Obecnie powszechnie promowaną przestrzenią pracy jest open space. Właściwa z punktu widzenia ergonomii aranżacja tego typu przestrzeni i stanowisk pracy może nie tylko zwiększyć wydajność czy zmniejszyć koszty wynajmu, ale także uchronić przed sezonowymi epidemiami, złą atmosferą czy dużą fluktuacją kadr w pracy.
Regularna kontrola stanu budynków to obowiązek każdego Zarządcy. W ustawowych okresach musi on przeprowadzać przeglądy kluczowych instalacji. To jednak nie koniec obowiązków. Bezpieczeństwo gra oczywiście...
Regularna kontrola stanu budynków to obowiązek każdego Zarządcy. W ustawowych okresach musi on przeprowadzać przeglądy kluczowych instalacji. To jednak nie koniec obowiązków. Bezpieczeństwo gra oczywiście pierwsze skrzypce, jednak należy także utrzymać pełną funkcjonalność użytkową dla mieszkańców, zadbać o ich komfort, a dodatkowo – o estetykę budynku. Jak łatwo poradzić sobie z tym zadaniem i jednocześnie prosto i wygodnie przygotować plan roczny? O tym opowiadamy w artykule.
Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć...
Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć na to pieniądze? W naszym zestawieniu uwzględniliśmy także premie i granty dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które pozwolą sfinansować planowane inwestycje. Życzymy miłej lektury!
Evoplus Lite to nowoczesna, energooszczędna pompa obiegowa, zaprojektowana z myślą o spełnieniu wysokich wymagań instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych. Ta wszechstronna i wydajna pompa idealnie sprawdza...
Evoplus Lite to nowoczesna, energooszczędna pompa obiegowa, zaprojektowana z myślą o spełnieniu wysokich wymagań instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych. Ta wszechstronna i wydajna pompa idealnie sprawdza się zarówno wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, szkołach, szpitalach czy ośrodkach sportowych, oferując niezawodność, trwałość oraz prostotę obsługi, która ułatwia pracę instalatora.
Katalog dolegliwości i często idących za nimi chorób zwanych przez lekarzy potocznie „biurowymi” jest spory. Długotrwała praca w biurze, co obecnie jest tożsame z pracą przy komputerze może bowiem powodować: zaburzenia widzenia oraz widoczne zaczerwienienie spojówek, łzawienie oczu, dolegliwości skórne a także obniżenie możliwości kognitywnych jak np. trudności w myśleniu, duży spadek koncentracji, nerwowość, kłopoty z tzw. krótką pamięcią a nawet stany lękowe biorące się z przemęczenia, nerwice.
Zwykle dolegliwości te przemijają np. podczas długiego weekendu czy urlopu, ale często prowadzą do bardzo poważnych chorób m.in. zwyrodnień w kręgosłupie w odcinku szyjno‑barkowym, dyskopatii, nerwic lękowych czy chorób kardiologicznych (zwłaszcza związanych zaburzeniami ciśnienia).
Nie każde biuro jest oczywiście źródłem takich poważnych schorzeń. Jednak według raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy, opublikowanego w 2011 roku, dotyczącego warunków panujących w biurach w państwach najwyżej rozwiniętych, biura źle urządzone, w których zlekceważono zasady ergonomii pracy, na pewno do takich dolegliwości doprowadzą.
Stosowany obecnie w polskich biurach poziom ergonomii jest wciąż niewysoki. Na ogół poprzestaje się na absolutnym minimum warunków bhp; tymczasem wdrożenie zasad ergonomii jest równie dobrą inwestycją jak wprowadzenie zarządzania flotą lub cyklem życia dokumentów papierowych i elektronicznych. Podobnie bowiem jak te dwa wdrożenia, także ergonomia może przełożyć się na zysk.
Open space stosują nawet najmniejsi
Jednym z podstawowych obecnie środowisk pracy są „farmy biurek” czyli open space. U źródeł sukcesu tej koncepcji, która na większą skalę pojawiła się we wczesnych latach 90. leży obniżka kosztów przestrzeni biurowej – według badań IBM z połowy lat 90, open-space to ponad 20 proc. oszczędności na kosztach urządzania biur.
