#GorącaLinia – zwolenienie ze składki ZUS dla spółdzielni mieszkaniowych
for. redakcja
Czytelnik pisze:
Czy spółdzielnie mieszkaniowe w ramach tarczy antykryzysowej mają prawo ubiegać się o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek do ZUS za marzec-maj 2020 na druku RDZ, wypełniając pola: I. Dane wnioskodawcy, II. Treść wniosku – zaznaczając krzyżykami miesiące i pkt 1. III. Dodatkowe informacje dotyczące podmiotu – w pkt 1, wpisując 6832, w pkt 2 A. i B. zaznaczając krzyżykiem "NIE DOTYCZY", a w pkt 2 C. i pkt 3 "NIE"?
Zobacz także
Jacek Frydryszak Opłaty za odpady
– Jestem mieszkańcem spółdzielni, z uporem maniaka starającym się obalić ponoć powszechne w Warszawie poglądy (i praktykę niestety), że co Rada Miasta uchwaliła, to spółdzielnia ma obowiązek stosować w...
– Jestem mieszkańcem spółdzielni, z uporem maniaka starającym się obalić ponoć powszechne w Warszawie poglądy (i praktykę niestety), że co Rada Miasta uchwaliła, to spółdzielnia ma obowiązek stosować w rozliczeniach z użytkownikami lokali – pisze Czytelnik do autora tekstów, analizujących przepisy dotyczące opłat za odpady komunalne.
Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – pokrzywdzenie członka wspólnoty
Pytanie: czy pokrzywdzenie w uchwale członka wspólnoty jest podstawą do stwierdzenia naruszenia prawidłowości zarządzania nieruchomością?
Pytanie: czy pokrzywdzenie w uchwale członka wspólnoty jest podstawą do stwierdzenia naruszenia prawidłowości zarządzania nieruchomością?
Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – odstępstwo od zasad reprezentowania w postępowaniu administracyjnym
Pytanie: czy jest możliwe, aby członek wspólnoty mieszkaniowej sam dochodził w postępowaniu administracyjnym swoich racji w kwestii garażu?
Pytanie: czy jest możliwe, aby członek wspólnoty mieszkaniowej sam dochodził w postępowaniu administracyjnym swoich racji w kwestii garażu?
Odpowiedź eksperta:
W związku z wejściem w życie z dniem 1 kwietnia 2020 r. ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (zwanej specustawą antykryzysową, Dz. U. z 2020 r., poz. 568), przysługują uprawnienia dla osób fizycznych i osób prawnych, z których mogą one skorzystać w celu poprawienia swojej sytuacji ekonomicznej i zapewnienia ciągłości realizowanych przez siebie przedsięwzięć gospodarczych.
W ramach tarczy antykryzysowej określonej w ustawie z dnia 2 marca z kolejnymi zmianami, w tym od dnia 18 kwietnia 2020 r., wsparcia udziela się na wniosek podmiotu zainteresowanego wyłącznie na warunkach podmiotowych i przedmiotowych ustawy. W specustawie wymieniono jako beneficjentów spółdzielnie socjalne, ale nie wymieniono spółdzielni mieszkaniowych, co oznacza, że wniosek w sprawie zwolnienia ze składek ZUS może być rozpatrzony na zasadach ogólnych, spółdzielni mieszkaniowej jako przedsiębiorcy.
Zwolnienie z opłacenia 100 proc. należności ZUS dotyczy:
1. Osób wykonujących przed 1 kwietnia 2020 r. pozarolniczą działalność (w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach społecznych – zob. art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – Dz.U. z 2020 r. poz. 266 tekst jednolity) i opłacających składki wyłącznie na własne ubezpieczenia.
2. Płatników składek, którzy prowadzili działalność:
- przed dniem 1 lutego 2020 r. i na dzień 29 lutego 2020 r. zgłosili do ubezpieczeń mniej niż 10 ubezpieczonych,
[w okresie od 1 lutego do 29 lutego i na dzień 31 marca 2020 r. zgłosili do ubezpieczeń mniej niż 10 ubezpieczonych, lub w okresie od 1 marca do 31 marca i na dzień 30 kwietnia 2020 r. zgłosili do ubezpieczeń mniej niż 10 ubezpieczonych].
3. Spółdzielni socjalnych zgłoszonych przed dniem 1 kwietnia 2020 r. jako płatnik składek w ZUS (bez względu na liczbę zatrudnianych osób).
