administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Co nieco o podatkach od nieruchomości za naszą zachodnią granicą

Podatki od nieruchomości za zachodnią granicą, arch. J.G. Łęcki

Podatki od nieruchomości za zachodnią granicą, arch. J.G. Łęcki

Podatek katastralny jest normą w większości państw Unii Europejskiej. Przykład Irlandii, która już wkrótce wprowadzi ten nowy system, pokazuje wielkość zobowiązań zgodną z oczekiwaniami Unii Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego.

Zobacz także

Piotr Nowoświat Jak dobrze wybrać system optymalizacji ciepła, aby faktycznie obniżyć rachunki za ogrzewanie

Jak dobrze wybrać system optymalizacji ciepła, aby faktycznie obniżyć rachunki za ogrzewanie Jak dobrze wybrać system optymalizacji ciepła, aby faktycznie obniżyć rachunki za ogrzewanie

Lawinowy wzrost kosztów utrzymania nieruchomości stawia coraz to nowsze wyzwania przed administrującymi nimi zarządcami. Energia elektryczna, gospodarka odpadowa, bieżąca eksploatacja, ciepło i pozostałe...

Lawinowy wzrost kosztów utrzymania nieruchomości stawia coraz to nowsze wyzwania przed administrującymi nimi zarządcami. Energia elektryczna, gospodarka odpadowa, bieżąca eksploatacja, ciepło i pozostałe media – to składowe studni bez dna, w której źle zagospodarowane środki po prostu przelewać się będą przez palce. Wystarczy wpisać w przeglądarce hasło – „jak oszczędzić na gazie, cieple, energii elektrycznej” a możemy zapoznać się z prostymi, częstokroć nawet domowymi sposobami na walkę z uciekającymi...

Aneta Mościcka Czy od bonifikaty za kupno pustostanu należy zapłacić PIT?

Czy od bonifikaty za kupno pustostanu należy zapłacić PIT? Czy od bonifikaty za kupno pustostanu należy zapłacić PIT?

Uzyskanie korzyści majątkowej z tytułu nabycia nieruchomości z bonifikatą nie jest równoznaczne z osiągnięciem przychodu z nieodpłatnego świadczenia w PIT i pozostaje neutralne podatkowo – orzekł Naczelny...

Uzyskanie korzyści majątkowej z tytułu nabycia nieruchomości z bonifikatą nie jest równoznaczne z osiągnięciem przychodu z nieodpłatnego świadczenia w PIT i pozostaje neutralne podatkowo – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Eugenia Śleszyńska Księgowość we wspólnocie mieszkaniowej

Księgowość we wspólnocie mieszkaniowej Księgowość we wspólnocie mieszkaniowej

Wspólnota mieszkaniowa ma za zadanie statutowe utrzymać nieruchomość wspólną. W tym celu kupuje towary i usługi, tym samym ponosi koszty zarządu nieruchomością wspólną. Źródłem głównym pokrycia kosztów...

Wspólnota mieszkaniowa ma za zadanie statutowe utrzymać nieruchomość wspólną. W tym celu kupuje towary i usługi, tym samym ponosi koszty zarządu nieruchomością wspólną. Źródłem głównym pokrycia kosztów wspólnoty są miesięczne zaliczki należne od właścicieli lokali (art. 15 UWL), będące przychodami wspólnoty.

Choć oficjalnie polski rząd zaprzecza, że zamierza wprowadzić na obszarze Polski zmiany zasad w naliczaniu podatku od nieruchomości przechodząc na jego formę katastru, to jednak należy brać na serio taką ewentualność, albowiem taki podatek jest normą w większości państw Unii Europejskiej.

Przykład Irlandii, która już wkrótce wprowadzi ten nowy system, pokazuje wielkość zobowiązań zgodną z oczekiwaniami „Wielkiej Trójki Europejskiej”, czyli władz Unii Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego. Ich sugestie wobec Irlandii sprowadzają się do 0,5% wartości nieruchomości statystycznego gospodarstwa domowego, co daje kwotę około 625 euro na rok. Irlandzki minister finansów Michael Noonan tę kwotę uważa jednak za zawyżoną, ponieważ stanowiłaby zbyt duże obciążenie dla irlandzkich podatników. Jest on zdania, że powinna ona wynosić 200-400 euro rocznie od statystycznej nieruchomości (godzinowa stawka wynagrodzenia wykwalifikowanego robotnika 15-18 euro). Wprowadzenie nowego podatku w warunkach polskich dla większości właścicieli mieszkań i domów oznaczałoby nawet 50-krotny wzrost podatków.

Podatek katastralny ma długą i niekoniecznie chlubną historię. Niektóre amerykańskie stany opodatkowały nieruchomości podatkiem katastralnym już pod koniec XVIII wieku. W XIX wieku w USA ideę podatku od wartości ziemi rozpowszechnił Henry George, który uważał, że jednocześnie będzie można wyeliminować wszystkie inne podatki. Nowoczesny system katastru w Europie to połowa XIX wieku, kiedy powstały tego typu rejestry nieruchomości we Francji (1850 rok, choć jego początki sięgają epoki napoleońskiej), czy w Austro-Węgrzech (1881 rok). W tym czasie w Niemczech w różnych landach tworzono rozmaite uregulowania prawne dotyczące podatku gruntowego, które zostały ujednolicone dopiero w 1936 roku.

