Składowanie odpadów w praktyce zarządcy nieruchomości
Niezależnie od tego czy właściciel nieruchomości zaznaczy czy nie selektywny sposób zbierania odpadów, musi i tak zbierać odpady, dokonując ich segregacji
fot. pixabay
Przy pozbywaniu się odpadów należy brać pod uwagę przede wszystkim obowiązujące normy prawne, dotyczące procesów ponownego użycia, przetwarzania, recyklingu oraz odzysku poszczególnych rodzajów odpadów. Istotne znaczenie mają także standardy dotyczące bezpieczeństwa używania substancji lub przedmiotów.
Zobacz także
Produkty i rozwiązania 2025 Innowacyjne produkty i rozwiązania 2025 dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych
Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć...
Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć na to pieniądze? W naszym zestawieniu uwzględniliśmy także premie i granty dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które pozwolą sfinansować planowane inwestycje. Życzymy miłej lektury!
Manage - nowoczesne zarządzanie nieruchomościami
Spółdzielnie i Wspólnoty Wszystkie kluczowe elementy zarządzania nieruchomościami w jednym miejscu: automatyzacja procesów, nieograniczone możliwości konfiguracji, monitoring inwestycji oraz ich finansów....
Spółdzielnie i Wspólnoty Wszystkie kluczowe elementy zarządzania nieruchomościami w jednym miejscu: automatyzacja procesów, nieograniczone możliwości konfiguracji, monitoring inwestycji oraz ich finansów. Sprawne przeprowadzanie uchwał zaoszczędzi Twój cenny czas i pozwoli na pełną kontrolę w administrowaniu budynków.
Energa Obrót S. A. Fotowoltaika z dofinansowaniem
Mieszkańcy budynków wielorodzinnych mogą korzystać z dofinansowania zakupu, montażu czy modernizacji fotowoltaiki. W dopełnieniu formalności oraz realizacji inwestycji pomoże Energa Obrót. Zgodnie z ustawą...
Mieszkańcy budynków wielorodzinnych mogą korzystać z dofinansowania zakupu, montażu czy modernizacji fotowoltaiki. W dopełnieniu formalności oraz realizacji inwestycji pomoże Energa Obrót. Zgodnie z ustawą o OZE prosumentem energii odnawialnej, czyli odbiorcą końcowym wytwarzającym energię elektryczną, może być nie tylko osoba fizyczna czy przedsiębiorstwo, ale również spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa. Co ważne, zmienił się też sposób rozliczania energii produkowanej przez ogniwa zamontowane...
Analiza przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w brzmieniu obecnie obowiązującym nie daje podstaw do pozostawienia składającemu deklarację dobrowolności w zakresie segregacji odpadów.
Przepis art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ogranicza wyraźnie i jednoznacznie powinności właścicieli nieruchomości w odniesieniu do terenu położonego poza granicami ich nieruchomości, wskazując:
- po pierwsze przestrzeń, którą mają się oni zajmować (chodnik w podanym wyżej ścisłym rozumieniu),
- po drugie, określając czynności, które mają oni wykonywać (uprzątnięcie zanieczyszczeń).
Obowiązek, o którym mowa, nie może zatem dotyczyć innych części nieruchomości służących do użytku publicznego, a jedynie tych, o których mowa w omawianym przepisie. Innymi słowy tylko chodnik, który stanowi wydzieloną część drogi publicznej w rozumieniu ustawy o drogach publicznych, podlega obowiązkowemu sprzątaniu przez właściciela nieruchomości bezpośrednio położonej wzdłuż tego chodnika. Inne części nieruchomości służące do użytku publicznego, niebędące chodnikiem w znaczeniu, o którym wyżej mowa, nie są objęte obowiązkiem ich uprzątania przez właściciela nieruchomości do nich przylegającej.
Rada gminy może, w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego, postanowić o odbieraniu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne. Uchwała taka może zostać podjęta albo w stosunku do wszystkich, albo w stosunku do niektórych kategorii nieruchomości.
Zatem objęcie określonych rodzajów nieruchomości niezamieszkałych zorganizowanym przez gminę systemem odbierania odpadów komunalnych jest zależne od treści uchwały rady gminy.
W przypadku podjęcia przez radę gminy uchwały, obejmującej systemem odbierania odpadów komunalnych nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe lub inne nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, rada gminy uchwala dla nich również ryczałtową stawkę opłaty, stosownie do art. 6j ust. 3B ustawy, który mówi, że w przypadku nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe, lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, wykorzystywanych jedynie przez część roku, rada gminy uchwala ryczałtową stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za rok od domku letniskowego lub od innej nieruchomości, wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe.
Rozwiązania śmieciowe, pojemniki służące do zbierania odpadów
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości wyposaża nieruchomość w pojemniki służące do zbierania odpadów ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów.Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez wyposażenie nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym, chyba że na mocy uchwały rady gminy, obowiązki te przejmie gmina jako część usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w zamian za uiszczoną przez właściciela opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Dopiero fakultatywnie obowiązki związane z kosztami wyposażenia nieruchomości w pojemniki (worki na odpady) może ponieść gmina (związek międzygminny) na podstawie art. 6r ust. 2a ustawy.