Na metrze kwadratowym powierzchni można bowiem rozlokować więcej sprzętów i w aranżacji zwrócić uwagę przede wszystkim na maksymalną oszczędność miejsca. Środowiska pracy tego typu są przy tym bardzo elastyczne i łatwo je dostosować do zmieniających się zadań czy potrzeb przedsiębiorstwa.
Poza tym open space sprzyja szybkiej komunikacji. Według badań IBM odpowiednie ustawienie biurek przyspiesza obieg dokumentów i zwiększa o 15 proc. wydajność pracowników. W Polsce open-space jest bardzo popularne – stosują je nawet firmy małe, które jeszcze kilka lat temu wynajmowały urządzone biura.
Stosunkowo nowym trendem open space jest tzw. klastrowanie, czyli tworzenie stanowisk pracy zespołowej, złożonych z układów 2–4 biurkowych. Zwykle w klastrze pracują osoby z jednego działu bądź zajmujące się jednym projektem; klastrowanie ma zwiększać wydajność pracownika o następne 10 proc. Takie układy mają też zwiększać integrację pracowników i poprawiać atmosferę w firmie.
Jednak badania australijskich psychologów z University of Melbourne udowodniły, iż zyski te mogą być iluzoryczne. Open-space naruszają bowiem głęboko zakorzenioną w ludziach terytorialność, co sprawia, że tracą oni poczucie bezpieczeństwa. W takim miejscu pracy wyższy jest nie tylko stopień stresu, ale także negatywny wpływ na kondycję fizyczną i psychiczną dla znakomitej większości – ok 90 proc. – pracowników.
Praca w open space ma także negatywne skutki w przypadku epidemii sezonowych. Jak udowodnili uczeni z University of British Columbia w Kanadzie, tego typu środowisko pracy jest idealne dla wirusów – w takich biurach ilość zachorowań na zakażenia wirusowe jest o 20 proc. wyższa niż w przypadku tradycyjnych, „klasycznych” biur, co dla pracodawcy skutkuje także większą liczbą zwolnień lekarskich.
Aranżacja biura typu open space
Ogólnie rzecz biorąc, prawidłowa – a więc w jak największym stopniu unikająca tych zagrożeń i spełniająca zasady ergonomii, aranżacja wnętrz typu open-space jest dość trudna i wymagająca sporej ilości starań ze strony zespołu projektowego. Dzieje się tak choćby ze względu na konieczność pogodzenia wyraźnych przeciwieństw, które ujawniają się w trakcie tego procesu np. komunikacja – hałas, swobodne przemieszczanie się – konieczność oddzielania przestrzeni.
Po dwa metry wolnej podłogi…
Jednak istnieje kilka wytycznych, opartych na aktach prawnych dotyczących urządzania przestrzeni biurowej. Znajdują się one m.in. w ustawie Kodeks pracy [DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.; (KP)] oraz w rozporządzeniu MPiPS w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 z późn. zm.); rozporządzeniu MI w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690 z późn. zm.); rozporządzeniu MPiPS w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU nr 148, poz. 973 z późn. zm.).
Jak wynika z ich lektury, w przypadku wielu pracowników jednocześnie zatrudnionych, na każdego z nich powinno przypadać co najmniej 13 metrów sześciennych objętości pomieszczenia i ponad 2 metry kwadratowe wolnej podłogi. Wolnej, a więc nie zajętej przez urządzenia techniczne, meble czy wyposażenie.
Konieczne jest także zapewnienie właściwej komunikacji – przejścia powinny zapewniać swobodny ruch zarówno jedno- jak i dwukierunkowy i w świetle cytowanych przepisów posiadać nie mniej niż 0,6 m szerokości (dla ruchu jednokierunkowego) oraz 1 m (dla ruchu dwukierunkowego) przy czym niedopuszczalne jest tworzenie stref wyłącznie o ruchu jednokierunkowym, nawet w wydzielonych obszarach. Warto też zwrócić uwagę na uwzględnienie potrzeb osób niepełnosprawnych – pracujących już w firmie, a także klientów.