A jak przedstawiają się współcześnie obowiązujące rozwiązania w kilku wybranych krajach dotyczące podatku od nieruchomości wykorzystującego instytucję katastru?

Francja

Finansowanie lokalnych samorządów we Francji oparte jest m. in. na podatku od nieruchomości gruntowej (taxe foncière), który opłaca właściciel gruntu oraz na podatku mieszkaniowym (taxe d‘habitation) opłacanym przez zamieszkującego dom czy mieszkanie. Jeżeli właściciel nieruchomości mieszka w swoim domu, płaci oba podatki.

Choć ich poborcą jest państwo, to jednak pozyskiwane kwoty kierowane są do władz lokalnych, które mają prawo do ustalania taryf, których górny pułap jest ustawowo ograniczany. Zauważa się duże zróżnicowanie kwot obu płaconych podatków w zależności od regionu oraz od szacunkowej wartości nieruchomości.

Na początku każdego roku państwo wysyła do samorządów informację o podstawie maksymalnych taryf dla naliczania podatków katastralnych, a samorządy uchwalają własne stawki nieprzekraczające propozycji rządowych.

W 2010 roku średnia stawka podatku katastralnego we Francji wyniosła 33,42 proc. podstawy opodatkowania. Najwyższe stawki podatkowe występują w Mizoën – 86,03 proc. i w Fontanès-de-Sault – 85,67 proc., a najniższe w Neuilly-sur- Seine – 9,03 proc. i w Thiverval-Grignon – 9,45 proc. Dla porównania: w centrum biznesowym Paryża stawki te wynoszą 12,88 proc., w Lyonie – 25,38 proc., a w Marsylii – 37,65 proc. We Francji dodatkowo obowiązuje progresywny podatek od dużych majątków: 0,25 proc. od majątków o wartości od 1,3 do 3 mln euro oraz 0,5 proc. od majątków wartych powyżej 3 mln euro.

W 2010 roku czteroosobowa rodzina o średnich dochodach w Paryżu płaciła 444 euro podatku mieszkaniowego, a porównywalna rodzina w mocno zadłużonej Marsylii aż 1162 euro. Wobec osób starszych, niepełnosprawnych, studentów, oraz osób o niskich dochodach praktykowane są ulgi, a nawet zwolnienia podatkowe.

Oprócz powyższych podatków lokalne budżety zasilają także kwoty pochodzące z opłat za wywóz śmieci i sprzątanie ulic (oparte głównie na rodzaju ulicy). Gospodarstwa domowe płacą również za wodę i ścieki. Tu również stawki są bardzo zróżnicowane w zależności od regionu i są naliczane według wskazań wodomierzy. 

Włochy

Włosi również zobowiązani są płacić podatek od nieruchomości. Od 1992 r. był to tzw. podatek od nieruchomości komunalnych [Imposta Comunale surgli Immobili (ICI), od 2012 r. zastąpiony jednolitym podatkiem komunalnym od nieruchomości [Imposta Municipale Unica (IMU)], który wpłacany jest na konta lokalnych samorządów. Podatek ów opiera się o teoretyczną wartość wynajmu nieruchomości zgodną z lokalnym rejestrem gruntów. Jest on obligatoryjny dla właścicieli nieruchomości lub gruntów położonych we Włoszech, i to niezależnie od faktu czy je zamieszkują, czy też nie. Jego kwota oparta jest o tzw. dochód katastralny (Rendita Catastale) prowadzony dla wszystkich zarejestrowanych nieruchomości we Włoszech. Ustalona przed laty wartość „Rendite Catastale” w praktyce okazała się niedoszacowana, stąd ostatnio pod naciskiem włoskiego rządu władze lokalne próbują urealnić tę wartość. Obecnie podatek ten wynosi  0,4 – 0,7% oficjalnej (zaniżonej) wartości nieruchomości i ustalany jest przez lokalne władze w zależności od ilości nieruchomości, wielkości tych nieruchomości, ich lokalizacji i kategorii oraz... ilości dzieci pozostających na utrzymaniu, których wiek nie przekroczył 27 lat.

Najbardziej poszkodowani są właściciele domów i mieszkań w Rzymie, którzy za tzw. pierwszy dom (który w większości przypadków właścicieli jest też jedyną ich nieruchomością) płacą:

  • jeżeli nie mają dzieci na utrzymaniu, - ponad 511 euro rocznie,
  • z jednym dzieckiem – prawie 462 euro,
  • z dwójką dzieci – nieco ponad 411 euro,
  • z trójką dzieci – 361,5 euro
  • i z czwórką dzieci – 311,5 euro.

