Budynek usługowo-mieszkalny. Dla kogo taka inwestycja?
Budynek usługowo-mieszkalny. Dla kogo taka inwestycja?
Budynek usługowo-mieszkalny to rodzaj nieruchomości, która dla ludzi biznesu oferuje wiele korzyści. W zależności od sposobu wykorzystania może przynosić stały dochód lub też ograniczyć wydatki firmy. Budowę lub zakup takiej nieruchomości powinny rozważyć osoby, które chcą otworzyć lub rozwinąć działalność gospodarczą. To również ciekawa propozycja dla firm, które chcą ulokować środki w pewnej inwestycji w czasach wysokiej inflacji.
Budynek usługowo-mieszkalny: na górze mieszkanie, na dole działanie
Nieruchomość o podwójnej funkcjonalności będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które poszukują domu mieszkalnego i zarazem miejsca dla prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Taka inwestycja pozwala na ograniczenie kosztów związanych z wynajęciem lokalu dla biura, garaży czy hali magazynowej. Inwestycja ta rozwiązuje problem kłopotliwych dojazdów, gdyż dom i biuro dzielić będzie jedynie kondygnacja budynku. Dostawy materiałów niezbędnych do prowadzenia działalności, które odbywają się wczesnym porankiem lub późnym wieczorem, przestaną być kłopotliwe.
Siedziba firmy oraz mieszkania pracownicze
Takie przeznaczenie budynku usługowo-mieszkalnego jest z powodzeniem stosowane przez wiele firm, które zatrudniają pracowników z innych regionów kraju lub z zagranicy. Mieszkania znajdujące się na wyższych piętrach przeznaczone są do wypoczynku i noclegu członków ekipy, którzy pracują w cyklach pięciodniowych lub kilkutygodniowych.
Taka praktyka jest często stosowana w firmach świadczących usługi remontowo - budowlane, gdyż pozwala ona ograniczyć wydatki związane z pobytem pracowników w hostelach czy w wynajmowanych mieszkaniach. Kwestia wspólnych dojazdów pracowników na miejsce budowy również pozwala na ograniczenie czasu, wydatków na paliwo, a nawet liczby samochodów służbowych. W ten sposób inwestując w zakup czy budowę budynku, firma w efekcie ogranicza swoje koszty i jednocześnie powiększa swój majątek.
Budynek usługowo-mieszkalny jako lokata środków
W sytuacji, gdy wartość pieniądza jest wyjątkowo niestabilna z powodu wysokiej inflacji, wiele firm decyduje się lokować swój kapitał właśnie w nieruchomościach. Jest to bowiem najpewniejsza inwestycja: ziemia i budynki nie tracą na wartości, a ich cena w perspektywie kolejnych lat wzrasta co najmniej o poziom inflacji. Budynek usługowo-mieszkalny to jeden z częstych przedmiotów zainteresowania przedsiębiorców, ponieważ pozwala ona czerpać dochody z wynajmu lokali o różnym przeznaczeniu.
Czynsz, który wpływa na konto firmy, w pierwszej kolejności przeznaczany jest na uregulowanie opłat związanych z jego eksploatacją oraz podatku od nieruchomości. Pozostałe środki są zazwyczaj wykorzystywane na wykonanie niezbędnych remontów, które pozwalają utrzymać budynek usługowo-mieszkalny w bardzo dobrym stanie technicznym. Wypracowany dochód często też jest przekazywany na modernizację lub przebudowę, które podnoszą wartość nieruchomości.
Gdzie szukać budynków usługowo-mieszkalnych przeznaczonych do sprzedaży?
Posiadanie nieruchomości o podwójnym przeznaczeniu jest więc bezpieczną inwestycją, która w dłuższej perspektywie może przynieść znaczne zyski. Gdzie jednak szukać ich ofert sprzedaży? Z pomocą przychodzą profesjonalne portale zajmujące się rynkiem nieruchomości – w tym godna polecenia strona internetowa Nieruchomości Orange, która posiada bogatą bazę z ogłoszeniami dotyczącymi sprzedaży działek i budynków. Odpowiedni system filtrów pozwala na wyszukanie ofert sprzedaży pod kątem: lokalizacji, przeznaczenia nieruchomości, jak również powierzchni czy cenowych „widełek”.
Dużą zaletą tego portalu jest dokładny opis każdej oferty, w której znajdują się cenne informacje dla potencjalnego nabywcy: szczegółowa lokalizacja, powierzchnia działek i budynków, aktualny stan prawny oraz tryb sprzedaży. Zdjęcia posesji i budynków, a także rozkład i wyposażenie pomieszczeń - pozwalają z kolei dokładnie przyjrzeć się nieruchomości.
Krótkie podsumowanie
Reasumując, zakup lub budowa budynku usługowo-mieszkalnego dla firmy może być bezpieczną lokatą środków, ograniczeniem kosztów prowadzenia działalności, stworzeniem odpowiedniej bazy noclegowej dla pracowników czy też rozwiązaniem problemów lokalowych. Taka inwestycja w czasach wysokiej inflacji wydaje się więc co najmniej godna uwagi.