#GorącaLinia – czynność zwykłego zarządu czy czynność przekraczająca zwykły zarząd?
fot. redakcja
Czytelnik pisze:
Prośba o wyjaśnienie do artykułu z #GorącejLinii z dnia 8.05.2020:
We Wspólnocie Mieszkaniowej w Gdyni są wydzierżawione dwa tereny, na których są postawione lokale użytkowe (sklep i kiosk). Umowa na dzierżawę była podpisana w 1992 r., jeszcze przez ADM, które zarządzało nieruchomością i oba te lokale stoją do dziś. Nie są wpisane do księgi wieczystej, a ci, co zbudowali, użytkują je do dziś, opłacając czynsz za dzierżawę na podstawie nowej umowy z Zarządem Wspólnoty, na konto wspólnoty. Umowa i dzierżawa zostały podpisane bez żadnej uchwały. Obecni użytkownicy twierdzą, że to ich własność, chcą wpisać te lokale do księgi wieczystej.
Pytanie: Czy dzierżawa terenu wspólnoty to czynność zwykłego zarządu, czy jest to czynność przekraczająca zwykły zarząd i wymagana jest uchwała oraz pełnomocnictwo do podpisania umowy o dzierżawę? Czy pełnomocnictwo musi mieć określone warunki, np. granice cen, czas dzierżawy, wypowiedzenie czy tylko określenie o udzieleniu pełnomocnictwa? Czy brak wpisu o udzieleniu pełnomocnictwa powoduje, że podpisana umowa jest nieważna? Co z taka umową zrobić? Czy jest to działanie na szkodę wspólnoty i każdy właściciel może ją zaskarżyć do sądu, jak wówczas sprecyzować pozew?
Zobacz także
Jacek Frydryszak Opłaty za odpady
– Jestem mieszkańcem spółdzielni, z uporem maniaka starającym się obalić ponoć powszechne w Warszawie poglądy (i praktykę niestety), że co Rada Miasta uchwaliła, to spółdzielnia ma obowiązek stosować w...
– Jestem mieszkańcem spółdzielni, z uporem maniaka starającym się obalić ponoć powszechne w Warszawie poglądy (i praktykę niestety), że co Rada Miasta uchwaliła, to spółdzielnia ma obowiązek stosować w rozliczeniach z użytkownikami lokali – pisze Czytelnik do autora tekstów, analizujących przepisy dotyczące opłat za odpady komunalne.
Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – pokrzywdzenie członka wspólnoty
Pytanie: czy pokrzywdzenie w uchwale członka wspólnoty jest podstawą do stwierdzenia naruszenia prawidłowości zarządzania nieruchomością?
Pytanie: czy pokrzywdzenie w uchwale członka wspólnoty jest podstawą do stwierdzenia naruszenia prawidłowości zarządzania nieruchomością?
Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – odstępstwo od zasad reprezentowania w postępowaniu administracyjnym
Pytanie: czy jest możliwe, aby członek wspólnoty mieszkaniowej sam dochodził w postępowaniu administracyjnym swoich racji w kwestii garażu?
Pytanie: czy jest możliwe, aby członek wspólnoty mieszkaniowej sam dochodził w postępowaniu administracyjnym swoich racji w kwestii garażu?
Odpowiedź eksperta:
Dzierżawa nieruchomości jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd nieruchomością, a zatem w przypadku nieruchomości będącej współwłasnością, wymaga zgody wszystkich współwłaścicieli lub upoważnienia sądowego do dokonania czynności – uznał Sąd Apelacyjny w Białymstoku.
W postepowaniu sądowym, które ostatecznie trafiło na wokandę Sądu Apelacyjnego chodziło o dzierżawę nieruchomości będącej współwłasnością zawartą bez zgody wszystkich współwłaścicieli. Tymczasem w ramach zarządzania nieruchomością wspólną wyróżnia się tzw. czynności zwykłego zarządu i czynności ten zwykły zarząd przekraczające. Nie znajdziemy jednak w przepisach definicji tych pojęć. Nie wynika to jednak z błędów ustawodawcy, tylko jest jego świadomym działaniem, gdyż granica między czynnościami zwykłego zarządu, a czynnościami je przekraczającymi jest bardzo płynna, a ponadto w dużej mierze zależy od okoliczności danego przypadku. Przyjmuje się, że pojęcie zwykłego zarządu oznacza podejmowanie bieżących spraw związanych ze zwykłą eksploatacją rzeczy i utrzymaniem jej w stanie nie pogorszonym w ramach aktualnego jej przeznaczenia.
Jak wynika z uregulowań kodeksu cywilnego do czynności zwykłego zarządu potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli liczona według wielkości udziałów. W przypadku braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności.
Do czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli (jednomyślność). W przypadku braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie, mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli. W przedmiotowej sprawie zarówno sąd okręgowy, jak i sąd apelacyjny uznały, że skoro nieruchomość była współwłasnością to jej wydzierżawienie przekraczało zakres zwykłego zarządu i wymagało zgody wszystkich współwłaścicieli lub orzeczenia sądu. Skoro brak było tej zgody lub orzeczenia sądu czynność ta była bezwzględnie nieważna, jako dokonana bez zachowania wymagań określonych w art. 199 kodeksu cywilnego.
(Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku (sygn. akt I ACa 5/11)