Sytuacja nie wygląda lepiej w Mediolanie, gdzie średnia wysokość podatku IMU kształtuje się na poziomie 376,77 euro. Jednak w przypadku nieposiadania dzieci na utrzymaniu ów podatek wyniesie 476,77 euro. Rodzina z czwórką dzieci będzie musiała zapłacić tam 276,77 euro. Jedynym pocieszeniem może być to, że podatek może zostać zapłacony w dwóch ratach: pierwsza do 16 czerwca, a druga - do 16 grudnia.

Dla odmiany w regionie Calgiari średnia wartość podatku IMU liczonego dla właścicieli nieposiadających dzieci do lat 27 pozostających na utrzymaniu wynosi tylko 30,37 euro, a mających jedno i więcej – całkowicie zwalnia się z tego obowiązku podatkowego.

Anglia, Szkocja i Walia

W 1993 roku wprowadzony został podatek lokalny Council Tax, który zastąpił szalenie niepopularny podatek pogłówny Poll Tax. Council Tax jest lokalnym podatkiem od nieruchomości znajdujących się na terenie Wielkiej Brytanii, pobieranym przez władze lokalne, tzw. County Council. Z podatku tego finansowane są lokalne szkoły, biblioteki, policja, straż pożarna, wywóz śmieci itd. Najogólniej można powiedzieć, że im większa i bardziej wartościowa nieruchomość, tym wyższy podatek, jakkolwiek niektóre nieruchomości mogą być zwolnione z płacenia Council Tax. Podatek ten jest płacony przez mieszkańca, a nie właściciela nieruchomości, toteż wprowadzenie się do nowej nieruchomości równoznaczne jest z przejęciem na siebie obowiązku opłacania Council Tax i powinnością jak najszybszego skontaktowania się z lokalną komórką administracyjną władz terytorialnie odpowiedzialnych za pobór tego podatku.

Podatek Council Tax właściciel wnosi tylko wtedy, gdy:

  • nieruchomość jest zarejestrowana jako HMO (House in multiple occupation), gdy mieszkające osoby płacą swoją część czynszu, ale nikt nie jest odpowiedzialny za całość (np. studenci wynajmujący prywatny dom),
  • osoby zamieszkujące nieruchomość mają mniej niż 18 lat,
  • osoby zamieszkujące nieruchomość oczekują na azyl i nie mają prawa do żadnej pomocy socjalnej,
  • osoby zamieszkujące nieruchomość mieszkają na stale w innym miejscu, oraz
  • gdy nieruchomość jest domem opieki.

Każdego roku w kwietniu władze lokalne rozsyłają rachunki za Council Tax. Mogą być one płacone w 10 ratach; czasami władze lokalne akceptują płatności cotygodniowe lub codwutygodniowe. Niektóre oferują nawet obniżki jeżeli cały rachunek jest zapłacony z góry.

Na terenie całej Wielkiej Brytanii władze lokalne posiadają listy wszystkich nieruchomości mieszkalnych zwane Valuation List. Wartość każdej nieruchomości jest szacowana na podstawie cen z kwietnia 1991, a następnie przyporządkowywana do odpowiedniej kategorii od A do H. Co roku różne wysokości Council Tax są przypisane poszczególnym kategoriom, proporcjonalnie do wartości nieruchomości.

Są cztery sposoby na ustalenie, do której kategorii należy dane mieszkanie:

  • wgląd w kopie Valuation List – są one dostępne w siedzibach głównych władz lokalnych, względnie często w innych biurach (np. lokalnym oddziale The Valuation Office), bądź lokalnych bibliotekach publicznych. Za zrobienie kopii listy może być pobierana drobna opłata;
  • kategorie nieruchomości są publikowane na stronach The Valuation Office Agency;
  • przed otrzymaniem rachunku można zasięgnąć informacji w wydziale County Council odpowiedzialnym za Council Tax;
  • osoba opłacająca Council Tax może sprawdzić kategorie nieruchomości widniejącą na ostatnim rachunku. Jeżeli w międzyczasie zastały wprowadzone jakieś zmiany, to wówczas urzędnik (tzw. Listing officer) ma obowiązek poinformować o nich płacącą osobę.

Zgodnie z jego ustaleniami nieruchomości angielskie podzielono na osiem grup w zależności od ich wartości przyjętej w 1991 roku. Do najniższego poziomu (kategorii A) zakwalifikowano nieruchomości o wartości 40 tys. brytyjskich funtów; płacony od tej nieruchomości podatek wynosi około 850 funtów rocznie. Najwyższy poziom wartości nieruchomości stanowią zakwalifikowane w kategorii H, których wartość przekracza 320 tys. funtów - płacony od tej nieruchomości podatek wynosi około 2550 funtów rocznie.

Niepokojąco dla władz lokalnych średni podatek od nieruchomości za rok 2011 wyniósł tylko 1200 funtów.

