Zasady zwoływania zebrań

Zasady zwoływania zebrań we wspólnotach mieszkaniowych zostały określone w Ustawie o własności lokali i są identyczne zarówno dla starych zwykłych budynków, nowoczesnych i tych, które potocznie nazywamy inteligentnymi.
Zobacz także
Caparol Polska Sp. z o.o. Jak, czym i kiedy malować fasadę swojego domu?

Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców...
Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców – spotkań na świeżym powietrzu, zabaw dzieci czy innych wspomnień, nierzadko uwiecznionych na fotografiach. Wygląd ścian zewnętrznych naszego budynku nie jest przypadkowy – wpływa na nasze samopoczucie, sposób postrzegania przestrzeni i cały wizerunek społeczności. Dlatego warto zadbać, aby...
ING Bank Śląski Efektywne zarządzanie finansami wspólnoty mieszkaniowej z ING

Skuteczne zarządzanie finansami wspólnoty mieszkaniowej to nie tylko zadanie zarządu, ale także wspólna odpowiedzialność wszystkich mieszkańców. Przejrzysta organizacja budżetu, kontrola wydatków i podejmowanie...
Skuteczne zarządzanie finansami wspólnoty mieszkaniowej to nie tylko zadanie zarządu, ale także wspólna odpowiedzialność wszystkich mieszkańców. Przejrzysta organizacja budżetu, kontrola wydatków i podejmowanie świadomych decyzji finansowych mogą znacząco wpłynąć na stabilność wspólnoty oraz komfort życia jej członków.
Czytaj całość »
Bank Gospodarstwa Krajowego Termomodernizacja w Dolicach – sukces niewielkiej wspólnoty mieszkaniowej
W niewielkich Dolicach, w województwie zachodniopomorskim, wspólnota mieszkaniowa Ogrodowa 32 udowodniła, że nawet małe społeczności mogą realizować ambitne inwestycje. Dzięki premii termomodernizacyjnej...
W niewielkich Dolicach, w województwie zachodniopomorskim, wspólnota mieszkaniowa Ogrodowa 32 udowodniła, że nawet małe społeczności mogą realizować ambitne inwestycje. Dzięki premii termomodernizacyjnej z grantem termomodernizacyjnym mieszkańcy bloku liczącego 18 lokali przeprowadzili kompleksowe ocieplenie budynku oraz wymianę okien i drzwi, co przyczyniło się do znaczących oszczędności na ogrzewaniu.
Czytaj całość »Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 3 Ustawy o własności lokali (UWL) zarząd lub zarządca wspólnoty mieszkaniowej jest zobowiązany do zwołania zebrania ogółu właścicieli lokali co najmniej raz w roku, nie później niż w pierwszym kwartale każdego roku. Zarząd lub zarządca (nie administrator – zarządca nieruchomości) mogą również w razie potrzeby zwołać zebranie ogółu właścicieli (art. 31 lit. a UWL). Zebranie powinno być również zwołane przez zarząd lub zarządcę na wniosek właścicieli lokali dysponujących co najmniej 1/10 udziałów w nieruchomości wspólnej (art. 31 lit. b UWL). Wynika więc z powyższego, że generalną zasadą jest zwoływanie zebrania przez zarząd lub zarządcę, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1 UWL.
Zwoływanie zebrań w praktyce
Mimo takich samych zasad wyjściowych, w praktyce zwoływanie zebrań we wspólnotach wygląda nieco inaczej. Zebranie należy przeprowadzić według ściśle określonych zasad i procedur, a członkowie wspólnoty w budynku inteligentnym, jak i tym „zwykłym” zobowiązani są do podjęcia stosownych uchwał i decyzji. Często błędy popełniane są zarówno przy zwoływaniu samego zebrania, jak i w trakcie jego trwania, co może niekorzystnie wpłynąć na funkcjonowanie oraz codzienne życie mieszkańców budynku.
Ustawowo, wspólnota mieszkaniowa to ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości.
