Innowacyjne śmietniki z Ciechanowa, za którymi nie nadąża prawo
Ideą projektu było na nowo zorganizowanie efektywnej i wysoce jakościowej zbiórki odpadów selektywnych już u źródła ich powstania, czyli w gospodarstwie domowym
fot. Pixaby
Czterokrotny wzrost liczby segregujących śmieci w zabudowie wielorodzinnej i rozwiązanie problemu anonimowości w blokach mieszkalnych – to efekty z wprowadzenia w Ciechanowie inteligentnych pojemników na odpady. Miasto za ten projekt zdobyło nagrodę w konkursie Serwisu Samorządowego PAP Innowacyjny Samorząd 2020 w kategorii gminy miejskie.
Zobacz także
ECO24 Top 10 eleganckich stacji do segregacji odpadów
Selektywna zbiórka śmieci w przestrzeni publicznej i wewnątrz budynków to nie chwilowy trend. Zgodnie z obowiązującym prawem stanowi jeden z podstawowych obowiązków każdego z nas. Pozwala bowiem ograniczyć...
Selektywna zbiórka śmieci w przestrzeni publicznej i wewnątrz budynków to nie chwilowy trend. Zgodnie z obowiązującym prawem stanowi jeden z podstawowych obowiązków każdego z nas. Pozwala bowiem ograniczyć zanieczyszczenie środowiska, zwiększa procent odzyskiwania odpadów i umożliwia redukcję gazów cieplarnianych.
GMS Zielone dachy na stalowych altanach - elegancja, funkcjonalność i ekologia
Stalowe altany śmietnikowe od dawna stanowią nieodzowny element naszego otoczenia miejskiego. Pełnią wiele funkcji, od przechowywania śmieci i ochronę przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych,...
Stalowe altany śmietnikowe od dawna stanowią nieodzowny element naszego otoczenia miejskiego. Pełnią wiele funkcji, od przechowywania śmieci i ochronę przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, po ograniczenie dostępności do pojemników dla niepożądanych osób . Dziś chcielibyśmy przedstawić Wam wyjątkowe rozwiązanie - altany z zielonym dachem, które łączą w sobie nowoczesność, ekologię i wyjątkową estetykę.
„4M” Spółka Jawna Poznaj najwyższej jakości pojemniki na odpady
Jesteśmy rodzinną firmą działającą w branży gospodarki odpadami od 2008 roku. Nasza działalność powstała oraz funkcjonuje wyłącznie dzięki polskiemu kapitałowi. Wieloletnie doświadczenie pozwala zaspokoić...
Jesteśmy rodzinną firmą działającą w branży gospodarki odpadami od 2008 roku. Nasza działalność powstała oraz funkcjonuje wyłącznie dzięki polskiemu kapitałowi. Wieloletnie doświadczenie pozwala zaspokoić zróżnicowane potrzeby naszych partnerów. Trzonem naszej działalności są i zawsze były produkty marki WEBER – najlepsze jakościowo pojemniki na odpady w Europie! Dziś nasza oferta obejmuje także kontenery stalowe, pojemniki typu „dzwon” czy rozwiązania do segregacji wewnętrznej oraz zewnętrznej.
W 2019 roku na jednym z osiedli w Ciechanowie wystartował innowacyjny pilotaż Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów, z użyciem inteligentnych pojemników T-Master ELMO (Elektroniczny Licznik Miejskich Odpadów). Ten innowacyjny system umożliwia rozliczenie mieszkańców z zadeklarowanej segregacji śmieci.
Ideą projektu było na nowo zorganizowanie efektywnej i wysoce jakościowej zbiórki odpadów selektywnych już u źródła ich powstania, czyli w gospodarstwie domowym. Na osiedlu budynków wielorodzinnych ogólnodostępne, otwarte, narażone na podrzuty z zewnątrz i gryzonie pojemniki do gromadzenia odpadów komunalnych zastąpiono zbiorczymi instalacjami-gniazdami Elektronicznych Liczników Miejskich Odpadów (ELMO). Są to urządzenia mechaniczne naszpikowane elektroniką dostępową, pomiarową i kamerami monitoringu, w których znajdują się standardowe pojemniki 1100 litrów.
