Czym jest ETF?
Czym jest ETF?
Wiele osób, które myśli o rozpoczęciu przygody z inwestowaniem, ma jeden podstawowy problem. Nawet jeśli już założą konto maklerskie i poświęcą czas na naukę, przychodzi czas na podjęcie decyzji inwestycyjnej. Teraz jednak ta bariera znacznie się zmniejsza dzięki ETF-om. Czym jest ETF? I dlaczego warto rozważyć inwestycję w ETF?
Zaczynając od definicji, ETF, to z angielskiego Exchange Traded Funds, czyli fundusz notowany na giełdzie. W ofertach najlepszych domów maklerskich są setki ETF-ów. Zadaniem takiego produktu jest odzwierciedlenie wyceny wybranego sektora rynku, konkretnej branży czy poszczególnych aktywów, m.in. indeksów (np. WIG20 czy S&P 500) czy surowców (np. złota czy srebra).
Ważnym aspektem jest tutaj to, iż produkt ma zachowywać się jak dany rynek, a nie go pokonywać, dlatego nie jest on aktywnie zarządzany. To natomiast znacząco wpływa na koszty zarządzania, które są o wiele niższe niż w przypadku standardowych funduszy inwestycyjnych. Szczególnie w długim okresie te koszty zarządzania mogą znacząco wpłynąć na końcowy wynik inwestycji, dlatego zawsze warto na to zwracać uwagę.
Jak nabyć fundusz ETF?
Kolejną ważną cechą ETF-ów jest fakt, że są one regularnie notowane na giełdach. To sprawia, iż są to produkty płynne, i można je zarówno nabywać, jak i zbywać w godzinach działania danej giełdy. W przypadku Polski mówimy jedynie o giełdach notowanych na europejskich parkietach, co wynika z obowiązujących regulacji prawnych. Jednak jest to bez większego znaczenia dla inwestorów, bowiem najwięksi dostawcy ETF-ów na świecie dbają o to, aby wszystkie najpopularniejsze produkty w USA były dostępne również na Starym Kontynencie.
W związku z tym, że jest to produkt regularnie dostępny na giełdzie, do jego nabycia potrzebne jest konto maklerskie. Najlepiej wybrać takie, które posiada jak najszerszy dostęp zarówno do oferowanych giełd, jak i samych produktów. Jest to ważne, aby mieć pełną swobodę w wyborze ETF-ów. W tym przypadku również należy zwrócić uwagę na koszty prowadzenia takiego konta, bowiem te bywają różne i finalnie mogą mocno zniekształcić wynik portfela inwestycyjnego.
Dlaczego ETF-y są tak popularne?
Zainteresowanie ETF-ami rośnie z roku na rok. Duża dostępność oraz niskie bariery wejścia sprawiają, że to produkty, po które coraz chętniej sięgają inwestorzy na całym świecie. Obecnie dominującym rynkiem są Stany Zjednoczone, gdzie produkt ten jest już bardzo popularny.
W Europie, w tym w Polsce, z roku na rok zyskuje on na popularności. Wystarczy zwrócić uwagę na to, że według raportu firmy Trackinsight na koniec 2023 roku globalna wartość aktywów zgromadzonych w funduszach ETF sięgnęła 11 bln dolarów. Natomiast jeszcze w 2020 roku było to około 6 bln dolarów, a w 2012 roku 2,5 bln dolarów. To pokazuje, jak dynamicznie rozwijają się tego rodzaju produkty.
Jeśli chodzi o przyczyny popularności, to na pewno należy wymienić płynność oraz niskie koszty zarządzania, o których już wspominaliśmy. Jednakże z perspektywy osoby dopiero rozpoczynającej przygodę z inwestowaniem, fundusze ETF mają ogromną zaletę w postaci mocno skróconej drogi do dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.
Obecne możliwości na polskim rynku pozwalają stworzyć Plany Inwestycyjne, w których można nabyć ETF-y już od 50 złotych, a w tej cenie można już uzyskać ekspozycję na cały amerykański indeks S&P 500 lub konkretny sektor, m.in. związany z technologią AI. Natomiast w przypadku, gdyby ktoś chciał odzwierciedlić tę dywersyfikację, musiałby wykonać nawet kilkaset transakcji za łącznie znacznie większą kwotę. Zobacz też: https://www.xtb.com/pl/plany-inwestycyjne
Zresztą aktywne inwestowanie wiąże się ze stałym śledzeniem sytuacji zarówno na rynku kapitałowym, jak i szerzej w całej gospodarce. Przy inwestowaniu w pojedyncze akcje jedno zdarzenie może wywindować cenę akcji w górę, ale i w dół. To natomiast mocno wpływa na wynik całej inwestycji. Natomiast w przypadku ETF-ów mówimy o inwestowaniu pasywnym, czyli takim, w którym inwestuje się w cały rynek lub sektor. Dzięki temu wystarczy jedynie śledzić trend, z jakim idzie inwestycja.
Dane historyczne pokazują, że podążanie za rynkiem w długim terminie jest skuteczniejszą metodą niż próba jego pokonania. Niemniej, należy pamiętać, że nie ma produktu idealnego dla każdego. Przed zainwestowaniem jakichkolwiek środków trzeba liczyć się nie tylko z potencjalnym zyskiem, ale i stratą. Dlatego w pierwszej kolejności warto postawić na edukację i poznanie swoich indywidualnych cech inwestora.