Ceny polis nieruchomości powinny wzrosnąć ze względu na wyższe ceny lokali i materiałów budowlanych
Wysokość sumy ubezpieczenia ma wpływ na kwotę rocznej składki, którą płaci ubezpieczony, fot. Pixabay
Ceny polis nieruchomości powinny odzwierciedlać zmiany na rynku. O kilkanaście procent podrożały mieszkania i domy, wzrosły ceny materiałów budowlanych. Wartość ubezpieczanego lokalu, a zwłaszcza jej niedoszacowanie, ma wpływ na wypłatę odszkodowania w przypadku wystąpienia szkody.
Zobacz także
Redakcja news Gospodarka mieszkaniowa w 2023 r.
Na koniec 2023 r. w Polsce było 15,7 mln mieszkań, tj. o 1,3% więcej niż na koniec 2022. Łączna powierzchnia użytkowa wyniosła 1 190,7 mln m2 i pomieściła 60,5 mln izb – wynika z danych opublikowanych...
Na koniec 2023 r. w Polsce było 15,7 mln mieszkań, tj. o 1,3% więcej niż na koniec 2022. Łączna powierzchnia użytkowa wyniosła 1 190,7 mln m2 i pomieściła 60,5 mln izb – wynika z danych opublikowanych przez GUS.
Redakcja news Populacja Polski maleje
Zła sytuacja demograficzna to nie jest jakaś wydumana teoria, to jest rzeczywistość. Wprawdzie rządzący starają się stwarzać warunki sprzyjające powiększaniu polskich rodzin, jednak trudno mówić, aby proponowane...
Zła sytuacja demograficzna to nie jest jakaś wydumana teoria, to jest rzeczywistość. Wprawdzie rządzący starają się stwarzać warunki sprzyjające powiększaniu polskich rodzin, jednak trudno mówić, aby proponowane działania przynosiły spektakularne efekty. Z roku na rok ludność Polski się kurczy – więcej osób umiera, niż się rodzi.
Redakcja news Rekordowe koszty eksploatacyjne w biurach
Z raportu „Service Charges” przygotowanego przez Colliers wynika, że w 2023 średnie miesięczne stawki opłat eksploatacyjnych ponoszonych przez najemców biur wzrosły aż o 26% w porównaniu do roku 2022.
Z raportu „Service Charges” przygotowanego przez Colliers wynika, że w 2023 średnie miesięczne stawki opłat eksploatacyjnych ponoszonych przez najemców biur wzrosły aż o 26% w porównaniu do roku 2022.
Eksperci uczulają, żeby przy zawieraniu umowy ubezpieczenia, zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia np. za mury i elementy stałe, która będzie odpowiadała rynkowej realnej wartości nieruchomości. Istotne jest to w momencie odnowienia umowy po raz kolejny, gdy w ubiegłych latach suma ubezpieczenia nie była aktualizowana.
Ryzyko niedoubezpieczenia
Wysokość sumy ubezpieczenia ma wpływ na kwotę rocznej składki, którą płaci ubezpieczony. Zatem podniesienie wartości ubezpieczanej nieruchomości zwiększy koszt, jednak na tym nie warto oszczędzać. Gdy dojdzie do niedoubezpieczenia i wystąpi szkoda, ubezpieczyciel odpowie tylko do wysokości sumy, która jest na polisie. Może się wtedy okazać, że środki z ubezpieczenia nie pokryją kosztów odbudowy albo zakupu nowego lokalu.
Rosnące ceny materiałów budowlanych również są ryzykiem. Według danych Grupy PSB Handel w grudniu 2021 roku były one średnio o 24 proc. wyższe w stosunku do grudnia 2020 roku, zaś w pierwszym kwartale br. dalej rosły. Z kolei dane Polskiej Izby Ubezpieczeń pokazują, że ubezpieczenia majątkowe chronią w Polsce ponad 10 mln mieszkań i domów, a także rzeczy ruchome, które się w nich znajdują. Eksperci twierdzą, że rola takich polis będzie cały czas rosła, ze względu na wzrost dochodów konsumentów.