Wszystkie odpady, które trafiają do tych urządzeń, są mierzone, ważone i katalogowane w bazie danych.
Mieszkańcy mają obowiązek posegregować odpady, umieścić je w torbie lub worku foliowym i nakleić etykietę z kodem w celu identyfikacji. Od tej chwili żaden odpad gospodarstwa domowego nie jest anonimowy. Rodzaj i masa odpadów jest przypisywana do indywidualnego konta gospodarstwa domowego, tworząc cenne statystyki i porównania. Gmina i zarządca nieruchomości ma informację, kto wywiązuje się z obowiązku segregowania odpadów komunalnych i prewencyjnie wykonuje działania wobec tych gospodarstw, które są poniżej średniej osiedla.
– Rozwiązanie to przyniosło nam fenomenalny efekt, ponieważ czterokrotnie wzrosła ilość segregowanych odpadów. Zmniejszyliśmy też liczbę pojemników na odpady zmieszane. Pilotaż na razie dotyczy ponad 300 gospodarstw domowych, jednak chcemy rozwijać ten system na kolejnych osiedlach w naszym mieście – deklarował prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosińsk.
Kosiński dodał, że to także bardzo wygodne narzędzie, które dzięki specjalnej aplikacji na telefonie umożliwia mu bieżący podgląd systemu.
– W każdej chwili wiem, ile jest tych odpadów w poszczególnych pojemnikach, a spółka, która odbiera odpady, jest na bieżąco informowana o poziomie zapełnienia poszczególnych śmietników.
Prezydent Ciechanowa zwrócił przy tym uwagę, że inteligentne pojemniki są na tyle innowacyjnym rozwiązaniem, że nie nadążają za nimi zmiany prawne.
– System póki co nie pozwala nam na wysyłanie indywidualnych kar. W świetle obowiązującego prawa, w przypadku stwierdzenia braku segregacji w zabudowie wielorodzinnej możemy zmienić deklarację dla całego bloku, a nie dla tego mieszkańca, który nie wywiązał się z selektywnej zbiórki. A więc póki co kara jest zbiorowa dla wszystkich. To jest przykład tego, że prawo nie nadąża za nowymi technologiami – podkreślił Kosiński.
Prezydent zachęcał też innych samorządowców do odwiedzin Ciechanowa i zapoznania się z projektem. Dodał, że tymi rozwiązaniami zainteresowani są także Amerykanie i Chińczycy.
Nagrody Innowacyjny Samorząd 2020 w pięciu kategoriach wręczono w środę podczas uroczystej gali w Ministerstwie Rozwoju w Warszawie. Obok Ciechanowa laureatami, w poszczególnych kategoriach, zostali: miasto Gdynia, gmina miejsko-wiejska Grodzisk Mazowiecki, gmina wiejska Klembów i Powiat Toruński.
W kategorii gmin miejskich, w której zwyciężyły ciechanowskie inteligentne śmietniki, wyróżnione zostały też:
- Tarnów – za projekt „System dynamicznej informacji pasażerskiej oparty na umieszczanych na każdym przystanku autobusowym kodach QR i zbliżeniowych tagach NFC”;
- Piekary Śląskie – za projekt „Parkanizer – udostępnianie informacji o dostępności miejsc parkingowych w czasie rzeczywistym”;
- Toruń – za projekt: „ChainDoc – pionierskie wdrożenie technologii blockchain w sektorze publicznym dla bezpiecznego obiegu dokumentów”.
Wśród finalistów kategorii „gmina miejska” znalazły się: Bielsko-Biała, Dąbrowa Górnicza, Giżycko, Gliwice (za 2 projekty), Głogów, Grudziądz, Jarosław, Jedlina- Zdrój, Józefów, Kielce, Legnica, Milanówek, Olsztyn, Ostrowiec Świętokrzyski, Ostrów Wielkopolski (za 2 projekty), Piła (za 2 projekty), Piotrków Trybunalski, Rzeszów (za 2 projekty), Siemianowice Śląskie, Słupsk, Sosnowiec, Stalowa Wola, Świdnica, Świdnik, Wągrowiec, Wojkowice, Zabrze (za 2 projekty), Zgierz.
Źródło: PAP