administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Panele a ogrzewanie podłogowe. O czym warto pamiętać?

Leroy Merlin | 2024-02-27
Panele a ogrzewanie podłogowe. O czym warto pamiętać?

Panele a ogrzewanie podłogowe. O czym warto pamiętać?

Wiele osób wciąż żyje w przeświadczeniu, że decydując się na ogrzewanie zamontowane w podłodze, trzeba zrezygnować z paneli laminowanych. Jest to mit, którego nieprawdziwość udowadniali już nieraz producenci paneli, a także wielu specjalistów zajmujących się pracami wykończeniowymi. Jest natomiast kilka istotnych kwestii, o których trzeba pamiętać, planując podłogę w pomieszczeniach z ogrzewaniem płaszczyznowym.

treść sponsorowana

Ogrzewanie podłogowe a panele

Trzeba uczciwie przyznać, że jeszcze kilkanaście lat temu faktycznie technologia wytwarzania laminatu podłogowego nie pozwalała na łączenie go z ogrzewaniem zainstalowanym w podłodze. Jest to związane z tym, że większość materiałów jest wrażliwa na częste wahania temperatur, co w przypadku zwykłych paneli prowadziło do ich niszczenia. Obecnie jednak większość modeli, zarówno laminowanych, jak i winylowych nadaje się do łączenia z wodnym ogrzewaniem podłogowym. Nie mniej przed zakupem zawsze warto sprawdzić oznaczenia, które powinny znajdować się na opakowaniu.

Jakie panele wybrać do ogrzewania podłogowego?

Na szczęście nie trzeba obawiać się, że ogrzewanie podłogowe będzie stanowić jakąkolwiek przeszkodę w aranżacji wnętrza. Kolor czy deseń paneli nie mają żadnego wpływu na to, czy nadają się one do podłogówki. Istotne są natomiast inne parametry.

Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę grubość. Co do zasady, im grubszy produkt, tym większa jest jego odporność na odkształcenia oraz stabilność. Niestety zbyt masywne panele nie będą dobrze przewodziły ciepła, dlatego należy wybrać produkt mieszczący się w granicach 8-9 mm. Takie deski są jednocześnie wystarczająco wytrzymałe i zapewniają komfort termiczny mieszkańcom.

Jeśli chodzi o klasę ścieralności, to w przypadku ogrzewania podłogowego dobrym wyborem będą produkty oznaczone jako AC 3 lub 4. Decydując się na panele podłogowe winylowe, należy zwrócić uwagę na klasy użyteczności, które w tym wypadku powinny wynosić 31 lub 32. Jest jeszcze jeden współczynnik, który trzeba wziąć pod uwagę, a dokładnie współczynnik oporu ciepła – R. Zasada mówi, że maksymalny opór cieplny dla podłogi w przypadku ogrzewania płaszczyznowego nie powinien być wyższy niż 0,15 m2*K/W.

Jaki podkład pod panele przy podłogówce?

Przy wyborze paneli na ogrzewanie podłogowe bardzo ważny jest ich montaż. Posadzka w tym wypadku powinna być układana bez użycia jakiegokolwiek kleju. W związku z tym należy wybierać wyłącznie spośród produktów montowanych na „klik”. Kolejna ważna sprawa to podkład pod panele i folia, które są konieczne w przypadku paneli z laminatu. Tutaj również liczy się ich grubość, która nie powinna przekraczać 3 mm. Świetnym rozwiązaniem jest zakup podkładów zintegrowanych z folią, które zostały stworzone specjalnie z myślą o ogrzewaniu podłogowym.

Co mieć na uwadze podczas montażu paneli na ogrzewaniu podłogowym?

Kolejna istotna sprawa, to zachowanie odpowiednio szerokich szczelin dylatacyjnych. Ich brak może skutkować wybrzuszeniem się paneli, co z kolei prowadzi do tworzenia się poduszek powietrznych, które wpływają negatywnie na przewodzenie ciepła. Planując montaż paneli podłogowych na podłogówce, należy zwrócić uwagę także na jakość wylewki. Powinna być ona równa i zapewniać dobre przyleganie wszystkich komponentów, a więc posadzki, podkładu i paneli.

Jeśli panele podłogowe mają zostać położone na podłożu mineralnym, to musi być ono wcześniej odpowiednio wygrzane. W przeciwnym razie może okazać się, że wilgoć znajdująca się w nim negatywnie wpłynie na panele. Zająć się tym powinni fachowcy, który instalowali ogrzewanie podłogowe, gdyż mają oni obowiązek przekazać właścicielom protokół wygrzania posadzki. Podczas montażu paneli, podłoga powinna mieć temperaturę wynoszącą przynajmniej 15 stopni Celsjusza.

Ostatnią kwestią, o której trzeba pamiętać, jest to, że przed rozpoczęciem montażu paneli, powinny być one przez pewien czas aklimatyzowane w środowisku danego pomieszczenia.

Panele podłogowe na podłogówce – podsumowanie

Zdecydowana większość paneli laminowanych oraz wszystkie panele winylowe nadają się do tego, aby montować je na podłogach z zainstalowanym ogrzewaniem. Aby jednak mieć absolutną pewność, należy zawsze zapoznać się z informacjami zamieszczonymi przez producenta na opakowaniu produktu. Ponadto konieczne jest zastosowanie odpowiedniego podkładu, a podłoże musi być właściwie przygotowane. Ogrzewanie płaszczyznowe nie jest przeszkodą w dowolnej aranżacji wnętrza, wzór oraz kolor paneli nie mają żadnego znaczenia w tym kontekście. Istotny jest natomiast odpowiedni dobór grubości paneli, aby opór cieplny nie był zbyt wysoki.

Ponadto, aby nie dopuścić do zbytniego nagrzewania się  fragmentu podłogi, zaleca się rezygnację z dywanów w pokojach, w których jest zainstalowane ogrzewanie płaszczyznowe i jest położona podłoga z paneli lvt. Montaż tego typu podłogi można wykonać samodzielnie, nie mniej w przypadku braku doświadczenia lub jakichkolwiek obaw, zawsze warto poprosić o pomoc fachowca.

Komentarze

Powiązane

Leroy Merlin Dlaczego ekogroszek jest lepszym wyborem niż tradycyjne paliwa stałe?

Dlaczego ekogroszek jest lepszym wyborem niż tradycyjne paliwa stałe? Dlaczego ekogroszek jest lepszym wyborem niż tradycyjne paliwa stałe?

Przez wiele lat gospodarstwa domowe w Polsce ogrzewano paliwami stałymi – węglem oraz drewnem. Mniej popularny i wciąż niedostępny dla szerokiej grupy odbiorców jest gaz, natomiast dużą popularność zyskał...

Przez wiele lat gospodarstwa domowe w Polsce ogrzewano paliwami stałymi – węglem oraz drewnem. Mniej popularny i wciąż niedostępny dla szerokiej grupy odbiorców jest gaz, natomiast dużą popularność zyskał ekogroszek. To paliwo bazujące na węglu kamiennym lub brunatnym. Ekogroszek ma liczne zalety – jest paliwem o wysokiej kaloryczności oraz przy odpowiednim spalaniu w nieco mniejszym stopniu zanieczyszcza środowisko.

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o kredytna OZE. Sprawdź szczegóły »

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o kredytna OZE. Sprawdź szczegóły » Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o kredytna OZE. Sprawdź szczegóły »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu » Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru? Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania » Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% » Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla? Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku » Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Prosty sposób na zadaszenie balkonu » Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli » Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.