Wysokość pomieszczenia nie może być niższa niż 3 m. Przy spełnieniu wymogu 15 m sześciennych wolnej przestrzeni na jednego pracownika można obniżyć ten wymóg do 2,5 m, ale tylko w przypadku pomieszczeń, w których pracuje do 4 osób i nie może być to wydzielony fragment open-space.
Ergonomiczne stanowisko
Następne wymogi dotyczą urządzenia stanowiska w ramach open space. Pracownik bowiem musi posiadać na stanowisku możliwość takiego rozmieszczenia wszystkich elementów obsługiwanych nie zdalnie, aby znalazły się one w zasięgu rąk.
Odległości między monitorami na sąsiednich stanowiskach nie mogą być mniejsze niż 0,6 m, zaś między pracownikiem, a tylną ścianką monitora osoby pracującej naprzeciw nie może być mniejszej odległości niż 0,8 m. Z kolei odległość miedzy ekranem a oczami pracownika nie może być mniejsza niż 0,4–0,75 m w zależności od wielkości monitora.
Problemem jest hałas
Według cytowanych już przepisów, w pomieszczeniach, gdzie znajdują się stanowiska komputerowe, dopuszczalny poziomu hałasu nie powinien przekraczać 55 dB. Tymczasem kilkadziesiąt stanowisk komputerowych na jednej otwartej przestrzeni generuje o wiele większy hałas. Nakłada się na to jeszcze konieczność komunikacji interpersonalnej.
W efekcie od razu przy projektowaniu open‑space trzeba uwzględnić odseparowanie stanowisk pracy panelami wygłuszającymi lub ściankami działowymi. Tego typu rozwiązania mają również taką zaletę iż budują prywatność, co częściowo znosi uciążliwe cechy pracy w open-space. Z tego też względu trzeba, a nawet warto pozostawiać pracownikom urządzenie swoich działów.
Warto wspomnieć, iż dostępne na rynku ścianki wygłuszające posiadają różny poziom ochrony przed hałasem i inny ich rodzaj trzeba będzie zastosować w przypadku oddzielenia działu finansowo-księgowego, a inny w ramach call centre czy działu handlowego. Konieczne jest też takie rozplanowanie biura tak, aby uniknąć ciągów „przechodnich”.
Z punktu widzenia ergonomii np. niedopuszczalne jest przechodzenie klientów poprzez pracujące już działy – recepcja i ewentualne sale konferencyjne, recepcyjne i pokoje kierownictwa powinny znajdować się na przodzie biura typu open space.
Hot desking
Często promowanym typem założenia biurowego, zwłaszcza w obecnych czasach kryzysu gospodarczego jest hot desking. To open space, w którym pracujący pojawiają się w ustalonym czasie, realizując większość zadań poza biurem. Jedno stanowisko pracy przypada wtedy na kilka osób; koniecznym jest aby nie były to więcej niż dwie osoby.
W świetle ergonomii tacy pracownicy muszą posiadać elementy wyposażenia przyporządkowane im indywidualnie – najlepiej aby były to małe przesuwne, zamykane szafki-kontenerki, w których znajdą się ich dokumenty i wyposażenie. Niezbędny jest także grafik pracy aktualizowany w czasie rzeczywistym i dostępny także na urządzeniach mobilnych, aby pracownik w każdej chwili mógł sprawdzić czy może pojechać do biura.
Ergonomiczną funkcjonalność biur typu hot desking można zwiększyć, tworząc salę spotkań i tzw. quiet rooms, gdzie pracownicy mogą odpocząć od panującego na stanowiskach pracy hałasu.
Na zakończenie warto wspomnieć, iż przy ergonomicznym projektowaniu open space przestanie być typową przestrzenią wolną. Upodobni się do klasycznego biura, z indywidualnymi i działowymi stanowiskami pracy oraz z wydzielonymi powierzchniami specjalnymi jak np. sale konferencyjne, recepcyjne czy pokoje managerów. Przestrzeń ta jest jednak elastyczna i łatwiejsza do szybkiego przeorganizowania niż tradycyjne biuro; oczywiście jest także tańsza.
