administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Innowacyjne śmietniki z Ciechanowa, za którymi nie nadąża prawo

Redakcja | 2020-03-03
Ideą projektu było na nowo zorganizowanie efektywnej i wysoce jakościowej zbiórki odpadów selektywnych już u źródła ich powstania, czyli w gospodarstwie domowym
fot. Pixaby

Ideą projektu było na nowo zorganizowanie efektywnej i wysoce jakościowej zbiórki odpadów selektywnych już u źródła ich powstania, czyli w gospodarstwie domowym


fot. Pixaby

Czterokrotny wzrost liczby segregujących śmieci w zabudowie wielorodzinnej i rozwiązanie problemu anonimowości w blokach mieszkalnych – to efekty z wprowadzenia w Ciechanowie inteligentnych pojemników na odpady. Miasto za ten projekt zdobyło nagrodę w konkursie Serwisu Samorządowego PAP Innowacyjny Samorząd 2020 w kategorii gminy miejskie.

Zobacz także

ECO24 Top 10 eleganckich stacji do segregacji odpadów

Top 10 eleganckich stacji do segregacji odpadów Top 10 eleganckich stacji do segregacji odpadów

Selektywna zbiórka śmieci w przestrzeni publicznej i wewnątrz budynków to nie chwilowy trend. Zgodnie z obowiązującym prawem stanowi jeden z podstawowych obowiązków każdego z nas. Pozwala bowiem ograniczyć...

Selektywna zbiórka śmieci w przestrzeni publicznej i wewnątrz budynków to nie chwilowy trend. Zgodnie z obowiązującym prawem stanowi jeden z podstawowych obowiązków każdego z nas. Pozwala bowiem ograniczyć zanieczyszczenie środowiska, zwiększa procent odzyskiwania odpadów i umożliwia redukcję gazów cieplarnianych.

GMS Zielone dachy na stalowych altanach - elegancja, funkcjonalność i ekologia

Zielone dachy na stalowych altanach - elegancja, funkcjonalność i ekologia Zielone dachy na stalowych altanach - elegancja, funkcjonalność i ekologia

Stalowe altany śmietnikowe od dawna stanowią nieodzowny element naszego otoczenia miejskiego. Pełnią wiele funkcji, od przechowywania śmieci i ochronę przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych,...

Stalowe altany śmietnikowe od dawna stanowią nieodzowny element naszego otoczenia miejskiego. Pełnią wiele funkcji, od przechowywania śmieci i ochronę przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, po ograniczenie dostępności do pojemników dla niepożądanych osób . Dziś chcielibyśmy przedstawić Wam wyjątkowe rozwiązanie - altany z zielonym dachem, które łączą w sobie nowoczesność, ekologię i wyjątkową estetykę.

„4M” Spółka Jawna Poznaj najwyższej jakości pojemniki na odpady

Poznaj najwyższej jakości pojemniki na odpady Poznaj najwyższej jakości pojemniki na odpady

Jesteśmy rodzinną firmą działającą w branży gospodarki odpadami od 2008 roku. Nasza działalność powstała oraz funkcjonuje wyłącznie dzięki polskiemu kapitałowi. Wieloletnie doświadczenie pozwala zaspokoić...

Jesteśmy rodzinną firmą działającą w branży gospodarki odpadami od 2008 roku. Nasza działalność powstała oraz funkcjonuje wyłącznie dzięki polskiemu kapitałowi. Wieloletnie doświadczenie pozwala zaspokoić zróżnicowane potrzeby naszych partnerów. Trzonem naszej działalności są i zawsze były produkty marki WEBER – najlepsze jakościowo pojemniki na odpady w Europie! Dziś nasza oferta obejmuje także kontenery stalowe, pojemniki typu „dzwon” czy rozwiązania do segregacji wewnętrznej oraz zewnętrznej.