Niektóre nieruchomości mogą być zwolnione z opłacania Council Tax przez różne okresy. Zwolnieniu mogą podlegać następujące nieruchomości:

  • zamieszkane tylko przez studentów (mogą to być akademiki lub prywatne nieruchomości)
  • zamieszkane wyłącznie przez osoby poniżej 18 roku życia
  • zamieszkane tylko przez osoby upośledzone umysłowo
  • puste (niezamieszkane)
  • niezamieszkane, gdy osoba normalnie mieszkająca tam przebywa w innym miejscu (np. szpitalu lub z bliskimi) gdyż wymaga opieki
  • niezamieszkane, gdy osoba normalnie mieszkająca tam przebywa w innym miejscu gdyż opiekuje się inną osobą
  • będące w trakcie znaczących napraw lub remontów
  • przeznaczone do rozbiórki
  • będące częścią zastawu hipotecznego przejęte przez pożyczkodawcę
  • samodzielne mieszkania jeżeli mieszkające w nich osoby są na utrzymaniu właściciela głównej nieruchomości.

Belgia

Podatek katastralny nie jest obliczany od wartości nieruchomości, lecz oblicza się go jako procent z dochodu realnego, jaki hipotetycznie może dana nieruchomość zapewnić właścicielowi w ciągu roku. Obserwuje się duże zróżnicowanie stawek tego podatku uzależnione od lokalizacji, wielkości, rodzaju i stanu nieruchomości oraz od regionu. W bardzo drogim regionie (np. w pobliżu Brukseli) właściciel czteropokojowego mieszkania w bardzo dobrym stanie może nawet zapłacić 2000 euro na rok.

Podstawa opodatkowania co roku jest indeksowana. Podatek ten stanowi dochód władz samorządowych różnego szczebla, które co roku mogą go uchwalać w różnej wysokości. Na przykład w Brukseli w 2012 roku, łącznie podatek wynosi 39,2375 proc. podstawy opodatkowania, z czego 1,25 proc. otrzymuje region, 7,3625 proc. - departament, a 30,625 proc. - gmina. We Flandrii dla regionu przeznacza się 2,5 procent. Dla mieszkań socjalnych stawka jest obniżana i wynosi w Walonii i Brukseli – 0,8 proc., a we Flandrii – 1,6 proc. Obowiązują zniżki od tego podatku – m.in. dla inwalidów, niepełnosprawnych czy rodzin mających dzieci.

Niemcy

Niemieckie nieruchomości opodatkowane są lokalnym podatkiem gruntowym, zwanym Grundsteuer, który - tak jak w Wielkiej Brytanii - płacony zazwyczaj jest przez osoby zamieszkujące w nieruchomości. Podstawową stawką tego podatku jest kwota 0,35% wartości nieruchomości, zwiększana w zależności od lokalizacji nieruchomości i poziomu opodatkowania ustalonego przez władze gminne. Za apartament w dużym mieście kwota tego podatku może wynosić 150–300 euro rocznie w zależności od powierzchni i lokalizacji. Najemcy mieszkań płacą również opłaty na fundusz remontowy, wywóz śmieci, dostawę wody, oraz na konserwację systemów grzewczych i elektrycznych.

Szwecja

Domy i mieszkania w Szwecji należące do osób fizycznych opodatkowane są podatkiem o wysokości 0,5 – 1% szacunkowej wartości nieruchomości. Jej wycena dokonywana jest co 6 lat i stanowi około 75% rynkowej wartości nieruchomości. 

***

Na przykładach bogatych państw Europy widać, że podatek katastralny nie musi być finansowo dotkliwy dla społeczeństwa. W przypadku Polski realia są jednak inne. Tutaj społeczeństwo jest nadmiernie obłożone stawkami wielu podatków. I w tym należy upatrywać niebezpieczeństwa we wprowadzeniu nowego podatku katastralnego, gdyż równoczesna likwidacja niskiego podatku od nieruchomości nie zrekompensuje konieczności płacenia znacznie wyższego nominalnie podatku katastralnego. Aby ten podatek wprowadzić, najpierw należałoby mocno obniżyć inne podatki, co oznaczałoby głęboką reformę finansów publicznych. W związku z tym pozostaje pytanie: czy polskie władze decydujące o wprowadzeniu tej kategorii podatków będą miały siłę oprzeć się pokusie potraktowania społeczeństwa jak europejskich Krezusów?

Źródła: Irishtimes, Properties In Europe, Intrage, elmbridge.gov.uk

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

 

Komentarze

  • roman roman, 20.08.2015r., 11:47:34 To niebywale,jezeli w takim kraju jak polska, gdzie spoleczenstwo wegetuje pozorujac zycie, tzw politycy maja zamiar dobic to dogorywajace spoleczenstwo jeszcze jednym podatkiem.W polsce juz od lat praktycznie nie da sie zyc, czego dowodem jest wielomilionowa emigracyjna glodowa ucieczka polakow z kraju.Ci polacy nigdy nie wroca do polski, kraju gdzie kolejne polskie rzady , wszelkimi sposobami zabijaja w polakach chec pozostania w tym kraju, bo o normalnym zyciu nie moze tu byc mowy. Koszty utrzymania rodziny w polsce wysoko przewyzszaja dochody.Zatem niby z czego spoleczenstwo m w tym kraju zyc?? Byc moze kryminalni biznesmeni i zlodzieje maja sie w polsce dobrze.ale normalny pracobiorac nie ma szans na przezycie,i oplacenie i tak juz wzietych z sufitu kosztow utrzymania miezkania, ktore maja sie nijak do dochodu.Podatki od wszystkiego sa w polsce wielokrotnie naliczane, jak w zadnym innym cywilizowanym kraju, w ktorym pracobiora po oplaceniu wszelkich kosztow stalych, moze godnie zyc. Pojecie godnosci czlowieka w polsce nie istnieje od dawna, a podatek katatralny jest tego dowodem. Nie mozna polski porownywac z krajami cywilizowanymi , tylko dlatego ze zostala przylaczona do UE. Gdyby kraje zchodnie zamknaly granice,i rynek pracy dla polakow natychmiast kilka mln polakow w polsce zwyczajnie pozdycha z glodu.Tylko polski polityk-dyletant, i pani premier kopacz udaje ze o tym nie wie. Ale to jest wynikiem jej polskiego wyksztancenia/nie mylic z wyksztalceniem/, na polskiej uczeli we Pcimiu. Skutki takieko polskiego wyksztancenia polskich tzw politykow, zawsze koncza sie rozlewem krwi w bananowej republce polska.

Powiązane

Anna Ruszczak news Ukraińcy pracujący w Polsce mogą być podwójnie opodatkowani

Ukraińcy pracujący w Polsce mogą być podwójnie opodatkowani Ukraińcy pracujący w Polsce mogą być podwójnie opodatkowani

Obywatele Ukrainy, którzy pracują w Polsce, ale są ukraińskimi rezydentami podatkowymi, zatrudnionymi na podstawie ukraińskiej umowy o pracę, powinni rozliczyć się z podatku w Polsce dopiero po przekroczeniu...

Obywatele Ukrainy, którzy pracują w Polsce, ale są ukraińskimi rezydentami podatkowymi, zatrudnionymi na podstawie ukraińskiej umowy o pracę, powinni rozliczyć się z podatku w Polsce dopiero po przekroczeniu 183 dni pobytu w naszym kraju. Niestety grozi im podwójne opodatkowanie.

Aneta Mościcka Opodatkowanie PIT odsetek od środków na rachunkach powierniczych dewelopera

Opodatkowanie PIT odsetek od środków na rachunkach powierniczych dewelopera Opodatkowanie PIT odsetek od środków na rachunkach powierniczych dewelopera

Skoro mieszkaniowy rachunek powierniczy posiada również cechy rachunku rozliczeniowego w rozumieniu art. 49 ust. 1 pkt 1 Prawa bankowego, to odsetki od środków na nim zgromadzonych stanowią przychód z...

Skoro mieszkaniowy rachunek powierniczy posiada również cechy rachunku rozliczeniowego w rozumieniu art. 49 ust. 1 pkt 1 Prawa bankowego, to odsetki od środków na nim zgromadzonych stanowią przychód z działalności gospodarczej, a nie z kapitałów pieniężnych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Aneta Mościcka Czy wydatki na zakup działki rolnej uprawniają do ulgi mieszkaniowej w PIT?

Czy wydatki na zakup działki rolnej uprawniają do ulgi mieszkaniowej w PIT? Czy wydatki na zakup działki rolnej uprawniają do ulgi mieszkaniowej w PIT?

Za wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 oraz art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o PIT należy uznać także te przeznaczone na nabycie nieruchomości gruntowej,...

Za wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 oraz art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o PIT należy uznać także te przeznaczone na nabycie nieruchomości gruntowej, w skład której oprócz budynku mieszkalnego wchodzi również budynek gospodarczy. Ustawodawca za wydatki na cele mieszkaniowe uważa także te poniesione na nabycie gruntu, związanego z budynkiem mieszkaniowym. W omawianej sprawie budynek inwentarski i dom – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

dr Kazimierz Dudziński Czy można wrócić do rozliczania kosztów ogrzewania według powierzchni użytkowej?

Czy można wrócić do rozliczania kosztów ogrzewania według powierzchni użytkowej? Czy można wrócić do rozliczania kosztów ogrzewania według powierzchni użytkowej?

Czy spółdzielnia mieszkaniowa, po zakończeniu okresu obowiązywania umowy na montaż podzielników i usług rozliczeniowych kosztów centralnego ogrzewania, może przeprowadzić analizę opłacalności i wykonalności,...

Czy spółdzielnia mieszkaniowa, po zakończeniu okresu obowiązywania umowy na montaż podzielników i usług rozliczeniowych kosztów centralnego ogrzewania, może przeprowadzić analizę opłacalności i wykonalności, a w przypadku, gdyby okazało się, że montaż ww. urządzeń jest nieopłacalny, podjąć decyzję o rozliczaniu kosztów centralnego ogrzewania według powierzchni użytkowej?