StrefaErgonomii.pl
StrefaErgonomii.pl, 24.04.2014r., 16:26:16
Jeśli chodzi o ergonomikę pracy to ważne są także ćwiczenia które wykonuje się podczas krótkich przerw w pracy Na przykład te znalezione na stronie http://strefaergonomii.pl/ są to krótkie filmiki, które obrazują w jaki sposób pozbyć się napięcia mięśniowego na przykład w karku lub odcinku lędźwiowym :)
wozw
wozw, 29.05.2014r., 10:39:14
open space czyli shit - to złudzenie lekarstwa dla pracodawców!!!
Cel pracodawcy przy organizacji open space: zysk kosztem warunków pracy. Polega to na stłoczeniu pracowników na mniejszej powierzchni w celu ominięcia wymogów wolnej powierzchni biurowej przypadajcej na pracownika. Dochodzą też prywatne problemy pracodawcy np. klaustrofobia oraz złudzenie zysku.
W realiach open space to straty objawiające się dyskomfortem pracy pracownika i gorszymi warunkami. Polski pracodawca tkwi w zaściankach i w pogoni za szybkim zyskiem i tempem wzrostu wyższym niż w krajach sąsiednich, uciska pracownika i pogarsza warunki pracy, wbrew logice która jest oczywista "pracownik wydajniej pracuje w lepszych warunkach". Open space to warunki gorsze.
To tak jak fabryka, praca na taśmie w hałasie, smrodzie, niedostosowanej temperaturze.
Pracownik open space zdecydowanie częściej choruje, dochodzi przy tym klima która - wylęgarnia bakterii i przeciągi od których się przeziębiamy. Statystyczny pracownik open space i klimatyzacji po kilku latach leczy się non stop na choroby układu oddechowego. Hałas panujący w open space dekoncentruje, wydajność pracownika spada. Gdzie łatwiej Ci skupić i rozwiązać problemy np. zadania matematyczne w hali produkcyjnej fabryki przy taśmociągu, czy w pomieszczeniu wyciszonym w którym jesteś sam? Open space - czyli otwarta przestrzeń, to złudzenie kontroli pracownika biurowego.
W skrócie: open space to choroby: słuchu, układu oddechowego, bakterie, smród, hałas, brak możliwości skupienia, niewydajny pracownik który choruje. I oszczędność 1 - 2m powierzchni. Polski pracodawca jest często głupi, zamiast dać pracownikowi lepsze warunki i wycisnąć z niego więcej traci oszczędzając na pracownikach. A wystarczy zamiast otwartej przestrzeni dać możliwość pracy zdalnej w nielimitowanych godzinach, a powierzchnie ograniczyć i ukameralnić. Oszczędność i komfort pracy.
Odporność na warunki atmosferyczne i korozję biologiczną, trwałość kolorów, paroprzepuszczalność i niskonasiąkliwość – to najważniejsze cechy silikonowej farby elewacyjnej. To właśnie te parametry wpływają...
Odporność na warunki atmosferyczne i korozję biologiczną, trwałość kolorów, paroprzepuszczalność i niskonasiąkliwość – to najważniejsze cechy silikonowej farby elewacyjnej. To właśnie te parametry wpływają na odpowiednie zabezpieczenie, a tym samym trwałość elewacji budynków.
Wybierając domofon do budynków wielolokalowych, gdzie mieszkają setki osób, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość bloku – ile mieszkań się w nim znajduje, czy mieści się na osiedlu otwartym...
Wybierając domofon do budynków wielolokalowych, gdzie mieszkają setki osób, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość bloku – ile mieszkań się w nim znajduje, czy mieści się na osiedlu otwartym czy zamkniętym oraz jaka technologia będzie najwłaściwsza. Na decyzję wpływają różnorakie aspekty technologiczne do przeanalizowania pod względem indywidualnych potrzeb mieszkańców. Tym bardziej, że chodzi o bezpieczeństwo nie tylko ich mienia. Zatem na jakie cechy zwrócić uwagę i jakie technologie...
O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym...
O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym konkretnie różni się licznik ultradźwiękowy od tradycyjnego. Różnice okazują się naprawdę zaskakujące i mogą mieć odzwierciedlenie nie tylko w samym zużyciu wody, ale także w ponoszonych długofalowo kosztach i komforcie użytkownika.
