedging i jak wykorzystać tę strategię do zabezpieczania własnych pieniędzy.

Dom100.eu Zamieszkaj na swoim – rozpoczął się nowy etap inwestycji Zabrze Grzybowice

Zamieszkaj na swoim – rozpoczął się nowy etap inwestycji Zabrze Grzybowice Zamieszkaj na swoim – rozpoczął się nowy etap inwestycji Zabrze Grzybowice

Rynek nieruchomości w Polsce przeżywa obecnie interesujący okres. Po chwilowym spowolnieniu w 2023 roku obserwujemy wyraźne oznaki ożywienia. Dla osób rozważających zakup mieszkania obecna sytuacja jest...

Rynek nieruchomości w Polsce przeżywa obecnie interesujący okres. Po chwilowym spowolnieniu w 2023 roku obserwujemy wyraźne oznaki ożywienia. Dla osób rozważających zakup mieszkania obecna sytuacja jest bardzo korzystna. Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym czynnikom, które warto wziąć pod uwagę, chcąc spełnić marzenie o własnych czterech kątach.

Bank Gospodarstwa Krajowego Premia MZG na inwestycje w gminach

Premia MZG na inwestycje w gminach Premia MZG na inwestycje w gminach

Gmina Strzelce Opolskie przez wiele lat borykała się ze złą kondycją swoich zasobów mieszkaniowych. Samorząd zdecydował się na złożenie wniosków do Banku Gospodarstwa Krajowego o przyznanie premii MZG...

Gmina Strzelce Opolskie przez wiele lat borykała się ze złą kondycją swoich zasobów mieszkaniowych. Samorząd zdecydował się na złożenie wniosków do Banku Gospodarstwa Krajowego o przyznanie premii MZG z opcją grantu MZG, czyli specjalnego dofinansowania skierowanego do gmin i spółek gminnych. Dzięki pozyskanym środkom gmina mogła przeprowadzić kompleksowe remonty kilku budynków komunalnych, dostosowując je do potrzeb mieszkańców. O szczegółach inwestycji opowiada Dariusz Wiśniewski z Gminnego Zarządu...

Canada Rubber Polska Sp. z o.o. Hydroizolacja Dachów Budynków Mieszkalnych z Canada Systems

Hydroizolacja Dachów Budynków Mieszkalnych z Canada Systems Hydroizolacja Dachów Budynków Mieszkalnych z Canada Systems

Hydroizolacja dachów to niezbędny element każdego budynku mieszkalnego. Bez prawidłowej ochrony przed wodą budynki narażone są na poważne problemy nie tylko estetyczne, ale również te strukturalne. Odpowiednia...

Hydroizolacja dachów to niezbędny element każdego budynku mieszkalnego. Bez prawidłowej ochrony przed wodą budynki narażone są na poważne problemy nie tylko estetyczne, ale również te strukturalne. Odpowiednia ochrona powierzchni dachowej pozwoli cieszyć się spokojem przez długie lata. Firma Canada Systems jest liderem na ogólnopolskim rynku w zakresie hydroizolacji dachów. W swojej ofercie firma posiada produkty odpowiadające na potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów, od lat dostarczając...

Fortum Power and Heat Polska Jak zapewnić skuteczne i kompleksowe wsparcie w monitorowaniu parametrów pracy węzła cieplnego?

Jak zapewnić skuteczne i kompleksowe wsparcie w monitorowaniu parametrów pracy węzła cieplnego? Jak zapewnić skuteczne i kompleksowe wsparcie w monitorowaniu parametrów pracy węzła cieplnego?

W dobie nowoczesnych technologii zarządzanie systemami ciepłowniczymi wchodzi na zupełnie nowy poziom, oferując zarządcom budynków innowacyjne narzędzia. Jednym z kluczowych elementów tych rozwiązań jest...

W dobie nowoczesnych technologii zarządzanie systemami ciepłowniczymi wchodzi na zupełnie nowy poziom, oferując zarządcom budynków innowacyjne narzędzia. Jednym z kluczowych elementów tych rozwiązań jest stały nadzór nad parametrami pracy węzłów cieplnych. Jak te innowacje wpływają na efektywność pracy, bezpieczeństwo budynków i komfort mieszkańców?

ING Bank Śląski Kredyt online dla wspólnoty mieszkaniowej – nowość od ING

Kredyt online dla wspólnoty mieszkaniowej – nowość od ING Kredyt online dla wspólnoty mieszkaniowej – nowość od ING

Przeprowadzenie remontu elewacji, naprawa dachu czy wymiana windy to tylko niektóre przykłady kosztownych inwestycji we wspólnocie mieszkaniowej. Jak zyskać środki na ich przeprowadzenie? Jedną z możliwości...

