Czasami zdarza się, że ciepłomierz nie nalicza prawidłowo. Przyczyną błędnych pomiarów mogą być zatrzymanie przetwornika przepływu z powodu nagromadzenia się zanieczyszczeń, uszkodzenie mechaniczne, nieprawidłowy...
Czasami zdarza się, że ciepłomierz nie nalicza prawidłowo. Przyczyną błędnych pomiarów mogą być zatrzymanie przetwornika przepływu z powodu nagromadzenia się zanieczyszczeń, uszkodzenie mechaniczne, nieprawidłowy montaż czy nieprawidłowy dobór urządzenia.
Racjonalne gospodarowanie energią pozwala obniżyć opłaty. Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zasad, by zmniejszyć koszty ogrzewania mieszkania nawet o 40%.
Racjonalne gospodarowanie energią pozwala obniżyć opłaty. Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zasad, by zmniejszyć koszty ogrzewania mieszkania nawet o 40%.
Różnice między odczytem wskazań wodomierza głównego i sumy wodomierzy w mieszkaniach lokatorów są nie do uniknięcia. Skąd się biorą i jak można je zmniejszyć?
Każdy wodomierz ma granicę dopuszczalnego błędu. Porównując sumę kilkudziesięciu, czy nawet kilkuset odczytów pojedynczych wodomierzy mieszkaniowych z odczytem wodomierza głównego zainstalowanego na przyłączu do budynku nie mamy szans uzyskać jednolitego wyniku. Z wyliczeń teoretycznych wynika, że różnica między odczytami może sięgnąć 10 procent, ale wpływ warunków instalacyjnych może tę różnicę zwiększyć. Czytaj więcej o wodomierzach »
Przyczyny różnic w odczytach
Duże różnice między odczytem wskazań wodomierza głównego i sumy wodomierzy mieszkaniowych mogą być efektem następujących warunków instalacyjnych:
przewymiarowania instalacji – bardzo często stosowane urządzenia pomiarowe są za duże w stosunku do rzeczywistych warunków (przepływów) istniejących na instalacji. Przy niskiej częstotliwości cyrkulacji wody w obiegu rzeczywisty przepływ może być niższy od przepływu minimalnego, wymaganego do prawidłowego działania wodomierza.
niedostosowanej pozycji montażu wodomierza – w przypadku instalacji standardowego wodomierza w pionie, klasa wodomierza spada do klasy R50 (klasa A), a minimalny przepływ do 50 l/h.
różnicy w klasach dokładności pomiaru między wodomierzami – jeżeli wodomierz główny wykonany jest w klasie dokładności R160 (klasa C), a wodomierze mieszkaniowe są klasy R100- H/R50-V (B-H/A-V) i do tego zamontowane w pionie (czyli otrzymują klasę R50 (klasa A) różnice w bilansie wody będą wyraźne.
potencjalnych prób manipulacji ze strony lokatorów – np. przykładania magnesu albo przepychania wodą zimną wodomierza wody ciepłej.
przecieków w instalacjach –spowodowanych czynnikami technicznymi lub wypływem wody poniżej progu rozruchowego wodomierza (np. poprzez dławienie zaworu spłuczki lub przepuszczanie uszczelek przy nocnym wzroście ciśnienia w instalacji).
niejednoczesności odczytów wodomierzy - aby rozbieżność w bilansowaniu wody była jak najmniejsza warto zastosować radiowy system zdalnego odczytu. To rozwiązanie, które umożliwia jednoczesny odczyt wszystkich wodomierzy (lokalowych i głównych) w jednym czasie, bez konieczności wchodzenia do mieszkań. A dodatkowo daje możliwość wykrycia manipulacji takich jak przyłożenie magnesu neodymowego, przepływ wsteczny, demontaż modułu, wycieki na instalacji wewnętrznej i innych. Sprawdź »
stosowania ryczałtu przy braku odczytu wodomierza w mieszkaniu.