W 2019 roku na jednym z osiedli w Ciechanowie wystartował innowacyjny pilotaż Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów, z użyciem inteligentnych pojemników T-Master ELMO (Elektroniczny Licznik Miejskich Odpadów). Ten innowacyjny system umożliwia rozliczenie mieszkańców z zadeklarowanej segregacji śmieci.

Ideą projektu było na nowo zorganizowanie efektywnej i wysoce jakościowej zbiórki odpadów selektywnych już u źródła ich powstania, czyli w gospodarstwie domowym. Na osiedlu budynków wielorodzinnych ogólnodostępne, otwarte, narażone na podrzuty z zewnątrz i gryzonie pojemniki do gromadzenia odpadów komunalnych zastąpiono zbiorczymi instalacjami-gniazdami Elektronicznych Liczników Miejskich Odpadów (ELMO). Są to urządzenia mechaniczne naszpikowane elektroniką dostępową, pomiarową i kamerami monitoringu, w których znajdują się standardowe pojemniki 1100 litrów.

Wszystkie odpady, które trafiają do tych urządzeń, są mierzone, ważone i katalogowane w bazie danych.

Mieszkańcy mają obowiązek posegregować odpady, umieścić je w torbie lub worku foliowym i nakleić etykietę z kodem w celu identyfikacji. Od tej chwili żaden odpad gospodarstwa domowego nie jest anonimowy. Rodzaj i masa odpadów jest przypisywana do indywidualnego konta gospodarstwa domowego, tworząc cenne statystyki i porównania. Gmina i zarządca nieruchomości ma informację, kto wywiązuje się z obowiązku segregowania odpadów komunalnych i prewencyjnie wykonuje działania wobec tych gospodarstw, które są poniżej średniej osiedla.

Rozwiązanie to przyniosło nam fenomenalny efekt, ponieważ czterokrotnie wzrosła ilość segregowanych odpadów. Zmniejszyliśmy też liczbę pojemników na odpady zmieszane. Pilotaż na razie dotyczy ponad 300 gospodarstw domowych, jednak chcemy rozwijać ten system na kolejnych osiedlach w naszym mieście – deklarował prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosińsk.

Kosiński dodał, że to także bardzo wygodne narzędzie, które dzięki specjalnej aplikacji na telefonie umożliwia mu bieżący podgląd systemu. 

W każdej chwili wiem, ile jest tych odpadów w poszczególnych pojemnikach, a spółka, która odbiera odpady, jest na bieżąco informowana o poziomie zapełnienia poszczególnych śmietników.

Prezydent Ciechanowa zwrócił przy tym uwagę, że inteligentne pojemniki są na tyle innowacyjnym rozwiązaniem, że nie nadążają za nimi zmiany prawne. 

System póki co nie pozwala nam na wysyłanie indywidualnych kar. W świetle obowiązującego prawa, w przypadku stwierdzenia braku segregacji w zabudowie wielorodzinnej możemy zmienić deklarację dla całego bloku, a nie dla tego mieszkańca, który nie wywiązał się z selektywnej zbiórki. A więc póki co kara jest zbiorowa dla wszystkich. To jest przykład tego, że prawo nie nadąża za nowymi technologiami – podkreślił Kosiński.

Prezydent zachęcał też innych samorządowców do odwiedzin Ciechanowa i zapoznania się z projektem. Dodał, że tymi rozwiązaniami zainteresowani są także Amerykanie i Chińczycy.

Nagrody Innowacyjny Samorząd 2020 w pięciu kategoriach wręczono w środę podczas uroczystej gali w Ministerstwie Rozwoju w Warszawie. Obok Ciechanowa laureatami, w poszczególnych kategoriach, zostali: miasto Gdynia, gmina miejsko-wiejska Grodzisk Mazowiecki, gmina wiejska Klembów i Powiat Toruński.