Przykład: Zgodnie z zapisami art. 6i ust. 1 pkt 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach „obowiązek ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powstaje w przypadku nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy – za każdy miesiąc, w którym w danej nieruchomości zamieszkuje mieszkaniec”.
- Czy właściciel nieruchomości zobowiązany jest do ponoszenia miesięcznej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za współmałżonka, który pracuje jako kierowca zawodowy i zjeżdża do domu tylko na jeden weekend w miesiącu?
- Czy organ podatkowy posiada uprawnienie na etapie weryfikacji deklaracji do wezwania właściciela nieruchomości do udokumentowania faktu np. wyjazdu dziecka na studia do innego miasta (potwierdzenie zakwaterowania w internacie, akademiku), czy też zmiany miejsca zamieszkania (kopia deklaracji na wywóz odpadów złożonej do innego organu)?
Jeżeli współmałżonek przebywa chociaż raz w miesiącu w nieruchomości, obowiązany jest uiszczać opłatę za wywód śmieci. Organ podatkowy w celu weryfikacji deklaracji dotyczącej wywozu śmieci może wezwać właściciela nieruchomości celem wyjaśnień co do deklaracji.
Zgodnie z art. 6o ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, organ może nałożyć opłatę na pozostałych członków (domowników), mając na uwadze przede wszystkim odbiór odpadów komunalnych. Obowiązek ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powstaje bowiem za każdy miesiąc, w którym na terenie danej nieruchomości zamieszkuje mieszkaniec.
W ustawie celowo nie posłużono się kategorią „miejsce zamieszkania” i posłużono się wyłącznie pojęciem „zamieszkiwania”. Użycie tego pojęcia jest świadomym zabiegiem legislacyjnym, wskazującym, że na gruncie tej ustawy żadnego znaczenia nie ma zamiar stałego pobytu, ani zameldowanie, a znaczenie ma wyłącznie faktyczne przebywanie danej osoby na terenie nieruchomości.
Tym samym w ustawie nacisk położono na faktyczne przebywanie (bytowanie) danej osoby na nieruchomości, na koncentrację życia w danym miejscu, co powoduje wytwarzanie na tej nieruchomości odpadów komunalnych przez tę osobę i konieczność ich zagospodarowania.
W przypadku nawet okresowego „zamieszkiwania” w tak przedstawionym znaczeniu, nieruchomość musi być uznana za zamieszkałą w rozumieniu art. 6c ust.1 ustawy w gminach, a obowiązek ponoszenia opłaty powstaje, w odniesieniu do okresu zamieszkiwania, w sposób określony w art. 6i ust. 1 pkt 1 ustawy.
Przykład: Czy właściciele nieruchomości którzy nie są obowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy, są obowiązani do udokumentowania w formie umowy na korzystanie z usług wykonywanych przedsiębiorcę, odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości?
Odpowiedź brzmi – tak! Na gruncie tej ustawy doszukiwać się należy obowiązku spoczywającego na właścicielach nieruchomości, który to w myśl art. 5 ust. 1 pkt 3b ustawy polega na pozbywaniu się zebranych na nieruchomości odpadów komunalnych w sposób zgodny z przepisami ustawy.
Z kolei art. 6 ust. 1 ustawy obliguje do udokumentowania realizacji tego obowiązku poprzez zawarcie umowy z gminną jednostką organizacyjną lub przedsiębiorcą, posiadającym zezwolenie na prowadzenie działalności w tym zakresie i okazanie tejże umowy wraz z dowodami opłacania usługi.
W przypadku braku umowy, organ administracyjny, działając na podstawie art. 6 ust. 7 ustawy wydaje decyzję, w której organizując odbiór odpadów i nieczystości z nieruchomości określa wysokość opłat za te czynności, termin ich uiszczania, termin udostępniania urządzeń lub zbiorników w celu ich opróżnienia.
Decyzja posiada ograniczony czasowo charakter, wydawana jest na okres 1 roku, jednakże w przypadku nieprzedstawienia przez właściciela nieruchomości umowy na odbiór odpadów komunalnych w terminie co najmniej 3 miesięcy przed upływem daty obowiązywania decyzji, organ na podstawie art. 6 ust. 10 ustawy przedłuża jej obowiązywanie.
Zgodnie z art. 6 ust. 11 ustawy, opłaty za odbiór odpadów są dochodem dla gminy.
Ustawa nie upoważnia rady gminy do określenia w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy obowiązku utrzymania należytego stanu sanitarno-higienicznego i sanitarno-porządkowego nieruchomości.Obowiązek utrzymania odpowiedniego stanu sanitarnego, porządkowego i technicznego odnosić się może – stosownie do brzmienia art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy – wyłącznie do utrzymania pojemników, przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych.