Redakcja news Wzrośnie podatek od nieruchomości w miastach

Wzrośnie podatek od nieruchomości w miastach Wzrośnie podatek od nieruchomości w miastach

W wielu polskich miastach od przyszłego roku wzrośnie podatek od nieruchomości. Podwyżki mają wynieść dziesięć i więcej procent.

W wielu polskich miastach od przyszłego roku wzrośnie podatek od nieruchomości. Podwyżki mają wynieść dziesięć i więcej procent.

Anna Ruszczak news Jakie zmiany w podatku Belki planuje rząd?

Jakie zmiany w podatku Belki planuje rząd? Jakie zmiany w podatku Belki planuje rząd?

Rząd planuje zmiany w tzw. podatku Belki – podatku od nominalnych zysków kapitałowych, jednak nie należy spodziewać się jego likwidacji. W obliczu wysokiej inflacji realna wartość oszczędności Polaków...

Rząd planuje zmiany w tzw. podatku Belki – podatku od nominalnych zysków kapitałowych, jednak nie należy spodziewać się jego likwidacji. W obliczu wysokiej inflacji realna wartość oszczędności Polaków maleje, a część z nich musi sięgać do rezerw, by zaspokoić bieżące potrzeby. Lokaty, nawet te z najwyższym oprocentowaniem, nie rekompensują tego choćby w połowie.

Redakcja news Zmiany w opodatkowaniu najmu

Zmiany w opodatkowaniu najmu Zmiany w opodatkowaniu najmu

Od stycznia ryczałt ewidencjonowany będzie jedyną formą opodatkowania wynajmu mieszkań przez właścicieli nieruchomości, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej w tym zakresie.

Od stycznia ryczałt ewidencjonowany będzie jedyną formą opodatkowania wynajmu mieszkań przez właścicieli nieruchomości, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej w tym zakresie.

Aneta Mościcka Czy spółdzielnia może pobierać VAT od opłat za lokale użytkowe?

Czy spółdzielnia może pobierać VAT od opłat za lokale użytkowe? Czy spółdzielnia może pobierać VAT od opłat za lokale użytkowe?

Ustawodawca odmiennie traktuje osoby, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali użytkowych. Czynności zarządcze świadczone przez spółdzielnię mieszkaniową na rzecz tych podmiotów pozostają poza zakresem...

Ustawodawca odmiennie traktuje osoby, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali użytkowych. Czynności zarządcze świadczone przez spółdzielnię mieszkaniową na rzecz tych podmiotów pozostają poza zakresem zwolnienia z ustawy o podatku od towarów i usług. W konsekwencji należne od nich opłaty są objęte podatkiem VAT – orzekł Sąd Najwyższy.

Redakcja AiMN Odsprzedaż mediów a podatek VAT

Odsprzedaż mediów a podatek VAT Odsprzedaż mediów a podatek VAT

Czy odsprzedaż mediów dla apartamentów przeznaczonych na najem krótkoterminowy nie podlega zwolnieniu z podatku VAT? – pyta Czytelniczka.

Czy odsprzedaż mediów dla apartamentów przeznaczonych na najem krótkoterminowy nie podlega zwolnieniu z podatku VAT? – pyta Czytelniczka.

Anna Ruszczak news Podatkowe skutki Polskiego Ładu już niedługo

Podatkowe skutki Polskiego Ładu już niedługo Podatkowe skutki Polskiego Ładu już niedługo

W 2022 roku nastąpiło wiele zmian w systemie podatkowym, które dotyczyły m.in. stawek PIT i zasad odprowadzania składek na podatek dochodowy oraz kwoty wolnej od podatku. Polacy po raz pierwszy odczują...

W 2022 roku nastąpiło wiele zmian w systemie podatkowym, które dotyczyły m.in. stawek PIT i zasad odprowadzania składek na podatek dochodowy oraz kwoty wolnej od podatku. Polacy po raz pierwszy odczują skutki Polskiego Ładu w przyszłorocznych deklaracjach.

Eugenia Śleszyńska Składki na Fundusz Pracy

Składki na Fundusz Pracy Składki na Fundusz Pracy

Składki na Fundusz Pracy są opłacane za tych zleceniobiorców (osoby wykonujące umowę agencyjną lub inną umowę o świadczenie usług), którzy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z...

Składki na Fundusz Pracy są opłacane za tych zleceniobiorców (osoby wykonujące umowę agencyjną lub inną umowę o świadczenie usług), którzy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu wykonywania umowy zlecenia (agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług).

Warunki uznania sprzedaży nieruchomości za czynność objętą opodatkowaniem VAT

Warunki uznania sprzedaży nieruchomości za czynność objętą opodatkowaniem VAT Warunki uznania sprzedaży nieruchomości za czynność objętą opodatkowaniem VAT

Warunkiem uznania sprzedaży nieruchomości za objętą opodatkowaniem VAT jest to, by miała charakter działalności handlowej. Fakt udzielenia pełnomocnictwa przyszłemu nabywcy do pozyskania określonych decyzji...