W świecie finansów Biuro Informacji Kredytowej (BIK) odgrywa kluczową rolę w procesie oceny zdolności kredytowej. Niestety, dla wielu osób negatywna historia kredytowa staje się barierą w uzyskaniu kredytu...
W świecie finansów Biuro Informacji Kredytowej (BIK) odgrywa kluczową rolę w procesie oceny zdolności kredytowej. Niestety, dla wielu osób negatywna historia kredytowa staje się barierą w uzyskaniu kredytu w tradycyjnych bankach. Na szczęście istnieją alternatywne źródła finansowania, które umożliwiają uzyskanie gotówki bez weryfikacji w BIK. W naszym przewodniku omówimy dostępne opcje pożyczkowe bez sprawdzania historii kredytowej w BIK, warunki i wymogi uzyskania takich pożyczek oraz porady dotyczące...
Lawinowy wzrost kosztów utrzymania nieruchomości stawia coraz to nowsze wyzwania przed administrującymi nimi zarządcami. Energia elektryczna, gospodarka odpadowa, bieżąca eksploatacja, ciepło i pozostałe...
Lawinowy wzrost kosztów utrzymania nieruchomości stawia coraz to nowsze wyzwania przed administrującymi nimi zarządcami. Energia elektryczna, gospodarka odpadowa, bieżąca eksploatacja, ciepło i pozostałe media – to składowe studni bez dna, w której źle zagospodarowane środki po prostu przelewać się będą przez palce. Wystarczy wpisać w przeglądarce hasło – „jak oszczędzić na gazie, cieple, energii elektrycznej” a możemy zapoznać się z prostymi, częstokroć nawet domowymi sposobami na walkę z uciekającymi...
Naliczanie opłat, wystawianie faktur dla właścicieli lokali, windykacja należności, księgowanie wpłat właścicieli, rozliczenia z dostawcami, odbiorcami oraz właścicielami nieruchomości, rozliczanie podatków...
Naliczanie opłat, wystawianie faktur dla właścicieli lokali, windykacja należności, księgowanie wpłat właścicieli, rozliczenia z dostawcami, odbiorcami oraz właścicielami nieruchomości, rozliczanie podatków i mediów, realizacja przelewów, sporządzanie corocznych bilansów, generowanie raportów oraz zestawień z realizacji budżetów – to tylko niektóre spośród długiej listy zadań księgowych we wspólnocie mieszkaniowej. Do tego dochodzi niestabilność prawa. Często słyszymy o nowelizacjach ustaw, wprowadzaniu...
Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej...
Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych z dnia 22 marca 2019r. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem, każdy wodomierz musi otrzymać tzw. legalizację pierwotną (realizowaną zwykle u producenta). Po pierwszych 5 latach urządzenia pomiarowe, takie jak wodomierze i ciepłomierze, muszą zostać zalegalizowanie ponownie...
Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Katalog wymagań - między innymi w kwestiach bezpieczeństwa konstrukcji, pożarowego, ochrony...
Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Katalog wymagań - między innymi w kwestiach bezpieczeństwa konstrukcji, pożarowego, ochrony przed hałasem, oszczędności energii czy ochrony środowiska – określa prawo budowlane, a dokładnie jego 62 artykuł. O czym nie wolno zapomnieć przy przeglądach okresowych i jakie są konsekwencje nieusuwania wskazanych nieprawidłowości?
Spośród wielu strategii inwestowania, szczególną popularnością cieszą się właśnie te, u podstaw których stoi ochrona własnego kapitału. Hedging to podręcznikowy przykład takiej strategii. Sprawdźmy, czym...
Spośród wielu strategii inwestowania, szczególną popularnością cieszą się właśnie te, u podstaw których stoi ochrona własnego kapitału. Hedging to podręcznikowy przykład takiej strategii. Sprawdźmy, czym dokładnie jest hedging i jak wykorzystać tę strategię do zabezpieczania własnych pieniędzy.
Rynek nieruchomości w Polsce przeżywa obecnie interesujący okres. Po chwilowym spowolnieniu w 2023 roku obserwujemy wyraźne oznaki ożywienia. Dla osób rozważających zakup mieszkania obecna sytuacja jest...
Rynek nieruchomości w Polsce przeżywa obecnie interesujący okres. Po chwilowym spowolnieniu w 2023 roku obserwujemy wyraźne oznaki ożywienia. Dla osób rozważających zakup mieszkania obecna sytuacja jest bardzo korzystna. Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym czynnikom, które warto wziąć pod uwagę, chcąc spełnić marzenie o własnych czterech kątach.
Gmina Strzelce Opolskie przez wiele lat borykała się ze złą kondycją swoich zasobów mieszkaniowych. Samorząd zdecydował się na złożenie wniosków do Banku Gospodarstwa Krajowego o przyznanie premii MZG...
Gmina Strzelce Opolskie przez wiele lat borykała się ze złą kondycją swoich zasobów mieszkaniowych. Samorząd zdecydował się na złożenie wniosków do Banku Gospodarstwa Krajowego o przyznanie premii MZG z opcją grantu MZG, czyli specjalnego dofinansowania skierowanego do gmin i spółek gminnych. Dzięki pozyskanym środkom gmina mogła przeprowadzić kompleksowe remonty kilku budynków komunalnych, dostosowując je do potrzeb mieszkańców. O szczegółach inwestycji opowiada Dariusz Wiśniewski z Gminnego Zarządu...
Hydroizolacja dachów to niezbędny element każdego budynku mieszkalnego. Bez prawidłowej ochrony przed wodą budynki narażone są na poważne problemy nie tylko estetyczne, ale również te strukturalne. Odpowiednia...
Hydroizolacja dachów to niezbędny element każdego budynku mieszkalnego. Bez prawidłowej ochrony przed wodą budynki narażone są na poważne problemy nie tylko estetyczne, ale również te strukturalne. Odpowiednia ochrona powierzchni dachowej pozwoli cieszyć się spokojem przez długie lata. Firma Canada Systems jest liderem na ogólnopolskim rynku w zakresie hydroizolacji dachów. W swojej ofercie firma posiada produkty odpowiadające na potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów, od lat dostarczając...
W dobie nowoczesnych technologii zarządzanie systemami ciepłowniczymi wchodzi na zupełnie nowy poziom, oferując zarządcom budynków innowacyjne narzędzia. Jednym z kluczowych elementów tych rozwiązań jest...
W dobie nowoczesnych technologii zarządzanie systemami ciepłowniczymi wchodzi na zupełnie nowy poziom, oferując zarządcom budynków innowacyjne narzędzia. Jednym z kluczowych elementów tych rozwiązań jest stały nadzór nad parametrami pracy węzłów cieplnych. Jak te innowacje wpływają na efektywność pracy, bezpieczeństwo budynków i komfort mieszkańców?
Przeprowadzenie remontu elewacji, naprawa dachu czy wymiana windy to tylko niektóre przykłady kosztownych inwestycji we wspólnocie mieszkaniowej. Jak zyskać środki na ich przeprowadzenie? Jedną z możliwości...
Przeprowadzenie remontu elewacji, naprawa dachu czy wymiana windy to tylko niektóre przykłady kosztownych inwestycji we wspólnocie mieszkaniowej. Jak zyskać środki na ich przeprowadzenie? Jedną z możliwości jest skorzystanie z kredytu, który oferuje ING Bank Śląski S.A.
Evoplus Lite to nowoczesna, energooszczędna pompa obiegowa, zaprojektowana z myślą o spełnieniu wysokich wymagań instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych. Ta wszechstronna i wydajna pompa idealnie sprawdza...
Evoplus Lite to nowoczesna, energooszczędna pompa obiegowa, zaprojektowana z myślą o spełnieniu wysokich wymagań instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych. Ta wszechstronna i wydajna pompa idealnie sprawdza się zarówno wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, szkołach, szpitalach czy ośrodkach sportowych, oferując niezawodność, trwałość oraz prostotę obsługi, która ułatwia pracę instalatora.
Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć...
Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć na to pieniądze? W naszym zestawieniu uwzględniliśmy także premie i granty dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które pozwolą sfinansować planowane inwestycje. Życzymy miłej lektury!