Przepis art. 6 ust. 2 ustawy daje radzie gminy możliwość określenia w uchwale wykazu dokumentów, potwierdzających dane zawarte w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jednakże żądanie załączenia do deklaracji tych dokumentów narusza w sposób istotny przepis art. 6 ust. 2 ustawy.
Ustalenie w pouczeniu do deklaracji obowiązku potwierdzenia danych zawartych w deklaracji poprzez załączenie przez właściciela nieruchomości dokumentów, wykracza poza zakres kompetencji rady gminy do kształtowania zawartości uchwały, ustalającej wzór deklaracji.
Ustawodawca wprowadził bowiem deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jako podstawowy dokument, zawierający oświadczenie obowiązanego o danym stanie faktycznym, nie zaś zbiór dokumentów (oświadczeń) przedkładanych dla opisania tego stanu.
Ustalenie przez radę gminy stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przypadku, gdy odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób nieselektywny, zamiast stawki opłaty podwyższonej za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny – jako sankcji finansowej – stanowi istotne naruszenie przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
W myśl znowelizowanych przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wszyscy mają obowiązek zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny (art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy). Podwyższona stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi ma charakter sankcyjny i to organ wykonawczy zobowiązany jest określić w drodze decyzji wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za miesiąc lub miesiące, w których nie dopełniono obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych, stosując stawki opłaty podwyższonej, ustalone przez radę (art. 6ka ust. 3 ustawy).
Niezależnie od tego czy właściciel nieruchomości zaznaczy czy nie selektywny sposób zbierania odpadów, musi i tak zbierać odpady, dokonując ich segregacji. Wobec tego, w obliczu obowiązujących przepisów po ostatniej nowelizacji, nie ma racji bytu zaznaczanie w deklaracji selektywnego zbierania i odbierania odpadów komunalnych.
Segregowanie odpadów w workach i pojemnikach
Selektywnie zbiera się:
- papier;
- szkło;
- metale;
- tworzywa sztuczne;
- odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów.
Frakcję odpadów, w skład której wchodzą odpady z papieru, w tym tektury, odpady opakowaniowe z papieru i odpady opakowaniowe z tektury, zbiera się w pojemnikach koloru niebieskiego oznaczonych napisem „Papier”.
Frakcję odpadów, w skład której wchodzą odpady ze szkła, w tym odpady opakowaniowe ze szkła, zbiera się w pojemnikach koloru zielonego oznaczonych napisem „Szkło”.
Jeżeli frakcję odpadów, zbiera się w podziale na szkło bezbarwne i kolorowe, szkło bezbarwne zbiera się w pojemnikach koloru białego oznaczonych napisem „Szkło bezbarwne”, a szkło kolorowe w pojemnikach koloru zielonego oznaczonych napisem „Szkło kolorowe”.
Frakcje odpadów, w skład, których wchodzą odpady metali, w tym odpady opakowaniowe z metali, odpady tworzyw sztucznych, w tym odpady opakowaniowe tworzyw sztucznych, oraz odpady opakowaniowe wielomateriałowe, zbiera się w pojemnikach koloru żółtego oznaczonych napisem „Metale i tworzywa sztuczne”.
Frakcję odpadów biodegradowalnych zbiera się w pojemnikach koloru brązowego oznaczonych napisem „Bio”.
W przypadku gdy pojemniki obniżą walory estetyczne przestrzeni publicznej, w której się znajdują, w szczególności w miejscach o znaczeniu historycznym lub przyrodniczym, dopuszcza się, aby były one pokryte odpowiednim kolorem tylko w części, jednak nie mniejszej niż 30% zewnętrznej, całkowitej powierzchni pojemnika, ale w sposób widoczny dla korzystających z nich.
Pojemniki niespełniające wymogów, dostosowuje się do wymogów rozporządzenia lub zastępuje pojemnikami spełniającymi wymagania, w terminie nie dłuższym niż 5 lat od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
Główna zasada Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO) jest jedna – należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia.
Surowce podlegające segregacji to: metale i tworzywa sztuczne, papier, a także opakowania szklane i odpady biodegradowalne. Niektóre gminy zdecydowały o rozdzielaniu szkła białego i kolorowego.
Segregacja odpadów niebezpiecznych
Przy segregacji bezwzględnie trzeba pamiętać o odpadach niebezpiecznych, do których zaliczają się zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po żrących chemikaliach (np. środkach ochrony roślin), a także zużyty sprzęt RTV i AGD (tzw. elektroodpady).
Tych odpadów nie wolno wyrzucać do śmieci zmieszanych. Można je oddać w specjalnie wyznaczonych punktach w sklepach i aptekach, a także w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czyli tzw. PSZOK-u (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych), zorganizowanych przez gminę.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 18 października 2019 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t. j. DzU z 2019 r. poz. 2010 ze zm.)