#GorącaLinia – nakaz rozbiórki podczas pandemii COVID-19
fot. redakcja
Czytelnik pyta:
czy organ może zlecić nakaz rozbiórki obiektu, który wymagał zgłoszenia bez względu na fakt pandemii COVID-19?
Zobacz także
Jacek Frydryszak Opłaty za odpady
– Jestem mieszkańcem spółdzielni, z uporem maniaka starającym się obalić ponoć powszechne w Warszawie poglądy (i praktykę niestety), że co Rada Miasta uchwaliła, to spółdzielnia ma obowiązek stosować w...
– Jestem mieszkańcem spółdzielni, z uporem maniaka starającym się obalić ponoć powszechne w Warszawie poglądy (i praktykę niestety), że co Rada Miasta uchwaliła, to spółdzielnia ma obowiązek stosować w rozliczeniach z użytkownikami lokali – pisze Czytelnik do autora tekstów, analizujących przepisy dotyczące opłat za odpady komunalne.
Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – pokrzywdzenie członka wspólnoty
Pytanie: czy pokrzywdzenie w uchwale członka wspólnoty jest podstawą do stwierdzenia naruszenia prawidłowości zarządzania nieruchomością?
Pytanie: czy pokrzywdzenie w uchwale członka wspólnoty jest podstawą do stwierdzenia naruszenia prawidłowości zarządzania nieruchomością?
Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – odstępstwo od zasad reprezentowania w postępowaniu administracyjnym
Pytanie: czy jest możliwe, aby członek wspólnoty mieszkaniowej sam dochodził w postępowaniu administracyjnym swoich racji w kwestii garażu?
Pytanie: czy jest możliwe, aby członek wspólnoty mieszkaniowej sam dochodził w postępowaniu administracyjnym swoich racji w kwestii garażu?
Odpowiedź eksperta:
Tak. Organ nadzoru budowlanego może nakazać rozbiórkę obiektu, który został postawiony bez zgłoszenia. Nakaz rozbiórki można skierować wobec obiektu budowlanego jako całości, jak i jego części.
Nakaz rozbiórki części obiektu można wydać tylko wówczas, gdy część ta da się wydzielić bez uszczerbku dla reszty określonej całości.
W sprawach o rozbiórkę obiektu budowlanego lub jego części wybudowanego po wejściu w życie PrBud badaniu podlega jedynie data wybudowania obiektu bez pozwolenia lub zgłoszenia. Ustalenie bowiem, że obiekt wybudowany został bez pozwolenia lub zgłoszenia, stwarza w istocie obowiązek wydania nakazu rozbiórki, bez potrzeby badania innych nawet istotnych okoliczności faktycznych sprawy (np. zgodności zamierzenia z miejscowym planem, warunkami technicznymi itp.). Sam fakt budowania obiektu budowlanego lub jego części bez pozwolenia lub zgłoszenia uzasadnia bezwzględne nakazanie rozbiórki.
Zgodnie z art. 33 ust. 1 zd. pierwsze i drugie Prawa budowlanego pozwolenie na budowę dotyczy całego zamierzenia budowlanego. W przypadku zamierzenia budowlanego obejmującego więcej niż jeden obiekt, pozwolenie na budowę może, na wniosek inwestora, dotyczyć wybranych obiektów lub zespołu obiektów, mogących samodzielnie funkcjonować zgodnie z przeznaczeniem.
Z cytowanego przepisu wynika, że, co do zasady, pozwolenie na budowę dotyczy całego zamierzenia budowlanego i to nawet wówczas, gdy niektóre roboty budowlane objęte tym projektem mogłyby być wykonywane na podstawie zgłoszenia. Projekt budowlany zatwierdzany w drodze pozwolenia na budowę powinien więc obejmować także i te elementy, których odrębna realizacja nie wymagałaby takiego pozwolenia. Ugruntowane jest stanowisko, że tzw. etapowanie zamierzenia budowlanego jest możliwe, gdy całe zamierzenie obejmuje więcej niż jeden obiekt, a objęte danym etapem zamierzenie może samodzielnie funkcjonować zgodnie ze swoim przeznaczeniem.
Podstawa prawna: art. 48, 49 ustawy z 07.07.1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1333 ze zm.)
Opracował: Przemysław Gogojewicz