zaokrąglenia odczytu do pełnych m3 (ma znaczenie przy niewielkim poborze wody).
montażu wodomierza mieszkaniowego (montaż pionowy zamiast poziomego powoduje obniżenie dokładności wskazań)
użycia spłuczek ciśnieniowych (powodują „zrywanie” sprzęgła magnetycznego wodomierza, pomiar zostaje zafałszowany nawet o 50%
zapowietrzenia instalacji – uderzenie hydrauliczne jest możliwe po każdorazowej awarii na sieci zewnętrznej, szczególnie gdy wodomierz zainstalowany jest w najwyższym punkcie instalacji.
„przebicia” ciepłej lub zimnej wody przy zastosowaniu baterii mieszalnikowych (należy zastosować zawory zwrotne na cyrkulacji cieplej wody).
zaniku ciśnienia dyspozycyjnego spowodowanego zdławieniem zaworu przed wodomierzem, zanieczyszczoną, zamuloną instalacją wewnętrzną w budynku, szczególnie w mieszkaniach na „kolankach” o małych przekrojach), zanieczyszczoną wężownicą w piecykach gazowych, zabrudzonymi sitkami wylewek w bateriach punktów czerpalnych wody.
Wspólnota mieszkaniowa musi zawsze rozliczać się według wskazań wodomierza głównego. W celu sprawdzenia poprawności działania wodomierzy w budynku istnieje możliwość instalacji wodomierzy kontrolnych zaraz za wodomierzami głównymi. Muszą one być tej samej klasy dokładności co wodomierze główne. Czytaj także »
Wodomierz główny najlepiej jest dobrać na podstawie określonej charakterystyki zużycia wody w budynku. W tym celu montuje się rejestrator przepływu, który monitoruje zużycie wody w budynku przez pewien czas (do decyzji zarządcy jaki). Im dłuższy czas rejestracji, tym dokładniejsze będzie odzwierciedlenie rzeczywistego zużycia wody. Rejestrator ten podłączony jest do wodomierza impulsowego, który wmontowuje się w instalację zasilającą budynek w wodę.
BMETERS POLSKA SP. Z O.O.
ul. Główna 60 51-188 Psary k. Wrocławia tel. 71 388 90 83 fax 71 387 15 37
Maruszewski.Antoni
Maruszewski.Antoni, 27.03.2020r., 06:29:30
Ojj przyczyn drodzy Państwo może być naprawdę wiele. od tych przedstawionych w tekście do naprawdę prozaicznych, wiem z doświaczenie, Antek Administrator
Tolski_Marian
Tolski_Marian, 17.05.2020r., 06:02:16
Niesetety wiele błędów przy roliczeniu za wode ma wadliwa albo się przewidziana instalacja wraz z miernikami
Miejsce w lokalu mieszkalnym, w którym zostanie zamontowany licznik pomiaru zużycia ciepłej i zimnej wody powinno umożliwiać niczym nieutrudniony dostęp do urządzenia i gwarantować jego właściwe działanie....
Miejsce w lokalu mieszkalnym, w którym zostanie zamontowany licznik pomiaru zużycia ciepłej i zimnej wody powinno umożliwiać niczym nieutrudniony dostęp do urządzenia i gwarantować jego właściwe działanie. Dokładne informacje dotyczące instalacji wodomierza przynosi lektura polskiej normy PN-EN14154-2:2005.
W dniu 24 listopada w Warszawie odbył się VII Ogólnopolski Kongres Zarządców Nieruchomości, zorganizowany przez redakcję "Wspólnoty Mieszkaniowej". Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z tego...
W dniu 24 listopada w Warszawie odbył się VII Ogólnopolski Kongres Zarządców Nieruchomości, zorganizowany przez redakcję "Wspólnoty Mieszkaniowej". Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z tego wydarzenia, w którym uczestniczyli przedstawiciele BMETERS Polska.