W kategorii gmin miejskich, w której zwyciężyły ciechanowskie inteligentne śmietniki, wyróżnione zostały też:

  • Tarnów – za projekt „System dynamicznej informacji pasażerskiej oparty na umieszczanych na każdym przystanku autobusowym kodach QR i zbliżeniowych tagach NFC”;
  • Piekary Śląskie – za projekt „Parkanizer – udostępnianie informacji o dostępności miejsc parkingowych w czasie rzeczywistym”;
  • Toruń – za projekt: „ChainDoc – pionierskie wdrożenie technologii blockchain w sektorze publicznym dla bezpiecznego obiegu dokumentów”.

Wśród finalistów kategorii „gmina miejska” znalazły się: Bielsko-Biała, Dąbrowa Górnicza, Giżycko, Gliwice (za 2 projekty), Głogów, Grudziądz, Jarosław, Jedlina- Zdrój, Józefów, Kielce, Legnica, Milanówek, Olsztyn, Ostrowiec Świętokrzyski, Ostrów Wielkopolski (za 2 projekty), Piła (za 2 projekty), Piotrków Trybunalski, Rzeszów (za 2 projekty), Siemianowice Śląskie, Słupsk, Sosnowiec, Stalowa Wola, Świdnica, Świdnik, Wągrowiec, Wojkowice, Zabrze (za 2 projekty), Zgierz.

Źródło: PAP

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • Tadeusz Babicz Tadeusz Babicz, 05.03.2020r., 13:28:13 Gmina, jako posiadacz odpadów komunalnych, co prawda odbiera deklaracje "śmieciowe" wypełnione przez poszczególnych wladających lokalami w budynkach wielolokalowych, rozlicza stan przygotowania do odbioru odpadów komunalnych, wygenerowany przez całą wspólnotę mieszkaniową czy spółdzielnię mieszkaniową. Za stan w jakim zgromadzone są śmieci odpowiada Zarząd. Gmina nie ma nic do władających poszczególnymi lokalami. Tak orzekł nawet Trybunał Konstytucyjny (jeszcze za czasu Andrzeja Rzeplińskiego). Informacje spływające z urządzeń elektronicznego nadzoru, mogą trafiać co najwyżej do Zarządcy. Po drugie, kto może określić czy odpady według prawa (chodzi o przepis) są zebrane selektywnie, czy też nie? Czyżby chodziło o tego Pana, który obsługuje śmieciarkę? Co się dzieje po takim stwierdzeniu? Przeprowadzana jest analiza, kto zawinił bardziej, czy mniej bardziej. Przecież, ktoś kto nawrzucał najmniej odpadów zmieszanych, wcale nie może być uznany za mistrza selektywnej zbiórki. Ja bym uznał, że postępował mało solidnie. Mniemam, że będzie "ścigany" ten mieszkaniec, który nawrzucał najwięcej odpadów zmieszanych. Może go wspólnota zdopinguje, żeby zmienił te proporcje. Wstępuje się wtedy w zasady sprzed ""rewolucji śmieciowej", bo śmieci będą (jak nikt nie zauważy) porzucane bez kodów identyfikacyjnych pod zbiornik czy altanę. Skoro byłby zorganizowany ciągły monitoring wizyjny, to można by się spodziewać wyrzucania odpadów bez identyfikatorów gdzie popadnie i to nie koniecznie na terenie nieruchomości wspólnej. Mógłbym tu przytaczać jeszcze wiele niedoskonałości tego systemu. Ile to kosztuje? Nie chodzi już o koszty inwestycyjne, ale również o koszty eksploatacyjne i to nie tylko techniczne ale i administracyjno-prawne. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że nawet jakby mieszkańcy idealnie rozsortowali wszystkie odpady, to i tak decydujący jest sposób ich przetworzenia. To, że z pewnością zdyscyplinuje to znaczną część mieszkańców, nie daje żadnej gwarancji uzyskania wymaganych wskaźników. Unia już przygotowała następne progi na 2025, 2030 i 2035 rok. Co wtedy? Może należałoby poczekać i poddać metodę miarodajnej ocenie? Zwracam uwagę, że wymyślił inny sposób Pan Andrzej Bartoszkiewicz (EKO-AB).Z tego pomysłu skorzystało Nakło nad Notecią i jak czytam z sukcesem. Proponuję przeprowadzić analizę, która metoda przynosi lepsze efekty, zarówno ekonomiczne, jakościowe, a nawet społeczne.

