Czy można poradzić sobie z comiesięcznym obciążeniem lokali bez programu?
Czy można poradzić sobie z comiesięcznym obciążeniem lokali bez programu?
API-Link
Odpowiadając na tytułowe pytanie: prawdopodobnie tak, ale... Administrator gromadzi różne dane, które następnie przetwarza i wykorzystuje do określonych celów – to oczywiste. Zatem czy administrator potrzebuje programu informatycznego do administrowania powierzonymi zasobami? I tak, i nie. Właściwie wszystko rozgrywa się o liczby – ile tych danych jest. O ile w przypadku kilku mieszkań sprawa nie jest skomplikowana i można sobie poradzić z różnymi rozliczeniami bez programów do tego przeznaczonych, o tyle przy większej liczbie lokali kwestie rozliczeń są bardziej złożone i wówczas program informatyczny może być jedynym rozwiązaniem zapewniającym efektywne administrowanie nieruchomością.
Czy można poradzić sobie z comiesięcznym obciążeniem lokali bez programu?
Oczywiście, w końcu to tylko arytmetyka. Zakładamy skoroszyt, gdzie każda strona odpowiada konkretnemu lokalowi i uzupełniamy rodzaje obciążeń oraz ich wysokość.
Kolejny skoroszyt to następny miesiąc itd. Załóżmy, że jeden regał wystarczy na skoroszyty z trzech lat. Ale jak uzyskać dane sumaryczne? Tutaj sprawa się komplikuje.
Zatem może jednak arkusz kalkulacyjny? Na przykład taki:
W następnym miesiącu kopiujemy, wklejamy, ew. modyfikujemy. Ale nadal pozostaje problem danych sumarycznych – jak je uzyskać? Bardziej zaawansowane programy pozwolą nam stworzyć szczegółową kartotekę obciążeń każdego lokalu.
Po wprowadzeniu danych program oblicza szczegółowe obciążenie poszczególnych lokali.
Powstałe obciążenie jest zapisywane we właściwym miesiącu, a ponadto sumowane z obciążeniami z poprzednich miesięcy. Od razu też widać wszelkie zobowiązania danego lokalu.
Korzystanie z programu podczas rozliczeń lokali to efektywna praca administratora – z jednej strony, z drugiej – niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia pomyłki. Ponadto łatwy i przejrzysty dostęp do danych dotyczących poszczególnych lokali.
Program, który ma stanowić realne wsparcie w procesie rozliczeń lokali, musi odznaczać się:
- elastycznością informacyjną wraz z historią zmian,
- elastycznością naliczeń i rozliczeń wraz z historią ich zmian,
- bieżącą i rzetelną informacją dla zarządcy oraz mieszkańców,
- sprawną windykacją,
- aktualną informacją na temat stanu technicznego nieruchomości.
Programem, który rozwiązuje problemy administratora w zakresie zarządzania nieruchomością oraz posiada wyżej wymienione funkcjonalności, jest program firmy API-Link.
Jest jeszcze jedna kwestia dotycząca systemu do zarządzania danymi lokali. Mianowicie koszty wdrożenia oraz utrzymania. Chodzi o stosunek korzyści wynikających z zastosowania programu do kosztów korzystania z niego. Bezpłatne programy zwykle mają znacząco okrojone funkcjonalności, co też nie oznacza, że należy sięgnąć po produkt z najwyższej półki. Wysoka cena nie jest gwarancją dobrego oprogramowania. Należy indywidualnie wyważyć, czego dokładnie potrzebujemy, a następnie sprawdzić, jak poniesione wydatki mają się do uzyskanych korzyści.
Sprawdź, jak się to przedstawia w przypadku systemu firmy API-Link