Warunkiem uznania sprzedaży nieruchomości za objętą opodatkowaniem VAT jest to, by miała charakter działalności handlowej. Fakt udzielenia pełnomocnictwa przyszłemu nabywcy do pozyskania określonych decyzji lub pozwoleń pozostaje w granicach normalnego gospodarowania majątkiem prywatnym i nie może stanowić o prowadzeniu działalności gospodarczej przez sprzedającego – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

Redakcja news Sprawozdanie finansowe wspólnoty mieszkaniowej za rok 2022 oraz rozliczanie wyniku finansowego

Sprawozdanie finansowe wspólnoty mieszkaniowej za rok 2022 oraz rozliczanie wyniku finansowego Sprawozdanie finansowe wspólnoty mieszkaniowej za rok 2022 oraz rozliczanie wyniku finansowego

Podczas szkolenia online Eugenia Śleszyńska omówi najważniejsze aspekty prawne przygotowywania sprawozdania finansowego wspólnoty. Zapraszamy!

Podczas szkolenia online Eugenia Śleszyńska omówi najważniejsze aspekty prawne przygotowywania sprawozdania finansowego wspólnoty. Zapraszamy!

Anna Ruszczak news Ryczałt z najmu obowiązkowy od 2023 roku

Ryczałt z najmu obowiązkowy od 2023 roku Ryczałt z najmu obowiązkowy od 2023 roku

Od 2023 roku obowiązkową formą rozliczenia zysków z najmu jest ryczałt - prywatni właściciele mieszkań na wynajem nie mogą już korzystać z zasad ogólnych PIT i rozliczać kosztów uzyskania przychodów i...

Od 2023 roku obowiązkową formą rozliczenia zysków z najmu jest ryczałt - prywatni właściciele mieszkań na wynajem nie mogą już korzystać z zasad ogólnych PIT i rozliczać kosztów uzyskania przychodów i amortyzacji. Płacony jest od przychodu według dwóch stawek, zależnych od wysokości przychodów.

Anna Ruszczak news To fiskus zyskuje na e-rozliczeniach

To fiskus zyskuje na e-rozliczeniach To fiskus zyskuje na e-rozliczeniach

Obowiązkowe faktury elektroniczne w ramach Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjny wymóg przesyłania urzędnikom ksiąg rachunkowych będą kolejnym źródłem wiedzy o podatnikach dla fiskusa.

Obowiązkowe faktury elektroniczne w ramach Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjny wymóg przesyłania urzędnikom ksiąg rachunkowych będą kolejnym źródłem wiedzy o podatnikach dla fiskusa.

Anna Ruszczak news Rewolucyjny plan rządu na spekulacje mieszkaniami

Rewolucyjny plan rządu na spekulacje mieszkaniami Rewolucyjny plan rządu na spekulacje mieszkaniami

Rząd planuje wprowadzenie dodatkowych regulacji, mających na celu ograniczenie hurtowego zakupu mieszkań. Projekt przepisów zakłada, że część osób będzie mogła nabyć „tylko” jedno mieszkanie rocznie i...

Rząd planuje wprowadzenie dodatkowych regulacji, mających na celu ograniczenie hurtowego zakupu mieszkań. Projekt przepisów zakłada, że część osób będzie mogła nabyć „tylko” jedno mieszkanie rocznie i zapłaci wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych.

Anna Ruszczak news Eksmisja w przypadku zaległości wobec spółdzielni

Eksmisja w przypadku zaległości wobec spółdzielni Eksmisja w przypadku zaległości wobec spółdzielni

Galopująca inflacja i wszechobecna drożyzna powodują problemy z terminowym regulowaniem należności. Zaległości wobec spółdzielni mieszkaniowej mogą skończyć się nawet eksmisją.

Galopująca inflacja i wszechobecna drożyzna powodują problemy z terminowym regulowaniem należności. Zaległości wobec spółdzielni mieszkaniowej mogą skończyć się nawet eksmisją.

Redakcja news Czy będzie podatek od pustostanów?

Czy będzie podatek od pustostanów? Czy będzie podatek od pustostanów?

Rząd rozważa wprowadzenie podatku od pustostanów. Ze wstępnych zapowiedzi resortu finansów wynika, że samorządy dostaną w tym zakresie większe uprawnienia. Lokalne władze będą mogły uchwalić wyższe podatki...

Rząd rozważa wprowadzenie podatku od pustostanów. Ze wstępnych zapowiedzi resortu finansów wynika, że samorządy dostaną w tym zakresie większe uprawnienia. Lokalne władze będą mogły uchwalić wyższe podatki od nieruchomości, które przez określony czas pozostają niezamieszkałe.