Przeprowadzenie remontu elewacji, naprawa dachu czy wymiana windy to tylko niektóre przykłady kosztownych inwestycji we wspólnocie mieszkaniowej. Jak zyskać środki na ich przeprowadzenie? Jedną z możliwości jest skorzystanie z kredytu, który oferuje ING Bank Śląski S.A.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB Evoplus Lite. Wytrzymałe i łatwe w obsłudze elektroniczne bezdławnicowe pompy obiegowe i cyrkulacyjne

DAB Evoplus Lite. Wytrzymałe i łatwe w obsłudze elektroniczne bezdławnicowe pompy obiegowe i cyrkulacyjne DAB Evoplus Lite. Wytrzymałe i łatwe w obsłudze elektroniczne bezdławnicowe pompy obiegowe i cyrkulacyjne

Evoplus Lite to nowoczesna, energooszczędna pompa obiegowa, zaprojektowana z myślą o spełnieniu wysokich wymagań instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych. Ta wszechstronna i wydajna pompa idealnie sprawdza...

Evoplus Lite to nowoczesna, energooszczędna pompa obiegowa, zaprojektowana z myślą o spełnieniu wysokich wymagań instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych. Ta wszechstronna i wydajna pompa idealnie sprawdza się zarówno wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, szkołach, szpitalach czy ośrodkach sportowych, oferując niezawodność, trwałość oraz prostotę obsługi, która ułatwia pracę instalatora.

Produkty i rozwiązania 2025 Innowacyjne produkty i rozwiązania 2025 dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Innowacyjne produkty i rozwiązania 2025 dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych Innowacyjne produkty i rozwiązania 2025 dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć...

Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć na to pieniądze? W naszym zestawieniu uwzględniliśmy także premie i granty dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które pozwolą sfinansować planowane inwestycje. Życzymy miłej lektury!

PortalPRO Zadbaj o swoje budynki i przygotuj plan roczny bez trudu!

Zadbaj o swoje budynki i przygotuj plan roczny bez trudu! Zadbaj o swoje budynki i przygotuj plan roczny bez trudu!

Regularna kontrola stanu budynków to obowiązek każdego Zarządcy. W ustawowych okresach musi on przeprowadzać przeglądy kluczowych instalacji. To jednak nie koniec obowiązków. Bezpieczeństwo gra oczywiście...

Regularna kontrola stanu budynków to obowiązek każdego Zarządcy. W ustawowych okresach musi on przeprowadzać przeglądy kluczowych instalacji. To jednak nie koniec obowiązków. Bezpieczeństwo gra oczywiście pierwsze skrzypce, jednak należy także utrzymać pełną funkcjonalność użytkową dla mieszkańców, zadbać o ich komfort, a dodatkowo – o estetykę budynku. Jak łatwo poradzić sobie z tym zadaniem i jednocześnie prosto i wygodnie przygotować plan roczny? O tym opowiadamy w artykule.

Anna Ruszczak news 194 mln zł dla stolicy na poprawę systemu gospodarki wodno-ściekowej

194 mln zł dla stolicy na poprawę systemu gospodarki wodno-ściekowej 194 mln zł dla stolicy na poprawę systemu gospodarki wodno-ściekowej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował o przekazaniu Warszawie dodatkowych 194 mln zł na poprawę zaopatrzenia w wodę i oczyszczania ścieków. System gospodarki wodno-ściekowej...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował o przekazaniu Warszawie dodatkowych 194 mln zł na poprawę zaopatrzenia w wodę i oczyszczania ścieków. System gospodarki wodno-ściekowej w stolicy i okolicach ma zostać usprawniony i unowocześniony.

Jerzy Kosieradzki Zjawiska akustyczne w budynkach

Zjawiska akustyczne w budynkach Zjawiska akustyczne w budynkach

W większości przypadków problemów z akustyką, z jakimi spotkałem się na budowach, dźwięk bawił się z nami, pojawiając się niespodziewanie tam, gdzie nie był oczekiwany.

W większości przypadków problemów z akustyką, z jakimi spotkałem się na budowach, dźwięk bawił się z nami, pojawiając się niespodziewanie tam, gdzie nie był oczekiwany.

Jerzy Kosieradzki Wymiana instalacji wod-kan w budynkach wielorodzinnych

Wymiana instalacji wod-kan w budynkach wielorodzinnych Wymiana instalacji wod-kan w budynkach wielorodzinnych

Jedna z operacji, którą muszą wykonać administratorzy, a która nie należy ani do łatwych, ani do przyjemnych, jest wymiana instalacji wod-kan. W budynkach, w których rury prowadzone są w szachtach instalacyjnych,...

Jedna z operacji, którą muszą wykonać administratorzy, a która nie należy ani do łatwych, ani do przyjemnych, jest wymiana instalacji wod-kan. W budynkach, w których rury prowadzone są w szachtach instalacyjnych, zadanie wymiany rur jest prostsze niż w budynkach, w których wszystkie rury ukryte są w ścianach. Nie zmienia to jednak faktu, że do operacji wymiany rur wodociągowych i kanalizacyjnych należy się dobrze przygotować, aby była ona znośna dla lokatorów i nie zaburzała ich życia w stopniu większym...

Ewelina Stańczyk-Malicka Mętna woda z kranu

Mętna woda z kranu Mętna woda z kranu

Kolorowa, mętna woda z kranu to plaga niektórych osiedli w naszym kraju. Takie zjawisko bardzo często występuje w południowej Polsce ale również w innych miastach naszego kraju. Aż 60 % Polaków nie ma...