Powiązane

Redakcja PSZOK – sposób na problemowe odpady

PSZOK – sposób na problemowe odpady PSZOK – sposób na problemowe odpady

Często mieszkańcy borykają się z problemowymi odpadami, których nie wolno wyrzucić do pojemników do segregacji. Co wtedy należy zrobić? Zużyty sprzęt RTV i AGD, opony, akumulatory, gruz po remoncie czy...

Często mieszkańcy borykają się z problemowymi odpadami, których nie wolno wyrzucić do pojemników do segregacji. Co wtedy należy zrobić? Zużyty sprzęt RTV i AGD, opony, akumulatory, gruz po remoncie czy też meble – wszystkie te odpady możemy nieodpłatnie oddać w gminnym Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Redakcja Warszawa: nowa opłata za śmieci NIE będzie obowiązywać od grudnia

Warszawa: nowa opłata za śmieci NIE będzie obowiązywać od grudnia Warszawa: nowa opłata za śmieci NIE będzie obowiązywać od grudnia

Uchwała dotycząca nowego sposobu naliczania opłat za wywóz śmieci w Warszawie miała wejść w życie 1 grudnia br. Zmiana miała dotyczyć uzależnienia rachunku za odpady od zużycia wody. Jednak Regionalna...

Uchwała dotycząca nowego sposobu naliczania opłat za wywóz śmieci w Warszawie miała wejść w życie 1 grudnia br. Zmiana miała dotyczyć uzależnienia rachunku za odpady od zużycia wody. Jednak Regionalna Izba Obrachunkowa nie zaakceptowała uchwały Rady Warszawy.

Redakcja Każdy lokator odpowie za swoje odpady

Każdy lokator odpowie za swoje odpady Każdy lokator odpowie za swoje odpady

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad nowym projektem ustawy. Dotychczas właściciele mieszkań czy ich lokatorzy nie musieli się obawiać kar finansowych za niesegregowanie odpadów czy zaniedbania...

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad nowym projektem ustawy. Dotychczas właściciele mieszkań czy ich lokatorzy nie musieli się obawiać kar finansowych za niesegregowanie odpadów czy zaniedbania w tym zakresie, teraz ma się to zmienić.

Redakcja Podatek od plastiku wesprze walkę z COVID-19 w Europie

Podatek od plastiku wesprze walkę z COVID-19 w Europie Podatek od plastiku wesprze walkę z COVID-19 w Europie

800 euro za każdą tonę wytworzonych i niepoddanych recyklingowi opakowań z tworzyw sztucznych trafi do unijnej kasy. Rada Unii Europejskiej tzw. podatek od plastiku w 2021 roku przeznaczy na walkę ze skutkami...

800 euro za każdą tonę wytworzonych i niepoddanych recyklingowi opakowań z tworzyw sztucznych trafi do unijnej kasy. Rada Unii Europejskiej tzw. podatek od plastiku w 2021 roku przeznaczy na walkę ze skutkami pandemii COVID-19.

Redakcja NIK alarmuje, że Polska nie radzi sobie z gospodarką odpadami

NIK alarmuje, że Polska nie radzi sobie z gospodarką odpadami NIK alarmuje, że Polska nie radzi sobie z gospodarką odpadami

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrole w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi. Wnioski z kontroli nie napawają optymizmem: nie radzimy sobie z recyklingiem i gospodarką w obiegu zamkniętym.

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrole w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi. Wnioski z kontroli nie napawają optymizmem: nie radzimy sobie z recyklingiem i gospodarką w obiegu zamkniętym.