W dniach 7-9 września w halach łódzkiego centrum wystawienniczego EXPO odbędzie się pierwsza edycja Giełdy Towarowej Instal Konsorcjum. Nie zabraknie na niej BMETERS Polska.
W dniach 7-9 września w halach łódzkiego centrum wystawienniczego EXPO odbędzie się pierwsza edycja Giełdy Towarowej Instal Konsorcjum. Nie zabraknie na niej BMETERS Polska.
24 listopada br. "Wspólnota Mieszkaniowa" zaprasza do Warszawy na VII Ogólnopolski Kongres Zarządców Nieruchomości, na którym nie zabraknie przedstawicieli BMETERS Polska.
24 listopada br. "Wspólnota Mieszkaniowa" zaprasza do Warszawy na VII Ogólnopolski Kongres Zarządców Nieruchomości, na którym nie zabraknie przedstawicieli BMETERS Polska.
Na dni 26-27 września Wydawnictwo Medium oraz redakcja miesięcznika "Administrator" zapraszają na zamek w Gniewie, gdzie odbędzie się uroczystość podsumowująca tegoroczną edycję konkursu Lider Spółdzielczości...
Na dni 26-27 września Wydawnictwo Medium oraz redakcja miesięcznika "Administrator" zapraszają na zamek w Gniewie, gdzie odbędzie się uroczystość podsumowująca tegoroczną edycję konkursu Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej. Wśród gości nie zabraknie przedstawicieli BMETERS Polska.
Zostaliśmy partnerem Kongresu, który odbędzie się w dniach 30 września -1 października we wrocławskim hoteli Mercure. Szesnasta edycja imprezy odbywa się pod hasłem "Jak wygrywać na rynku zawodów nieruchomościowych".
Zostaliśmy partnerem Kongresu, który odbędzie się w dniach 30 września -1 października we wrocławskim hoteli Mercure. Szesnasta edycja imprezy odbywa się pod hasłem "Jak wygrywać na rynku zawodów nieruchomościowych".
Z dniem 30 października ub. roku upłynął okres przejściowy, podczas którego obowiązywały jednocześnie stare i nowe (zawarte w unijnej dyrektywie MID) przepisy tworzące system oceny zgodności urządzeń pomiarowych....
Z dniem 30 października ub. roku upłynął okres przejściowy, podczas którego obowiązywały jednocześnie stare i nowe (zawarte w unijnej dyrektywie MID) przepisy tworzące system oceny zgodności urządzeń pomiarowych. Jaki jest wymiar praktyczny finalnego odejścia od dawnych regulacji i pełnego przejścia z systemu prawnej kontroli metrologicznej na system oceny zgodności?
8 grudnia w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie odbędzie się spotkanie szkoleniowo-integracyjne Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Jednym z prelegentów będzie Andrzej Zych...
8 grudnia w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie odbędzie się spotkanie szkoleniowo-integracyjne Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Jednym z prelegentów będzie Andrzej Zych z BMETERS Polska.
W październiku cykl szkoleń dla projektantów z cyklu "Akademia inżyniera" zawita do Torunia, Warszawy, Gdańska, Słupska, Szczecina, Świnoujścia i Koszalina.
W październiku cykl szkoleń dla projektantów z cyklu "Akademia inżyniera" zawita do Torunia, Warszawy, Gdańska, Słupska, Szczecina, Świnoujścia i Koszalina.
5 grudnia gościć będziemy w warszawskim Novotelu, gdzie odbędzie się XVII Kongres Zarządców Nieruchomości Mieszkaniowych. Z prelekcją tematyczną wystąpi Andrzej Zych, Doradca Techniczny ds. Opomiarowania...
5 grudnia gościć będziemy w warszawskim Novotelu, gdzie odbędzie się XVII Kongres Zarządców Nieruchomości Mieszkaniowych. Z prelekcją tematyczną wystąpi Andrzej Zych, Doradca Techniczny ds. Opomiarowania Mediów.
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej kontrolować ich przyszłe wykorzystanie oraz wydatki...