Zagrożenia spowodowane zmianami klimatu
Polacy sami też są coraz bardziej świadomi zagrożeń dla swojego majątku. Dość istotne są tu gwałtowne zjawiska pogodowe i katastrofy naturalne: ulewne deszcze, powodzie, huragany. Ich częstotliwość i intensywność zwiększa się, wciąż jednak tylko ok. 60 proc. domów i mieszkań jest ubezpieczonych od powodzi.
Z raportu opracowanego przez PIU i firmę doradczą Deloitte w 2021 roku („Mapa ryzyka Polaków”) wynika, że ocieplenie klimatu i silny wiatr/huragan znalazły się w pierwszej dziesiątce zagrożeń, których Polacy obawiają się najbardziej. Prawie 2/3 ankietowany liczy się z prawdopodobieństwem ich skutków bezpośrednio w swoim życiu. Co roku przybywa więc osób, które chcą się przed taką sytuacją zabezpieczyć.
Może Cię zainteresuje: Czy fotowoltakika po 1 kwietnia się opłaca?
Eksperci radzą, aby przy wyborze ubezpieczenia, zwrócić uwagę na zakres odpowiadający potrzebom ubezpieczanego. W przypadku domu jednorodzinnego, będzie to ubezpieczenie murów i elementów stałych, takich jak np. dach. Jeśli na posesji rosną drzewa, które w wyniku nawałnicy mogą uszkodzić mienie sąsiada, warto także zadbać o odpowiednie ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Wtedy za szkody będzie odpowiadał ubezpieczyciel.
Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, w 2019 roku tylko od 20 maja do 15 czerwca ubezpieczyciele odnotowali ponad 27,5 tys. zgłoszeń dotyczących szkód spowodowanych przez powódź i ulewne deszcze. Średni czas likwidacji szkód był krótszy niż cztery dni w przypadku powodzi i osiem dni w przypadku nawalnego deszczu. W kolejnym roku w czerwcu Polacy zgłosili ubezpieczycielom już ponad 50 tys. szkód spowodowanych podtopieniami i tzw. powodziami błyskawicznymi. Poszkodowani otrzymali pieniądze z polisy średnio w ciągu od jednego do pięciu dni od momentu powiadomienia ubezpieczyciela o szkodzie.
Jak chronią odnawialne źródła energii?
Odnawialne źródła energii także mogą chronić od skutków gwałtownych zjawisk pogodowych. Boom na inwestycje w panele fotowoltaiczne, pompy ciepła czy kolektory słoneczne spowodował wzrost zapotrzebowania na odpowiednie polisy na zabezpieczenie takich inwestycji. Narażone są one na dodatkowe ryzyka, np. pożar lub przepięcia w wyniku wyładowań atmosferycznych oraz uszkodzenia w wyniku zdarzeń losowych takich, jak np. powalone drzewa.
Polisy dla zwierząt
Ekspert wskazują, że na segment ubezpieczeń mieszkaniowych wpływa też obecność zwierząt domowych, gdyż coraz częściej są one obejmowane polisą mieszkaniową. Jest to niejako efektem pandemii, gdy Polacy częściej przygarniali zwierzęta domowe. Statystyki mówią o minimum 50 proc. wzroście adopcji ze schronisk, jak i zakupów zwierząt z hodowli. Oferta ubezpieczeniowa dla zwierząt jest na polskim rynku ograniczona, ale psa lub kota można objąć polisą w ramach ubezpieczenia nieruchomości, najczęściej na okoliczność nieszczęśliwego wypadku. Innym trendem na rynku jest zabezpieczanie przedmiotów noszonych przy sobie, np. laptopów, telefonów, sprzętu sportowego czy medycznego.
Źródło: Newseria Biznes