Redakcja UE odchodzi od modelu „kup, zużyj i wyrzuć” na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym

UE odchodzi od modelu „kup, zużyj i wyrzuć” na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym UE odchodzi od modelu „kup, zużyj i wyrzuć” na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym

Trwający kryzys uwydatnił wady i ograniczenia łańcuchów dostaw, zasobów i wartości, ucierpiały małe i średnie przedsiębiorstwa oraz całe gałęzie przemysłu. Teraz na znaczeniu zyskuje model tzw. gospodarki...

Trwający kryzys uwydatnił wady i ograniczenia łańcuchów dostaw, zasobów i wartości, ucierpiały małe i średnie przedsiębiorstwa oraz całe gałęzie przemysłu. Teraz na znaczeniu zyskuje model tzw. gospodarki o obiegu zamkniętym, którego wprowadzenie pozwoli na redukcję emisji CO2, a także na dalszy rozwój gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy.

Redakcja Jaką wiatę śmietnikową wybrać na osiedle?

Jaką wiatę śmietnikową wybrać na osiedle? Jaką wiatę śmietnikową wybrać na osiedle?

Miejsce składowania odpadów na osiedlu uchodzi za jedno z najbardziej problematycznych. Nic dziwnego, w wielu przypadkach miejsca te są nieuporządkowane, brudne, śmierdzące. Ponadto są dostępne dla osób...

Miejsce składowania odpadów na osiedlu uchodzi za jedno z najbardziej problematycznych. Nic dziwnego, w wielu przypadkach miejsca te są nieuporządkowane, brudne, śmierdzące. Ponadto są dostępne dla osób niepowołanych. Do zarządcy spływają skargi niezadowolonych mieszkańców (słusznie zresztą) – że komuś to przeszkadza, że ktoś reaguje, że żąda zapanowania i uporządkowania miejsca składowania odpadów. Jak to zrobić?

Redakcja Wiaty śmietnikowe

Wiaty śmietnikowe Wiaty śmietnikowe

Dzięki nim łatwiej zapanować nad czystością i porządkiem na osiedlu, ograniczają dostęp zwierzętom i osobom trzecim do miejsc składowania odpadów, a ponadto mogą stanowić atrakcyjny element wizualny osiedla...

Dzięki nim łatwiej zapanować nad czystością i porządkiem na osiedlu, ograniczają dostęp zwierzętom i osobom trzecim do miejsc składowania odpadów, a ponadto mogą stanowić atrakcyjny element wizualny osiedla – mowa o wiatach śmietnikowych. W praktyce korzyści z ich zastosowania jest znacznie więcej, stąd nie dziwi ich popularność na polskich osiedlach.

Redakcja Kolejne zmiany w ustawie śmieciowej

Kolejne zmiany w ustawie śmieciowej Kolejne zmiany w ustawie śmieciowej

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje obecnie nad nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Głównym celem prac jest obniżenie kosztów gospodarki odpadami. Jak ministerstwo chce...

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje obecnie nad nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Głównym celem prac jest obniżenie kosztów gospodarki odpadami. Jak ministerstwo chce ten cel osiągnąć? Wprowadzając do ustawy m.in. zapis umożliwiający gminom dopłacanie do gospodarki odpadami.

Redakcja Apel Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Apel Ministerstwa Klimatu i Środowiska Apel Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Widzisz wysypisko śmieci w pobliskim lesie? A może zauważyłeś nagły wzrost ilości transportów ciężarowych, jakie zaczęły przyjeżdżać na teren nieruchomości położonych z dala od gęstej zabudowy mieszkalnej,...

Widzisz wysypisko śmieci w pobliskim lesie? A może zauważyłeś nagły wzrost ilości transportów ciężarowych, jakie zaczęły przyjeżdżać na teren nieruchomości położonych z dala od gęstej zabudowy mieszkalnej, w okolicy lasów lub nieużytkowanych terenów przemysłowych Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba apeluje o zgłaszanie tego typu faktów do Inspekcji Ochrony Środowiska.

Redakcja news Nieruchomości niezamieszkałe objęte komunalnym systemem odbioru odpadów

Nieruchomości niezamieszkałe objęte komunalnym systemem odbioru odpadów Nieruchomości niezamieszkałe objęte komunalnym systemem odbioru odpadów

Sejm przeprowadził kolejne prace nowelizacyjne w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Od teraz nieruchomości niezamieszkałe zostaną objęte komunalnym systemem odbioru odpadów. Zmiany te...

Sejm przeprowadził kolejne prace nowelizacyjne w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Od teraz nieruchomości niezamieszkałe zostaną objęte komunalnym systemem odbioru odpadów. Zmiany te mogą wywołać monopol.

mgr Jarosław Kowszuk Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi Opłata za gospodarowanie  odpadami komunalnymi

Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi ma charakter daniny publicznej nakładanej w drodze ustawy.

Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi ma charakter daniny publicznej nakładanej w drodze ustawy.

Redakcja Odpady na osiedlu – to nie musi być problem

Odpady na osiedlu – to nie musi być problem Odpady na osiedlu  – to nie musi być problem

Segregowanie odpadów przez mieszkańców osiedli stanowi niemały problem. Podwyżki opłat za wywóz odpadów nieustannie budzą kontrowersje, wprowadzane nowe rozwiązania czy zasady gospodarowania odpadami nie...

Segregowanie odpadów przez mieszkańców osiedli stanowi niemały problem. Podwyżki opłat za wywóz odpadów nieustannie budzą kontrowersje, wprowadzane nowe rozwiązania czy zasady gospodarowania odpadami nie przynoszą oczekiwanych skutków. Dochodzi do tego kwestia składowania odpadów na terenie osiedla tak, aby nie był to „cuchnący” i nieestetyczny problem.

Polskie Pojemniki Polskie Pojemniki nad fiordami

Polskie Pojemniki nad fiordami Polskie Pojemniki nad fiordami

Skandynawia od wielu lat przoduje w dziedzinie ekologii i segregacji odpadów. Każdy mieszkaniec Norwegii dzieli swoje śmieci na cztery frakcje. Wymusza to konieczność posiadania trzech pojemników 240ltr,...

Skandynawia od wielu lat przoduje w dziedzinie ekologii i segregacji odpadów. Każdy mieszkaniec Norwegii dzieli swoje śmieci na cztery frakcje. Wymusza to konieczność posiadania trzech pojemników 240ltr, z czego jeden jest dzielony na pół. Każda rodzina musi posiadać swój zestaw kubłów, do których musi zapewnić dostęp, zwłaszcza w zimie. Pojemniki wolnostojące wymagają zimą odśnieżania wokół oraz do trasy, którą porusza się śmieciarka. Nowoczesne rozwiązania w zakresie sortowania i składowania odpadów...

Redakcja news Prezydent podpisał nowelę ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

Prezydent podpisał nowelę ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Prezydent podpisał nowelę ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

Dnia 23 sierpnia br. Prezydent podpisał nowelizację tzw. ustawy śmieciowej. Nowela częściowo wejdzie w życie po 1. dniu i po 14. dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a także od 1 stycznia przyszłego...

Dnia 23 sierpnia br. Prezydent podpisał nowelizację tzw. ustawy śmieciowej. Nowela częściowo wejdzie w życie po 1. dniu i po 14. dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a także od 1 stycznia przyszłego roku.

Eugenia Śleszyńska Śmieci z działek rekreacyjno-letniskowych po zmianie ustawy

Śmieci z działek rekreacyjno-letniskowych po zmianie ustawy Śmieci z działek rekreacyjno-letniskowych po zmianie ustawy

Czy działki rekreacyjno-letniskowe są objęte gminnym systemem gospodarki odpadami? Czy właściciel może wyrzucać śmieci pod lasem, czy też ma sobie organizować ich wywóz na własną rękę, w dowolny sposób?...

Czy działki rekreacyjno-letniskowe są objęte gminnym systemem gospodarki odpadami? Czy właściciel może wyrzucać śmieci pod lasem, czy też ma sobie organizować ich wywóz na własną rękę, w dowolny sposób? Czy właściciele takich działek muszą płacić na rzecz gminy opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi? – pyta Czytelnik.

Redakcja news Czy to koniec ze zbiorową odpowiedzialnością za złą segregację odpadów we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych?

Czy to koniec ze zbiorową odpowiedzialnością za złą segregację odpadów we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych? Czy to koniec ze zbiorową odpowiedzialnością za złą segregację odpadów we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych?

Zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach już za chwilę będzie możliwe uzgodnienie indywidualizacji rozliczeń za śmieci. Osoby nieprzestrzegające segregacji przestają więc...

Zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach już za chwilę będzie możliwe uzgodnienie indywidualizacji rozliczeń za śmieci. Osoby nieprzestrzegające segregacji przestają więc być bezkarne. Okazuje się jednak, że zmiany niezupełnie oznaczają koniec zbiorowej odpowiedzialności za złą segregację odpadów. Przepisy nie dają bowiem odpowiedzi, co w przypadku, gdy nie uda ustalić się winnego złej segregacji.

Redakcja news Wyrok NSA w sprawie odpadów

Wyrok NSA w sprawie odpadów Wyrok NSA w sprawie odpadów

Naczelny Sąd Administracyjny ogłosił wyrok ws. III FSK 4141/21, III FSK 4248/21 i III FSK 4249/21, w którym oddalił skargę kasacyjną m. st. Warszawy i Związku Miast Polskich od wyroków Wojewódzkiego Sądu...

Naczelny Sąd Administracyjny ogłosił wyrok ws. III FSK 4141/21, III FSK 4248/21 i III FSK 4249/21, w którym oddalił skargę kasacyjną m. st. Warszawy i Związku Miast Polskich od wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27.01.2021 r. w sprawie o sygn. III SA/Wa 868/20, III SA/Wa 866/20 i III SA/Wa 865/20, stwierdzających nieważność uchwał Rady m.st. Warszawy z dnia 12 grudnia 2019 r. ustalających nowe zasady i stawki opłat z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Polskie Pojemniki Jak schować odpady? Estetycznie, bezpiecznie, schludnie…

Jak schować odpady? Estetycznie, bezpiecznie, schludnie… Jak schować odpady? Estetycznie, bezpiecznie, schludnie…

Obecne możliwości rynku pozwalają na dobór odpowiednich rozwiązań do sortowania, składowania i separowania miejsc, w których gromadzimy odpady, zarówno własne przydomowe, komunalne oraz te z zabudowań...

Obecne możliwości rynku pozwalają na dobór odpowiednich rozwiązań do sortowania, składowania i separowania miejsc, w których gromadzimy odpady, zarówno własne przydomowe, komunalne oraz te z zabudowań wielorodzinnych. Najpopularniejszym sposobem jest podstawienie czterokołowych kubłów 1100L lub mniejszych, dwukołowych o pojemności 120L, bądź 240L. Ze względów estetycznych, higienicznych oraz łatwości dostępu dzikich zwierząt, coraz rzadziej widuje się, by pojemniki były wolnostojące.

Redakcja news Będzie limit na odpady przywożone do punktów zbiórek?

Będzie limit na odpady przywożone do punktów zbiórek? Będzie limit na odpady przywożone do punktów zbiórek?

Podrzucanie śmieci do nie swoich śmietników ma miejsce na dużych osiedlach, ale, jak się okazuje, również i w punktach zbiórek odpadów. Wykorzystując fakt, że punkty selektywnej zbiórki odpadów praktycznie...

Podrzucanie śmieci do nie swoich śmietników ma miejsce na dużych osiedlach, ale, jak się okazuje, również i w punktach zbiórek odpadów. Wykorzystując fakt, że punkty selektywnej zbiórki odpadów praktycznie nie mają możliwości ustalenia właściciela przywożonych odpadów, firmy podrzucają im gruz, opony, a nawet stare meble. Problemem zainteresowali się samorządowcy.