Jak prowadzić ewidencję poboru ciepła za pomocą podzielników kosztów ogrzewania | |
![]() |
System odczytu i ewidencji poboru ciepła z grzejników za pomocą podzielników kosztów ogrzewania HYDROCLIMA-RFM. Pozwala na odczyt urządzeń...
|
Zgoda właścicieli
Liczba właścicieli lokali wchodzących w skład danej nieruchomości jest ogromnie ważna, bo podczas gdy duże wspólnoty (liczba lokali przekracza 7) są zobowiązane do zorganizowania zebrania i podjęcia uchwały o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu, czyli organu kierującego sprawami wspólnoty i reprezentującego ją na zewnątrz, to małe wspólnoty (liczba lokali nie przekracza 7) nie muszą takiego posiedzenia nawet przeprowadzać. Inaczej przebiega również głosowanie w sprawie czynności, które wykonują zarządy i zarządcy.
W dużych wspólnotach zarząd podejmuje czynności samodzielnie lub za zgodą większości właścicieli. W małych wspólnotach zarząd podejmuje czynności za zgodą większości lub wszystkich członków. Podjęcie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu zawsze uzależnione jest od zgody członków wspólnoty. W budynkach inteligentnych różnica w przypadku głosowania jest zauważalna o tyle, że podjąć uchwały w budynku zwykłym, mniejszym jest stosunkowo łatwo. Nawet jeśli na zebraniu nie mamy większości, nie jest problemem zebranie głosów od mieszkańców w drodze indywidualnego zbierania głosów.
Specyfika budynków inteligentnych jest nieco inna, i nie ze względu na strukturę czy wyposażenie, ile na wielkość samego obiektu. W takich budynkach mamy średnio 300 może 400 właścicieli, wielu z nich nie mieszka na stałe w swoich lokalach, wynajmuje je, bądź użytkuje czasowo, więc zebranie głosów pod uchwałami graniczy z cudem. Podejmowanie decyzji trwa miesiącami a podejmując uchwały musimy zakładać, że rozciągnie się to w czasie, a dobry zarządca powinien w takich przypadkach mądrze i z dużym wyprzedzeniem planować prace w budynku. Kosztuje to więcej pracy, ale daje komfort i płynność w funkcjonowaniu budynku. W uchwale remontowej możemy założyć plan na okres najbliższych 3–5 lat, dzięki czemu nie będziemy co roku musieli martwić się o środki finansowe na niezbędne prace.
Ocena pracy zarządu
Zarówno w budynku inteligentnym, jak i w zwykłym praca zarządu jest oceniana na corocznym zebraniu, przez członków wspólnoty. Właściciele lokali, akceptując pracę zarządu udzielają mu absolutorium. Kolejna znacząca różnica między wspólnotami, poparta praktyką to brak absolutorium dla Zarządu. W małej wspólnocie, jeśli jej członkowie źle ocenią pracę Zarządu, nie udzielają mu absolutorium. W budynku inteligentnym procedura jest taka sama, jednak naprawdę rzadko zdarza się, aby odwoływać zarząd, czy też zaskarżać uchwały, chociażby dlatego, że ciężko jest znaleźć chętnych do poprowadzenia tak wielkiej struktury, jaką jest taka wspólnota. Łatwiej jest rozwiązać konflikty i wyjaśnić pewne problemy, w mniejszych budynkach bywa, że konflikty nie wyjaśniane są przez lata, kształtują się przeciwstawne obozy, które spierają się ze sobą i na zmianę tworzą zarząd.
Głosowanie
Uchwała nie jest podjęta, jeżeli głosowała za nią jedynie większość członków obecnych na zebraniu. By została przegłosowana, za uchwałą musi opowiedzieć się większość wszystkich właścicieli, zgodnie z posiadanymi przez nich udziałami w nieruchomości wspólnej. Głos właściciela musi być zgodny z wielkością udziałów, odpowiadającą powierzchni mieszkania właścicieli w danej nieruchomości.