Anna Ruszczak news Podwyżka podatku od nieruchomości najwyższa od 25 lat

Podwyżka podatku od nieruchomości najwyższa od 25 lat Podwyżka podatku od nieruchomości najwyższa od 25 lat

Właściciele nieruchomości w Polsce dostali lub wkrótce dostaną od swoich gmin listy z zawiadomieniem o podwyżce podatku od nieruchomości. Podatek od nieruchomości w 2023 r. będzie dla wielu osób o prawie...

Właściciele nieruchomości w Polsce dostali lub wkrótce dostaną od swoich gmin listy z zawiadomieniem o podwyżce podatku od nieruchomości. Podatek od nieruchomości w 2023 r. będzie dla wielu osób o prawie 12 proc. wyższy niż rok wcześniej.

Anna Ruszczak news Zaniżona suma ubezpieczenia mieszkania może mieć negatywne skutki

Zaniżona suma ubezpieczenia mieszkania może mieć negatywne skutki Zaniżona suma ubezpieczenia mieszkania może mieć negatywne skutki

Szacuje się, że jedna trzecia polis mieszkaniowych może mieć zaniżoną sumę ubezpieczenia. Mają na to wpływ rosnące w ostatnich kwartałach koszty odtworzenia, czyli ceny nieruchomości, materiałów budowlanych...

Szacuje się, że jedna trzecia polis mieszkaniowych może mieć zaniżoną sumę ubezpieczenia. Mają na to wpływ rosnące w ostatnich kwartałach koszty odtworzenia, czyli ceny nieruchomości, materiałów budowlanych lub robocizny. Skutki niedoubezpieczenia mogą być dotkliwe.

Anna Ruszczak news Błędy w rozliczaniu składki zdrowotnej mogą być kosztowne

Błędy w rozliczaniu składki zdrowotnej mogą być kosztowne Błędy w rozliczaniu składki zdrowotnej mogą być kosztowne

Zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej, wprowadzone przez Polski Ład, mogą generować duże koszty dla przedsiębiorców. Żeby nie dopłacać tysięcy złotych, należy uważać przy zmianie formy opodatkowania...

Zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej, wprowadzone przez Polski Ład, mogą generować duże koszty dla przedsiębiorców. Żeby nie dopłacać tysięcy złotych, należy uważać przy zmianie formy opodatkowania i sprawdzać limity.

Redakcja Odsprzedaż mediów

Odsprzedaż mediów Odsprzedaż mediów

Czy do odsprzedaży mediów dla właścicieli lokali we wspólnocie mieszkaniowej, wykorzystywanych na cele mieszkaniowe, ma zastosowanie zwolnienie przedmiotowe, lub inaczej czy faktury za media wystawiane...

Czy do odsprzedaży mediów dla właścicieli lokali we wspólnocie mieszkaniowej, wykorzystywanych na cele mieszkaniowe, ma zastosowanie zwolnienie przedmiotowe, lub inaczej czy faktury za media wystawiane dla lokali mieszkalnych są zwolnione z VAT? Czy do przekroczenia limitu kwoty 200 tys. zł, wolnej od podatku VAT z odsprzedaży mediów, liczymy przychody z lokali mieszkalnych wykorzystywanych na cele mieszkaniowe? Czy wspólnota, w której skład wchodzą wyłącznie lokale niemieszkalne (zapisy z ksiąg...

Anna Ruszczak news Jak ubezpieczyć mieszkanie na czas remontu?

Jak ubezpieczyć mieszkanie na czas remontu? Jak ubezpieczyć mieszkanie na czas remontu?

Nieruchomość można ubezpieczyć w pełni dopiero z aktem własności. Dla wykańczanego lokalu warto wykupić polisę na czas budowy. Zabezpieczy to np. przed ryzykiem kradzieży materiałów budowlanych. Aby ochrona...

Nieruchomość można ubezpieczyć w pełni dopiero z aktem własności. Dla wykańczanego lokalu warto wykupić polisę na czas budowy. Zabezpieczy to np. przed ryzykiem kradzieży materiałów budowlanych. Aby ochrona zadziałała, trzeba spełnić kilka warunków.

Aneta Mościcka Warunki skorzystania ze zwolnienia od PIT przychodu ze sprzedaży nieruchomości

Warunki skorzystania ze zwolnienia od PIT przychodu ze sprzedaży nieruchomości Warunki skorzystania ze zwolnienia od PIT przychodu ze sprzedaży nieruchomości

Dla skorzystania ze zwolnienia podatkowego wystarczające jest wydatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości lub prawa majątkowego na własne cele mieszkaniowe w okresie trzech lat od końca...

Dla skorzystania ze zwolnienia podatkowego wystarczające jest wydatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości lub prawa majątkowego na własne cele mieszkaniowe w okresie trzech lat od końca roku podatkowego. W tym samym okresie nie musi nastąpić definitywne nabycie tego prawa – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Wybrane dla Ciebie

Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne?

Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne? Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią? Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć? Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź » Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych? Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku? Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy? Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady » Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.