Kolorowa, mętna woda z kranu to plaga niektórych osiedli w naszym kraju. Takie zjawisko bardzo często występuje w południowej Polsce ale również w innych miastach naszego kraju. Aż 60 % Polaków nie ma zaufania do wody z kranu.

Marek Mejssner Jedna z pierwszych instalacji biogazowych oczyszczalni ścieków powstała w Legnicy

Jedna z pierwszych instalacji biogazowych oczyszczalni ścieków powstała w Legnicy

W Legnicy wdrożono i uruchomiono jedną z pierwszych Polsce pierwotnych instalacji biogazowych – wytwarzających energie z biogazu pozyskiwanego ze ścieków. W większości oczyszczalni biogaz jest bezproduktywnie...

W Legnicy wdrożono i uruchomiono jedną z pierwszych Polsce pierwotnych instalacji biogazowych – wytwarzających energie z biogazu pozyskiwanego ze ścieków. W większości oczyszczalni biogaz jest bezproduktywnie spalany – poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Redakcja Przydomowa retencja wody z dotacją w Warszawie

Przydomowa retencja wody z dotacją w Warszawie Przydomowa retencja wody z dotacją w Warszawie

W Warszawie ruszyły konsultacje programu dofinansowania instalacji urządzeń małej retencji wody. Dotację będzie można pozyskać na budowę przydomowego zbiornika deszczówki lub studni, o którą ubiegać się...

W Warszawie ruszyły konsultacje programu dofinansowania instalacji urządzeń małej retencji wody. Dotację będzie można pozyskać na budowę przydomowego zbiornika deszczówki lub studni, o którą ubiegać się będą mogły osoby fizyczne, ale także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

Redakcja Czyszczenie rur kanalizacyjnych w budynku – jak to zrobić?

Czyszczenie rur kanalizacyjnych w budynku – jak to zrobić? Czyszczenie rur kanalizacyjnych w budynku – jak to zrobić?

Powolne spływanie wody czy zaleganie jej w zlewozmywaku, umywalce, brodziku bądź toalecie to zmora niejednego domu czy mieszkania. Oznacza jedno – niedrożność kanalizacji. Przyczyn takiego stanu rzeczy...

Powolne spływanie wody czy zaleganie jej w zlewozmywaku, umywalce, brodziku bądź toalecie to zmora niejednego domu czy mieszkania. Oznacza jedno – niedrożność kanalizacji. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, jednak najczęściej występującym jest niewłaściwa eksploatacja rur odpływowych i brak regularnego ich czyszczenia. Warto reagować od razu na pojawiające się sygnały, jeśli bowiem będziemy zwlekać z interwencją, skutki mogą okazać się bardzo dotkliwe. Jak im zaradzić?

Redakcja Bezwykopowa naprawa rur i kanalizacji natryskiem w budynku

Bezwykopowa naprawa rur i kanalizacji natryskiem w budynku Bezwykopowa naprawa rur i kanalizacji natryskiem w budynku

Dla mieszkańców zwykle tańsze i mniej uciążliwe, dla środowiska przyjazne – mowa o natryskowej naprawie rur i kanalizacji. Jest to metoda naprawy, która pozwala przywrócić rurom ich początkowe właściwości...

Dla mieszkańców zwykle tańsze i mniej uciążliwe, dla środowiska przyjazne – mowa o natryskowej naprawie rur i kanalizacji. Jest to metoda naprawy, która pozwala przywrócić rurom ich początkowe właściwości bez wysokich kosztów oraz skutków społecznych związanych z całkowitą wymianą.

Redakcja Jak naprawić cieknącą rurę w ścianie?

Jak naprawić cieknącą rurę w ścianie? Jak naprawić cieknącą rurę w ścianie?

Nieszczelna rura w ścianie to zawsze pewien kłopot dla zarządcy nieruchomości. Choć trzeba przyznać, że nie tak duży, jak przed laty. A to za sprawą dostępnych na rynku technologii, które umożliwiają naprawę...

Nieszczelna rura w ścianie to zawsze pewien kłopot dla zarządcy nieruchomości. Choć trzeba przyznać, że nie tak duży, jak przed laty. A to za sprawą dostępnych na rynku technologii, które umożliwiają naprawę rury bez konieczności jej wykuwania.

Redakcja Renowacja pionów kanalizacyjnych polimerem

Renowacja pionów kanalizacyjnych polimerem Renowacja pionów kanalizacyjnych polimerem

Polimeryzacja pozwala na renowację i naprawę rur kanalizacyjnych bez kucia ścian.

Polimeryzacja pozwala na renowację i naprawę rur kanalizacyjnych bez kucia ścian.

Wybrane dla Ciebie

Szykują się inwestycje w Twojej wspólnocie mieszkaniowej? Wybierz najlepsze finansowanie »

Szykują się inwestycje w Twojej wspólnocie mieszkaniowej? Wybierz najlepsze finansowanie » Szykują się inwestycje w Twojej wspólnocie mieszkaniowej? Wybierz najlepsze finansowanie »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać?  Sprawdź!

Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody?

Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody? Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody?

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości » Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku » Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości? Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości »

Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości » Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.