Organizacja zebrania
W ostatnich latach zwoływanie i sama organizacja zebrania nieco się zmieniły w porównaniu z działaniami podejmowanymi tuż po wprowadzeniu UWL. Powstało wiele nowoczesnych budynków, wyposażonych w wysokiej klasy urządzenia i instalacje. W budynkach tego typu zarządy to zwykle grupa ludzi, mocno zaangażowanych i skupionych na potrzebach wspólnoty. Podstawą prawidłowego funkcjonowania takiej nieruchomości jest jednak dobry zarządca, który zna specyfikę budynków wysokiej klasy. Zarządy w tego typu nieruchomościach wiedzą, że mogą wymagać od zarządcy dużo więcej. Wymagania i oczekiwania tyczą się także samego zebrania. Z uwagi na wielkość wspólnoty w nowoczesnych budynkach zebrania coraz częściej zwoływane są w przystosowanych do spotkań większej grupy ludzi salach konferencyjnych, hotelach, a nawet kawiarniach czy winiarniach, które wynajmowane są przez wspólnotę. Dobra atmosfera panująca w takich miejscach ułatwia rozmowę i niejednokrotnie pomaga podejmować trudne decyzje.
Przygotowania do zebrania
Dokumenty
Dokumenty przekazywane wraz z zaproszeniem na zebranie w budynkach inteligentnych również mocno odbiegają od standardu, kiedyś wystarczyło zaproszenie, niewielkie sprawozdanie i propozycja planu gospodarczego. Zarządy, ale i mieszkańcy wymagają od zarządców, aby do dokumentów dołączali także część opisową dotyczącą prac, które zostały wykonane w mijającym roku z podziałem na prace zaplanowane z funduszu remontowego, prace bieżące i prace wynikające z bieżącej eksploatacji budynku. Przy nowych, większych inwestycjach często dokładane są także komplety zdjęć. Dodatkowo zarządca opisuje szczegółowo wszystko, co wydarzyło się w ciągu roku, opisuje osobno pożytki, czyli wpływy z akcji reklamowych przeprowadzanych na terenie nieruchomości. Tu zarządca może również zawrzeć swoje uwagi, przedstawić problemy, które trapią wspólnotę i na zebraniu wspólnie je omówić i szukać rozwiązań. Dzięki temu oszczędza się czas na tłumaczeniu spornych kwestii już na zebraniu, a także właściciel otrzymuje czas niezbędny na przemyślenie problemów.
Dodatkowo w tym miejscu zarządca może pochwalić się tym, co udało mu się dla wspólnoty wywalczyć, np. że wynegocjowaliśmy lepsze warunki danej umowy albo, że znaleźliśmy sposób zaoszczędzenia energii. Wszystkie te informacje zebrane w czytelną tabelkę będą świadczyły o profesjonalizmie i zaangażowaniu zarządcy.
Kolejnym dokumentem przygotowywanym na zebranie jest propozycja planu gospodarczego na kolejny rok wraz z propozycją prac remontowych. Tu też nie możemy zapomnieć o części opisowej. Pamiętajmy, że dokumenty te będą rozsyłane, a wielu mieszkańców, mimo że jest zainteresowanych sprawami wspólnoty, z różnych względów nie będzie obecnych na zebraniu, zatem im więcej opiszemy, tym większą mamy pewność, że nawet Ci nieobecni, będąc dobrze poinformowanymi zagłosują pod uchwałami w trybie indywidualnego zbierania głosów. Wraz z zaproszeniem możemy wysyłać karty do głosowania z prośbą o odesłanie karty w przypadku nieobecności na zebraniu.
Ważne są szczegóły
Przygotowując się do zebrania warto pamiętać m.in. o zapewnieniu kawy i wody dla mieszkańców, o drobnych przekąskach a także o rzutniku multimedialnym i przygotowaniu materiałów do pokazania uczestnikom.
Naprawdę warto postarać się, organizując zebranie we wspólnocie czy to budynku standardowego czy nowoczesnego. Znam budynki, gdzie mieszkańcy przestali chodzić na zebrania tłumacząc, że nie chce im się słuchać jak Kowalski znowu 3 godziny awanturuje się, że nic nie rozumie z dokumentów finansowych. Zamiast wałkować te same scenariusze co roku, lepiej zaplanujmy swój czas i przygotujmy kilka informacji więcej, nawet dla budynku nie ogromnego ani niespecjalnie nowoczesnego – na pewno przyda się to każdemu.