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej kontrolować ich przyszłe wykorzystanie oraz wydatki na pokrycie rachunków - a pochłaniają przecież one niemałą część budżetów.
W nowo budowanych blokach coraz częściej wykonuje się instalację cyrkulacyjną ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Choć jest to rozwiązanie powszechnie stosowane, opomiarowanie ciepłej wody staje się wówczas...
W nowo budowanych blokach coraz częściej wykonuje się instalację cyrkulacyjną ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Choć jest to rozwiązanie powszechnie stosowane, opomiarowanie ciepłej wody staje się wówczas dość skomplikowane. Aby uzyskać prawidłowe rozliczenia, należy w odpowiedni sposób zamontować na cyrkulacji dwa wodomierze, by dane z odczytu były zgodne z rzeczywistym zużyciem.
Na wniosek zarządcy przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ma obowiązek sprawdzić prawidłowość działania wodomierza głównego, jeśli ten okaże się niesprawny technicznie. Jeśli wodomierz rzeczywiście...
Na wniosek zarządcy przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ma obowiązek sprawdzić prawidłowość działania wodomierza głównego, jeśli ten okaże się niesprawny technicznie. Jeśli wodomierz rzeczywiście okaże się wadliwy jest to bezpłatne, ale w przypadku, gdy kontrola nie potwierdzi zgłoszonych zastrzeżeń, zarządca pokrywa jej koszty.
To usługa, z której korzystają najczęściej przedsiębiorstwa wodociągowe w celu dokładnego dobrania wodomierzy, ale czasami również zarządcy, którzy chcą się przekonać, czy zainstalowany wodomierz rzeczywiście...
To usługa, z której korzystają najczęściej przedsiębiorstwa wodociągowe w celu dokładnego dobrania wodomierzy, ale czasami również zarządcy, którzy chcą się przekonać, czy zainstalowany wodomierz rzeczywiście jest odpowiedni.
Wymieniając wodomierze wielu zarządców decyduje się na zakup najnowocześniejszego rozwiązania – wodomierzy z odczytem radiowym. Jest ono droższe niż tradycyjne, ale przynosi duże oszczędności administratorom,...
Wymieniając wodomierze wielu zarządców decyduje się na zakup najnowocześniejszego rozwiązania – wodomierzy z odczytem radiowym. Jest ono droższe niż tradycyjne, ale przynosi duże oszczędności administratorom, a lokatorom ułatwia życie.
Czasami wystarczy tylko zmienić nawyki, by marnować znacznie mniej wody. A parę dodatkowych, niewielkich inwestycji w gospodarstwie domowym przyniesie co najmniej kilkaset złotych oszczędności w skali...
Czasami wystarczy tylko zmienić nawyki, by marnować znacznie mniej wody. A parę dodatkowych, niewielkich inwestycji w gospodarstwie domowym przyniesie co najmniej kilkaset złotych oszczędności w skali roku.
Po upływie 5 lat urządzenia metrologiczne muszą zostać wymienione lub ponownie zalegalizowane. Podejmując decyzję o wyborze trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, przede wszystkim koszty. Różnice cenowe...
Po upływie 5 lat urządzenia metrologiczne muszą zostać wymienione lub ponownie zalegalizowane. Podejmując decyzję o wyborze trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, przede wszystkim koszty. Różnice cenowe między legalizacją a wymianą na nowy wcale nie są jednak duże.
Prawie cała Polska ma w kranie wodę średnio twardą lub twardą. Taka woda wymusza większe zużycie detergentów i nie służy instalacjom grzewczym oraz urządzeniom AGD. Z myślą o domowym budżecie warto się...
Prawie cała Polska ma w kranie wodę średnio twardą lub twardą. Taka woda wymusza większe zużycie detergentów i nie służy instalacjom grzewczym oraz urządzeniom AGD. Z myślą o domowym budżecie warto się zastanowić nad technologiami umożliwiającymi zmiękczanie.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.