Regularna kontrola stanu budynków to obowiązek każdego Zarządcy. W ustawowych okresach musi on przeprowadzać przeglądy kluczowych instalacji. To jednak nie koniec obowiązków. Bezpieczeństwo gra oczywiście...
Regularna kontrola stanu budynków to obowiązek każdego Zarządcy. W ustawowych okresach musi on przeprowadzać przeglądy kluczowych instalacji. To jednak nie koniec obowiązków. Bezpieczeństwo gra oczywiście pierwsze skrzypce, jednak należy także utrzymać pełną funkcjonalność użytkową dla mieszkańców, zadbać o ich komfort, a dodatkowo – o estetykę budynku. Jak łatwo poradzić sobie z tym zadaniem i jednocześnie prosto i wygodnie przygotować plan roczny? O tym opowiadamy w artykule.
Europejska Agencja Środowiska szacuje, że około 20 proc. mieszkańców Unii Europejskiej narażonych jest na oddziaływanie hałasu przekraczającego dopuszczalne normy. Jak podaje GUS, w Polsce problem ten...
Europejska Agencja Środowiska szacuje, że około 20 proc. mieszkańców Unii Europejskiej narażonych jest na oddziaływanie hałasu przekraczającego dopuszczalne normy. Jak podaje GUS, w Polsce problem ten dotyczy niemal 283 tys. osób zamieszkujących miasta powyżej 100 tys. mieszkańców.
Ochrona przed hałasem i drganiami została zapisana w najważniejszych aktach prawnych, regulujących kwestie budownictwa, gdzie wymieniana jest wśród wymagań, jakie powinny spełniać obiekty budowlane. Oznacza...
Ochrona przed hałasem i drganiami została zapisana w najważniejszych aktach prawnych, regulujących kwestie budownictwa, gdzie wymieniana jest wśród wymagań, jakie powinny spełniać obiekty budowlane. Oznacza to, że izolacyjność akustyczna ścian jest nie mniej istotna niż nośność konstrukcji, energooszczędność czy bezpieczeństwo pożarowe. W związku z tym, w dobie rosnących wymagań wobec izolacyjności cieplnej budynków, a co za tym idzie konieczności zwiększania grubości stosowanych do ocieplenia materiałów,...
Gospodarowanie nieruchomościami polega na zarządzaniu obiektami, znajdującymi się w nim urządzeniami i udogodnieniami. Korzystaniu z obiektu tak, aby użytkownicy mogli wypełniać swoje założone działania...
Gospodarowanie nieruchomościami polega na zarządzaniu obiektami, znajdującymi się w nim urządzeniami i udogodnieniami. Korzystaniu z obiektu tak, aby użytkownicy mogli wypełniać swoje założone działania lub obowiązki.
Przez wiele lat ciążył nad nami mit dozorcy, ale dziś zarządca to wysokiej klasy manager, bez którego wiedzy, asertywności i organizacji pracy, trudno wyobrazić sobie zarządzanie nieruchomościami, w szczególności...
Przez wiele lat ciążył nad nami mit dozorcy, ale dziś zarządca to wysokiej klasy manager, bez którego wiedzy, asertywności i organizacji pracy, trudno wyobrazić sobie zarządzanie nieruchomościami, w szczególności komercyjnymi.
Facility manager powinien posiadać zespół określonych kompetencji, które są niezbędne do kompleksowego zarządzania obiektami zgodnie z współczesnymi trendami zarządzania złożonymi strukturami, uwzględniającymi...
Facility manager powinien posiadać zespół określonych kompetencji, które są niezbędne do kompleksowego zarządzania obiektami zgodnie z współczesnymi trendami zarządzania złożonymi strukturami, uwzględniającymi potrzeby użytkowników nieruchomości jak i klientów zewnętrznych.
Co członkowie wspólnoty mieszkaniowej mają prawo wiedzieć o innych? Warto wiedzieć jakie dane wolno udostępniać, bowiem przepisy nie pozwalają jednak na wszystko.
Co członkowie wspólnoty mieszkaniowej mają prawo wiedzieć o innych? Warto wiedzieć jakie dane wolno udostępniać, bowiem przepisy nie pozwalają jednak na wszystko.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.