Redakcja news System kaucyjny – sposób na wyższy odzysk opakowań z tworzyw sztucznych

System kaucyjny – sposób na wyższy odzysk opakowań z tworzyw sztucznych System kaucyjny – sposób na wyższy odzysk opakowań z tworzyw sztucznych

Zgodnie z wytycznymi UE do 2025 r. powinniśmy poddawać recyklingowi 50 proc., a do 2030 r. 55 proc. opakowań z tworzyw sztucznych. Przedstawiciele branży przetwórstwa tworzyw sztucznych uważają, że jest...

Zgodnie z wytycznymi UE do 2025 r. powinniśmy poddawać recyklingowi 50 proc., a do 2030 r. 55 proc. opakowań z tworzyw sztucznych. Przedstawiciele branży przetwórstwa tworzyw sztucznych uważają, że jest to możliwe do osiągnięcia, jednak warunkiem jest wprowadzenie skutecznego systemu depozytowego (kaucyjnego), również na opakowania jednorazowe.

Redakcja news Kolejne zmiany w przepisach dotyczących śmieci

Kolejne zmiany w przepisach dotyczących śmieci Kolejne zmiany w przepisach dotyczących śmieci

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o odpadach. Nowela m.in. na nowo definiuje pojęcie bioodpadów i dodaje nowe pojęcia dotyczące na przykład odpadów innych niż niebezpieczne czy budowlanych. Prace nad...

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o odpadach. Nowela m.in. na nowo definiuje pojęcie bioodpadów i dodaje nowe pojęcia dotyczące na przykład odpadów innych niż niebezpieczne czy budowlanych. Prace nad nowelizacją zakończyły się 17 listopada br.

Redakcja news Akcja wiedeńskiego bonu naprawczego zakończona sukcesem

Akcja wiedeńskiego bonu naprawczego zakończona sukcesem Akcja wiedeńskiego bonu naprawczego zakończona sukcesem

Wiedeń po raz kolejny odniósł sukces w akcji bonów naprawczych. Na ten cel miasto przeznaczyło 570000 euro, środki te przeznaczono na zachęcenie mieszkańców do naprawiania zepsutych przedmiotów, zamiast...

Wiedeń po raz kolejny odniósł sukces w akcji bonów naprawczych. Na ten cel miasto przeznaczyło 570000 euro, środki te przeznaczono na zachęcenie mieszkańców do naprawiania zepsutych przedmiotów, zamiast automatycznego wyrzucania ich na śmietnik. Inicjatywa, która w kolejnych odsłonach będzie realizowana do 2023 roku, przynosi korzyści całej gospodarce i pomaga środowisku.

Polskie Pojemniki Obudowy śmietników - jak zabudować pojemniki na odpady?

Obudowy śmietników - jak zabudować pojemniki na odpady? Obudowy śmietników - jak zabudować pojemniki na odpady?

Stojące przy domach lub na osiedlach kubły na śmieci to widok, do którego można się przyzwyczaić. Dwukołowe bądź czterokołowe, mijamy je codziennie i nie zastanawiamy się, czy tak na pewno musi być. Zastajemy...

Stojące przy domach lub na osiedlach kubły na śmieci to widok, do którego można się przyzwyczaić. Dwukołowe bądź czterokołowe, mijamy je codziennie i nie zastanawiamy się, czy tak na pewno musi być. Zastajemy taką rzeczywistość i godzimy się na nią, bo jakie mamy wyjście? Otóż mamy! Są to obudowy śmietników. Kilka możliwości przedstawiamy poniżej.

Wybrane dla Ciebie

Szykują się inwestycje w Twojej wspólnocie mieszkaniowej? Wybierz najlepsze finansowanie »

Szykują się inwestycje w Twojej wspólnocie mieszkaniowej? Wybierz najlepsze finansowanie » Szykują się inwestycje w Twojej wspólnocie mieszkaniowej? Wybierz najlepsze finansowanie »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać?  Sprawdź!

Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody?

Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody? Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody?

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości » Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku » Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości? Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości »

Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości » Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.