Według art. 31zp ust. 4 specustawy, wniosek o zwolnienie z opłacania składek może być złożony w formie dokumentu papierowego albo elektronicznego, opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym za pomocą profilu informacyjnego utworzonego w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez ZUS, na druku RDZ.
Według art. 31zp ust. 1 specustawy [zmienionej dnia 16 kwietnia 2020 r. (Dz.U.2020, poz.695) wniosek o zwolnienie z opłacania składek ZUS za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r. zawiera:
- dane płatnika składek:
a) imię i nazwisko, nazwę skróconą,
b) numer NIP i REGON, a jeżeli płatnikowi składek nie nadano tych numerów lub jednego z nich - numer PESEL lub serię i numer dowodu osobistego albo paszportu,
c) adres do korespondencji;
2) oświadczenie płatnika składek, o którym mowa w art. 31zo ust. 2, potwierdzające uzyskanie, w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek przychodu z działalności nie wyższego niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r.;
3) inne informacje niezbędne do umorzenia składek;
4) podpis wnioskodawcy.
- oświadczenie, o którym mowa, płatnik składek składa pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
- wniosek o zwolnienie z opłacania składek ZUS może być złożony w formie dokumentu papierowego albo elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Według art. 31zq zmienionej specustawy, ZUS zwalnia z obowiązku opłacania należności z tytułu składek, o których mowa wyżej, "w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia przesłania deklaracji rozliczeniowej lub imiennych raportów miesięczny należnych za ostatni miesiąc wskazany we wniosku o zwolnienie z opłacania składek, a w przypadku gdy płatnik składek zwolniony jest z obowiązku ich składania – w terminie nie dłuższym niż 30 dni od terminu, w którym powinna być opłacona składka za ostatni miesiąc wskazany we wniosku o zwolnienie z opłacania składek".
Warunkiem zwolnienia jest przesłanie deklaracji rozliczeniowych lub imiennych raportów miesięcznych należnych za marzec, kwiecień i maj 2020 r. nie później niż do dnia 30 czerwca 2020 r., chyba że płatnik składek zwolniony jest z obowiązku ich składania.
Według art. 31zg ust. 7 specustawy, odmowa zwolnienia następuje w drodze decyzji, od której płatnikowi składek przysługuje prawo do wniesienia wniosku do ZUS, na zasadach dot. pierwszej instancji.
Na stronie ZUS zamieszczono informację odnośnie zwolnienia z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek ZUS za marzec-maj 2020 r. informując, że można złożyć do ZUS wniosek o zwolnienie z opłacania składek za trzy miesiące – od marca do maja 2020 r., które dotyczy składek nieopłaconych na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych, z takim ostrzeżeniem że "jeżeli ZUS rozpatrzy negatywnie Twój wniosek, będziesz musiał opłacić zaległe składki wraz z odsetkami".
ZUS poinformował także w zw. z nowymi rozwiązaniami, że zwolnienie, o którym mowa, można uzyskać dla całości należności lub dla 50% ich łącznej kwoty. Jeśli przedsiębiorca złożył wniosek o zwolnienie ze składek ZUS za miesiące marzec, kwiecień, maj, ale opłacił składkę za marzec, to "może wnioskować do ZUS o wypłatę nadpłaconych środków najpóźniej przed upływem terminu opłacenia składek za kwiecień".
Jasne jest, że prowadzący działalność nie może mieć zaległości wobec ZUS za okresy wcześniejsze. Jeśli przedsiębiorca nie zawnioskuje o zwrot środków (nadpłata za marzec), to rozliczy się ona na składki za kwiecień. Ze zwolnienia z opłacania składek ZUS mogą również skorzystać płatnicy, którzy korzystają z ulg w ramach Małego ZUS.
Co do wątpliwości płatnika w kwestii zwolnienia z opłacania składek ZUS [moim zdaniem są w tej sprawie co do spółdzielni mieszkaniowej] w sprawie wniosków RDZ, konsultant ZUS udziela informacji pod numerami 22 290 87 02, 22 290 87 03, 22 560 16 00 - przez „0”.
W zakończeniu należy przypomnieć, że według art. 31zy specustawy przysługuje inny rodzaj wsparcia, tj. odstąpienie przez ZUS od pobierania odsetek za zwłokę, ale tylko ze względów gospodarczych, związanych z wystąpieniem COVID-19, od należności z tytułu składek ZUS za okres przypadający po dniu 31 grudnia 2019 r. Wniosek może być złożony do ZUS w terminie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii lub w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu.