administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Postulat w sprawie ustawy o OZE

Ustawa o OZE dot. spółdzielni energetycznych; fot. archiwum

Ustawa o OZE dot. spółdzielni energetycznych; fot. archiwum

Instytut Gospodarki Nieruchomościami oraz Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami wystosowały pismo do Jarosława Gowina – ministra rozwoju, pracy i technologii, postulując rozszerzenie zapisów, zawartych w ustawie o OZE, a dotyczących tworzenia spółdzielni energetycznych.

Zobacz także

mgr Jarosław Kowszuk Jubileusz ustawy o własności lokali

Jubileusz ustawy o własności lokali Jubileusz ustawy o własności lokali

W tym roku mija trzydzieści lat od uchwalenia przepisów ustawy o własności lokali. Dokonywane na przestrzeni lat zmiany przepisów tej ustawy – a zmieniano ją od momentu uchwalenia 15-krotnie – nie rozwiały...

W tym roku mija trzydzieści lat od uchwalenia przepisów ustawy o własności lokali. Dokonywane na przestrzeni lat zmiany przepisów tej ustawy – a zmieniano ją od momentu uchwalenia 15-krotnie – nie rozwiały wielu istotnych pytań, związanych z funkcjonowaniem wspólnot mieszkaniowych.

Michał Szymankiewicz Jak regulować relacje sąsiedzkie?

Jak regulować relacje sąsiedzkie? Jak regulować relacje sąsiedzkie?

Zapis art. 144 KC jest kolejną możliwością indywidualnego reagowania na zachowania pozostałych mieszkańców, którzy dopuszczają się naruszeń, z tą różnicą, że skutkiem nie jest „pozbycie” się niechcianego...

Zapis art. 144 KC jest kolejną możliwością indywidualnego reagowania na zachowania pozostałych mieszkańców, którzy dopuszczają się naruszeń, z tą różnicą, że skutkiem nie jest „pozbycie” się niechcianego naruszyciela, a doprowadzenie do sytuacji, że jego zachowanie przestanie naruszać ustalony wcześniej porządek.

Michał Szymankiewicz Kiedy wspólnota mieszkaniowa może wystąpić o przymusową sprzedaż lokalu?

Kiedy wspólnota mieszkaniowa może wystąpić o przymusową sprzedaż lokalu? Kiedy wspólnota mieszkaniowa może wystąpić o przymusową sprzedaż lokalu?

Prawo własności podlega szczególnej, konstytucyjnej ochronie, a możliwości jego ograniczenia, czy też pozbawienia, regulowane są ustawowo. W zakresie prawa lokalowego w art. 16 UWL ustawodawca przewidział...

Prawo własności podlega szczególnej, konstytucyjnej ochronie, a możliwości jego ograniczenia, czy też pozbawienia, regulowane są ustawowo. W zakresie prawa lokalowego w art. 16 UWL ustawodawca przewidział przesłanki, które uzasadniają żądanie przez wspólnotę mieszkaniową przymusowej sprzedaży lokalu czyli de facto szczególny rodzaj ingerencji w prawo własności właściciela lokalu.

W opinii tych organizacji, ograniczenie działalności gospodarczej spółdzielni energetycznej do obszarów wiejskich i miejsko – wiejskich, spowodowane brzmieniem obecnej definicji spółdzielni energetycznej zapisanej w ustawie o odnawialnych źródłach energii, w powiązaniu z zapisem art. 38e, dyskryminuje podmioty zamierzające prowadzić działalność energetyczną w ramach spółdzielni  na obszarach miejskich. Ich zdaniem, jest to sprzeczne z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 02.07.2004 r. Poniżej pełna treść tego pisma.

 

Minister Rozwoju, Pracy i Technologii

Pan Jarosław Gowin

Szanowny Panie Ministrze,

Dotyczy: pilnej konieczności zmiany ustawy o odnawialnych źródłach energii w zapisach dotyczących możliwości tworzenia i funkcjonowania spółdzielni energetycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r. poz. 261,   z późn.zm.)

Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami oraz Instytutu Gospodarki Nieruchomościami reprezentują łącznie kilkaset podmiotów prawa gospodarczego z całego kraju (są to spółdzielnie mieszkaniowe, tbsy, spółki gminne i prywatne zarządzające wspólnotami mieszkaniowymi, jednostki i zakłady budżetowe), związanych z zarządzaniem nieruchomościami, oraz przeszło 4.300 zarządców nieruchomości zarejestrowanych w naszym Centralnym Rejestrze Zarządców Nieruchomości jako osób fizycznych, również zajmujących się zarządzaniem nieruchomościami. W zarządzanych przez naszych członków izby i instytutu budynkach wielolokalowych zamieszkuje łącznie przeszło 11 mln. mieszkańców naszego kraju.

Czujemy się zobligowani i uprawnieni przez naszych Członków do podjęcia pilnych działań dotyczących zaproponowania wprowadzenia zmian do ustawy o odnawialnych źródłach energii  (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r. poz. 261, z późn.zm.)

Wprowadzenie i uzasadnienie

Panie Ministrze, przytaczamy poniżej kilka niezbędnych i podstawowych informacji dotyczących narastającego zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju:

a) Straty na przesyle energii elektrycznej w naszym kraju to ok. 12% (z polskich zdekapitalizowanych sieci energetycznych bezpowrotnie znika co roku ok. 18 terawatogodzin z ok. 164 TWh wyprodukowanej energii, czyli 18.000.000 MWh. Przekłada się to na kwotę co rocznych strat  w wysokości ok. 4,5 miliardów złotych)

b) Deficyt energii elektrycznej (różnica pomiędzy produkcją, a jej zużyciem) w 2019 r. wyniósł 10,6 TWh. Energię tą musieliśmy zakupić poza granicami naszego kraju wydając kolejne 2,2 miliarda złotych w jednym tylko roku kalendarzowym, tj. 2019 r.

c) Z prognoz i analiz wynika, że deficyt ten pogłębi się i może wynieść odpowiednio w 2025 r. 14 TWh, natomiast w 2030 r. ok. 20 TWh. Narastać zatem będzie ilość zakupywanej energii elektrycznej poza granicami kraju, tworząc w ten sposób bardzo duże niebezpieczeństwo uzależnienia się od dostaw energii z innych krajów (Niemcy, Czechy, Białoruś, Ukraina, Słowacja, Rosja).

d) Z informacji napływających do nas wynika, że w okresie ok. 10-15 lat wyłączona zostanie definitywnie z produkcji energii elektrycznej największa polska Elektrownia Bełchatów S.A., która produkuje  ok. 5,4 TWh. Deficyt zatem znowu się pogłębi i wynieść może już za kilka lat ok. 25 tWh plus wspomniane 18 tWh traconej energii na przesyle.

e) Podjęto już ostateczną decyzję o wycofaniu się z budowy dużego bloku energetycznego w Ostrołęce.

Powyższe dane, to dane odzwierciedlające skomplikowaną sytuację energetyczną naszego kraju. Ustawodawca zdając sobie sprawę z tego faktu, wprowadził w 2019 r. do ustawy OZE możliwość tworzenia przez przedsiębiorców (w tym również spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, gminy etc.) nowego producenta energii elektrycznej i cieplnej, jakim jest właśnie spółdzielnia energetyczna. Intencją tej ustawy jest pójście w kierunku energetyki rozproszonej, gdzie produkcja energii elektrycznej (np. z fotowoltaiki, biogazowni etc.) jest blisko odbiorcy (czyli milionów mieszkańców budynków wielolokalowych). Taka bliska odległość źródła energii (czyli producenta energii, jakim jest spółdzielnia energetyczna) i odbiorcy tej energii, nie generuje strat na przesyle o których wspominaliśmy powyżej  (obecne straty 18 tWh w skali roku – czyli ok. 4,5 mld. zł).

Znowelizowana w 2019 r. przez Sejm RP ustawa OZE, umożliwia tworzenie przez osoby prawne nowych podmiotów, jakimi są właśnie spółdzielnie energetyczne, których jednocześnie członkowie mogą być prosumentami energii odnawialnej. Jednak jest to martwy zapis!

Ustawodawca wpisał transformację energetyczną do Krajowego Planu Odbudowy (dalej: KPO). Spółdzielnie energetyczne w perspektywie finansowej 2021-2027 będą mogły aplikować o środki unijne na działania związane z efektywnością energetyczną. Nie mniej jednak KPO w swoich zapisach i wytycznych wskazuje i preferuje jako beneficjentów spółdzielnie energetyczne tworzone przez grupy przedsiębiorców lub grupy produkcyjne, a nie pojedynczych przedsiębiorców. Zatem znowelizowana ustawa OZE, zdecydowanie preferuje tworzenie przez osoby prawne nowych podmiotów, jakimi są właśnie spółdzielnie energetyczne, których jednocześnie członkowie będą prosumentami energii odnawialnej.

Polski Ustawodawca kierując się sprawdzonymi już rozwiązaniami z Niemiec, Danii, Austrii, Szwecji, Holandii i innych krajów europejskich (z informacji które posiadamy łącznie przeszło 15 tys. spółdzielni energetycznych) umożliwił również tworzenie na terenie naszego kraju spółdzielni energetycznych, których przedmiotem działalności jest możliwość wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła, na potrzeby spółdzielni energetycznej i jej członków, przyłączonych do zdefiniowanej obszarowo sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej o napięciu niższym niż 110 kV lub sieci dystrybucyjnej gazowej, lub sieci ciepłowniczej. Zaproponowana nowelizacja jest niewątpliwie olbrzymią szansą m.in. dla spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych. Z branżowych informacji wynika, że do 2025 r. ilość spółdzielni energetycznych w niektórych krajach UE zostanie podwojona, a nawet potrojona.

Strona rządowa reprezentowana przez Pana Ministra powinna pójść wzorem sprawdzonych zagranicznych rozwiązań i umożliwić tworzenie przyjaznej i transparentnej formuły spółdzielczości energetycznej na terenie całego kraju. Proponowana przez nas nowelizacja ustawy OZE, to tak naprawdę zniesienie podstawowych barier tworzenia spółdzielni energetycznych w Polsce.

Do chwili obecnej została zarejestrowana zaledwie 1 (słownie: jedna) spółdzielnia energetyczna w Polsce, co tym bardziej powinno zmuszać do refleksji i do nowelizacji ustawy OZE w obszarze możliwości tworzenia i funkcjonowania spółdzielni energetycznych. Zgodnie z ustawą OZE, wykaz spółdzielni energetycznych prowadzi KOWR (Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa) i wykazie tym na dzień 17.05.2021 r. stwierdzono wpisaną tylko jedną  spółdzielnię energetyczną. Zatem konieczna i niezbędna jest nowelizacja ustawy OZE w proponowanym przez nasze całe środowisko art. 2 pkt 33a oraz art. 38e. Bez zmiany powyższych artykułów ustawy OZE nie będzie woli powoływania do życia spółdzielni energetycznych.

Obecny zapis art. 2 pkt 33a

spółdzielnia energetyczna – spółdzielnię w rozumieniu ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 2018 r. poz. 1285 oraz z 2019 r. poz. 730, 1080 i 1100) lub ustawy z dnia 4 października 2018 r. o spółdzielniach rolników (Dz. U. poz. 2073), której przedmiotem działalności jest wytwarzanie energii elektrycznej lub biogazu, lub ciepła, w instalacjach odnawialnego źródła energii i równoważenie zapotrzebowania energii elektrycznej lub biogazu, lub ciepła, wyłącznie na potrzeby własne spółdzielni energetycznej i jej członków, przyłączonych do zdefiniowanej obszarowo sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub sieci dystrybucyjnej gazowej, lub sieci ciepłowniczej;

Obecny zapis art. 38e. 1. Spółdzielnia energetyczna spełnia łącznie następujące warunki:

1) prowadzi działalność na obszarze gminy wiejskiej lub miejsko-wiejskiej w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej lub na obszarze nie więcej niż 3 tego rodzaju gmin bezpośrednio sąsiadujących ze sobą;

2) liczba jej członków jest mniejsza niż 1000;

3) w przypadku gdy przedmiotem jej działalności jest wytwarzanie:

a) energii elektrycznej, łączna moc zainstalowana elektryczna wszystkich instalacji odnawialnego źródła energii : – umożliwia pokrycie w ciągu roku nie mniej niż 70% potrzeb własnych spółdzielni energetycznej i jej członków, – nie przekracza 10MW,

b) ciepła, łączna moc osiągalna cieplna nie przekracza 30 MW,

c) biogazu, roczna wydajność wszystkich instalacji nie przekracza 40 mln m3 .

2. Na potrzeby bilansowania handlowego, o którym mowa w art. 3 pkt 40 ustawy – Prawo energetyczne, wszystkich wytwórców i odbiorców spółdzielni energetycznej uznaje się za odbiorcę.

3. Wystąpienie ze spółdzielni energetycznej na skutek wypowiedzenia może nastąpić nie wcześniej niż z końcem danego okresu rozliczeniowego, o którym mowa w art. 38c ust. 8.

Proponowane przez nas zmiany art. 2 pkt 33a i art. 38e

W art. 2 pkt 33a:

spółdzielnia energetyczna – spółdzielnię w rozumieniu ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 2020 r. poz. 275, 568, 695, 875 i 2320) lub ustawy z dnia 4 października 2018 r. o spółdzielniach rolników (Dz. U. poz. 2073), której przedmiotem działalności jest wytwarzanie, zużywanie, magazynowanie i sprzedaż energii elektrycznej lub biogazu, lub ciepła, w instalacjach odnawialnego źródła energii przyłączonych do zdefiniowanej obszarowo sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub sieci dystrybucyjnej gazowej, lub sieci ciepłowniczej, o ile obrót energią nie stanowi dla spółdzielni głównej działalności gospodarczej ani zawodowej;”;

W art. 38e uchyla się ust. 1.

Uzasadnienie:

Ograniczenia działalności gospodarczej spółdzielni energetycznej do obszarów wiejskich i miejsko – wiejskich spowodowane brzmieniem obecnej definicji spółdzielni energetycznej zapisanej w ustawie o odnawialnych źródłach energii, w powiązaniu z zapisem art. 38e, dyskryminuje podmioty zamierzające prowadzić działalność energetyczną w ramach spółdzielni na obszarach miejskich. Jest także sprzeczna z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 02.07.2004 r. Zaproponowany przez nas nowy zapis definicji spółdzielni energetycznej oraz zmiana zapisu art. 38e, umożliwia tworzenie spółdzielni energetycznych także na terenach miejskich.

Zaproponowana przez nas zmiana wychodzi naprzeciw dużemu zainteresowaniu tego typu działalnością podmiotów gospodarczych, a w szczególności  gmin, spółdzielni mieszkaniowych oraz wspólnot mieszkaniowych zlokalizowanych na terenach miejskich i zamierzających chociażby montować urządzenia do produkcji energii elektrycznej (fotowoltaika). Z uwagi na charakter prowadzonej działalności spółdzielnie mieszkaniowe oraz wspólnoty mieszkaniowe są znacznymi konsumentami energii elektrycznej oraz cieplnej.

Należy podkreślić, że miejskie spółdzielnie mieszkaniowe oraz wspólnoty mieszkaniowe dysponują nieruchomościami o bardzo dużych i niewykorzystanych powierzchniach dachów, a także wolnymi niezagospodarowanymi terenami, szczególnie nadającymi się do instalowania odnawialnych źródeł energii. Ze względu na systematyczny wzrost kosztów spółdzielni i wspólnot, związanych wzrostem cen energii elektrycznej oraz ciepła, zwłaszcza z uwagi na rosnące opłaty  za emisję CO2 (aktualna cena to ponad 40 EUR/tonę), spółdzielnie mieszkaniowe oraz wspólnoty mieszkaniowe są zainteresowane nawiązaniem współpracy w ramach spółdzielni energetycznych w celu redukcji tych kosztów. Hybrydowe powiązania różnych rodzajów OZE zapewni ciągłą produkcję energii na potrzeby własne oraz sprzedaż i znacząco wpłynie na optymalizację kosztów działalności spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych.

Zaproponowana przez nas definicja znosi także ograniczenia lokalizacyjne i umożliwia prowadzenie działalności tak zdefiniowanych spółdzielni energetycznych na większym obszarze danego OSD (Operatora Systemu Dystrybucji).                        

Niezasadne ekonomicznie oraz nieracjonalne jest ograniczanie i narzucanie odgórne kryterium związanego z pokryciem w ciągu roku nie mniej niż 70% potrzeb własnych spółdzielni energetycznej i jej członków. Zaproponowana zmiana przyczyni się do znaczącego wzrostu potencjału produkcyjnego rozproszonych źródeł energii na terenie całego kraju, zmniejszy zjawisko SMOGU, emisji CO2, wpłynie na zmniejszenie o ok. 30% ceny energii elektrycznej  i cieplnej dla samych prosumentów oraz przyczyni się bardzo mocno do zmniejszenia ubóstwa energetycznego wielu Polaków.

Nie akceptowalne, niezrozumiałe i skomplikowane są dla nas zarządców nieruchomości i naszych mieszkańców/lokatorów propozycje rozliczenia wyprodukowanej energii związane  z prosumentem zbiorowym (grupowym) i wirtualnym.

 

Szanowny Panie Ministrze,

bardzo liczymy na Pana wsparcie proponowanych przez nasze organizacje zmian art. 2 pkt 33a i art. 38e ustawy o odnawialnych źródłach energii (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r. poz. 261, z późn.zm.)

Proponowana zmiana art. 2 pkt 33a i art. 38e ma bardzo duży wymiar społeczny i wiąże się bezdyskusyjnie ze zmniejszeniem ubóstwa energetycznego wielu mieszkańców naszego kraju, zmniejszeniem opłat za energię elektryczną i cieplną, zmniejszeniem emisji CO2, możliwością wykorzystania przez spółdzielnie energetyczne dużych środków unijnych w latach 2021-2027 na transformację energetyczną naszego kraju. Bez dokonania zmian art. 2 pkt 33a i art. 38e nie powstaną spółdzielnie energetyczne na terenie naszego kraju, a zapisy ustawy dot. spółdzielni energetycznych będą nadal martwe i bezzasadne.

Problem konieczności zmian art. 2 pkt 33a i art. 38e  jest zgłaszany od wielu miesięcy przez zarządców nieruchomości, jak i również samym lokatorów i mieszkańców budynków wielolokalowych z całego kraju.

Liczymy na osobiste zaangażowanie Pana Ministra, przyjęcie naszej argumentacji zarówno społecznej jak i również wynikającej z naszej specyfiki zarządzania nieruchomościami wielolokalowymi, w konsekwencji  pozytywne zarekomendowanie zmian art. 2 pkt 33a i art. 38e do ustawy o odnawialnych źródłach energii.

W związku z powyższym prosimy pilnie o możliwość aktywnego z naszej strony uczestnictwa (w każdej formie) w dalszym skutecznym procedowaniu niezbędnych zmian z udziałem naszych przedstawicieli. Nie wyobrażamy sobie, aby zmiany przepisów ustawy OZE, które będą nas przede wszystkim dotyczyć, powstawały bez naszego aktywnego udziału i zostały nam narzucone w nieakceptowalnym przez nas kształcie.

Z poważaniem

mgr inż. Arkadiusz Borek - prezes zarządu Instytutu Gospodarki Nieruchomościami

mgr Zbigniew Olejniczak – prezes zarządu Krajowej Izby Gospodarki Nieruchomościami

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Anna Ruszczak news Projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej przyjęty przez rząd

Projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej przyjęty przez rząd Projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej przyjęty przez rząd

Rząd przyjął projekt nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej, która przewiduje między innymi, że nowa elektrownia wiatrowa będzie mogła być postawiona tylko na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania...

Rząd przyjął projekt nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej, która przewiduje między innymi, że nowa elektrownia wiatrowa będzie mogła być postawiona tylko na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Anna Ruszczak news Zmiany w prawie dotyczącym najmu krótkoterminowego

Zmiany w prawie dotyczącym najmu krótkoterminowego Zmiany w prawie dotyczącym najmu krótkoterminowego

Ministerstwo Sportu i Turystyki chce wprowadzić uregulowania dotyczące najmu krótkoterminowego, który zyskuje w Polsce na popularności. O przepisy od lat zabiegają samorządy i branża turystyczna. Pierwsi...

Ministerstwo Sportu i Turystyki chce wprowadzić uregulowania dotyczące najmu krótkoterminowego, który zyskuje w Polsce na popularności. O przepisy od lat zabiegają samorządy i branża turystyczna. Pierwsi chcą sami regulować ten obszar, a drudzy postulują wprowadzenie licencji dla właścicieli nieruchomości.

Anna Ruszczak news Samorządy nie spieszą się z uchwałami krajobrazowymi

Samorządy nie spieszą się z uchwałami krajobrazowymi Samorządy nie spieszą się z uchwałami krajobrazowymi

Uchwały krajobrazowe są w gestii samorządów już od 7 lat, a tylko nieliczne skorzystały z tego prawa. Problem tkwi w konstruowaniu uchwał, pogodzeniu ładu reklamowego z interesem biznesu i egzekwowaniem...

Uchwały krajobrazowe są w gestii samorządów już od 7 lat, a tylko nieliczne skorzystały z tego prawa. Problem tkwi w konstruowaniu uchwał, pogodzeniu ładu reklamowego z interesem biznesu i egzekwowaniem w praktyce postanowień samorządowych kodeksów reklamy przestrzennej.

Anna Ruszczak news Nowe urlopy w prawie pracy, korzystne zmiany dla rodziców

Nowe urlopy w prawie pracy, korzystne zmiany dla rodziców Nowe urlopy w prawie pracy, korzystne zmiany dla rodziców

Pracodawców czeka mała rewolucja w związku z nowelizacją Kodeksu pracy. Zostaną wydłużone urlopy rodzicielskie i nadane nowe uprawnienia pracownikom. Zmiany muszą zostać wdrożone najpóźniej na początku...

Pracodawców czeka mała rewolucja w związku z nowelizacją Kodeksu pracy. Zostaną wydłużone urlopy rodzicielskie i nadane nowe uprawnienia pracownikom. Zmiany muszą zostać wdrożone najpóźniej na początku sierpnia br. i są korzystne dla wszystkich pracowników.

Anna Ruszczak news Dyrektywa o cyfrowych platformach pracy i jej wpływ na polski rynek pracy

Dyrektywa o cyfrowych platformach pracy i jej wpływ na polski rynek pracy Dyrektywa o cyfrowych platformach pracy i jej wpływ na polski rynek pracy

Parlament Europejski i Rada UE pracują nad wspólnym stanowiskiem w sprawie dyrektywy o platformach internetowych, które mają ogłosić do końca roku. Powoduje to obawy pracodawców w Polsce o ingerencję w...

Parlament Europejski i Rada UE pracują nad wspólnym stanowiskiem w sprawie dyrektywy o platformach internetowych, które mają ogłosić do końca roku. Powoduje to obawy pracodawców w Polsce o ingerencję w swobodę działalności gospodarczej i trudne do oszacowania skutki dla rynku pracy.

Jacek Sawicki Lista ustaw podpisanych przez Prezydenta RP w lipcu 2022 r.

Lista ustaw podpisanych przez Prezydenta RP w lipcu 2022 r. Lista ustaw podpisanych przez Prezydenta RP w lipcu 2022 r.

Zbiór ustaw w polskim prawodawstwie w lipcu 2022 roku powiększony został o 18 nowych aktów prawnych parafowanych przez Prezydenta R.P. Andrzeja Dudę. Portal www.administrator24.info publikuje ich wykaz.

Zbiór ustaw w polskim prawodawstwie w lipcu 2022 roku powiększony został o 18 nowych aktów prawnych parafowanych przez Prezydenta R.P. Andrzeja Dudę. Portal www.administrator24.info publikuje ich wykaz.

Jacek Sawicki Zmiany w przepisach prawnych w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych

Zmiany w przepisach prawnych w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych Zmiany w przepisach prawnych w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych

26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1561) ukazał się tekst ustawy z dnia 7 lipca 2022 o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych. Zdaniem ustawodawcy ten akt...

26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1561) ukazał się tekst ustawy z dnia 7 lipca 2022 o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych. Zdaniem ustawodawcy ten akt prawny ma na celu usprawnienie mechanizmu finansowania programu budownictwa socjalnego i komunalnego obejmującego bezzwrotne finansowe wsparcie z budżetu państwa udzielanego przede wszystkim jednostkom samorządu terytorialnego oraz organizacjom pożytku publicznego na rozwój budownictwa zaspakajającego...

Anna Ruszczak news Nowelizacja prawa restrukturyzacyjnego ma pomóc zadłużonym firmom

Nowelizacja prawa restrukturyzacyjnego ma pomóc zadłużonym firmom Nowelizacja prawa restrukturyzacyjnego ma pomóc zadłużonym firmom

Wraz z implementacją przez Polskę unijnej dyrektywy drugiej szansy, w 2024 r. mają wejść w życie kolejne zmiany w prawie restrukturyzacyjnym. To podkreślenie polityki drugiej szansy dla firm w trudnej...

Wraz z implementacją przez Polskę unijnej dyrektywy drugiej szansy, w 2024 r. mają wejść w życie kolejne zmiany w prawie restrukturyzacyjnym. To podkreślenie polityki drugiej szansy dla firm w trudnej sytuacji ekonomicznej.

Anna Ruszczak news Niełatwa sprzedaż nieruchomości dziecka

Niełatwa sprzedaż nieruchomości dziecka Niełatwa sprzedaż nieruchomości dziecka

Rodzice niepełnoletnich właścicieli mogą podjąć decyzję o sprzedaży nieruchomości należącej do dziecka. W takim przypadku sprzedaż nieruchomości dziecka wymaga zgody sądu opiekuńczego.

Rodzice niepełnoletnich właścicieli mogą podjąć decyzję o sprzedaży nieruchomości należącej do dziecka. W takim przypadku sprzedaż nieruchomości dziecka wymaga zgody sądu opiekuńczego.

Anna Ruszczak news Wywłaszczenie nieruchomości pod gminne budownictwo mieszkaniowe

Wywłaszczenie nieruchomości pod gminne budownictwo mieszkaniowe Wywłaszczenie nieruchomości pod gminne budownictwo mieszkaniowe

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało konsultacje z samorządami w sprawie zmian w przepisach umożliwiających wywłaszczanie nieruchomości na cele gminnego i społecznego budownictwa mieszkaniowego.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało konsultacje z samorządami w sprawie zmian w przepisach umożliwiających wywłaszczanie nieruchomości na cele gminnego i społecznego budownictwa mieszkaniowego.

Eugenia Śleszyńska Kontrola techniczna obiektu wielkopowierzchniowego a definicje Prawa budowlanego

Kontrola techniczna obiektu wielkopowierzchniowego a definicje Prawa budowlanego Kontrola techniczna obiektu wielkopowierzchniowego a definicje Prawa budowlanego

Jest oczywiste, że każdy władający obiektem budowlanym musi zapewnić w okresie jego eksploatacji bezpieczeństwo użytkowania.

Jest oczywiste, że każdy władający obiektem budowlanym musi zapewnić w okresie jego eksploatacji bezpieczeństwo użytkowania.

Jacek Sawicki Kolejny jednolity tekst ustawy o księgach wieczystych i hipotece

Kolejny jednolity tekst ustawy o księgach wieczystych i hipotece Kolejny jednolity tekst ustawy o księgach wieczystych i hipotece

Dziennik Ustaw z dnia 18 sierpnia 2022 r. poz. 1728 zamieścił Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 lipca 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o księgach wieczystych...

Dziennik Ustaw z dnia 18 sierpnia 2022 r. poz. 1728 zamieścił Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 lipca 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. nr 19 poz. 147 z dnia 6 lipca 1982).

Jacek Sawicki Lista ustaw podpisanych przez Prezydenta RP w sierpniu 2022 r.

Lista ustaw podpisanych przez Prezydenta RP w sierpniu 2022 r. Lista ustaw podpisanych przez Prezydenta RP w sierpniu 2022 r.

Zbiór ustaw w polskim prawodawstwie w sierpniu 2022 roku powiększony został o 20 nowych aktów prawnych parafowanych przez Prezydenta R.P. Andrzeja Dudę. Portal www.administrator24.info publikuje ich wykaz.

Zbiór ustaw w polskim prawodawstwie w sierpniu 2022 roku powiększony został o 20 nowych aktów prawnych parafowanych przez Prezydenta R.P. Andrzeja Dudę. Portal www.administrator24.info publikuje ich wykaz.

Jacek Sawicki Jednolity tekst ustawy - Prawo o notariacie

Jednolity tekst ustawy - Prawo o notariacie Jednolity tekst ustawy - Prawo o notariacie

Dziennik Ustaw z dnia 26 sierpnia 2022 r. poz. 1799 zamieścił Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 lipca 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy - Prawo o notariacie...

Dziennik Ustaw z dnia 26 sierpnia 2022 r. poz. 1799 zamieścił Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 lipca 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy - Prawo o notariacie (Dz.U. nr 22 z 14 lutego 1991 r. poz. 91)To już siódma publikacja jednolitego aktu normatywnego tej ustawy, poprzednia ukazała się 18 października 2019 r. (Dz.U. poz. 2204). Poprzedni jednolity akt tej ustawy ukazał się 3 lipca 2020 r. (Dz.U. 2020 poz. 1192).

Jacek Sawicki Informacje objęte tajemnicą skarbową odpłatnie udostępniane komornikom sądowym

Informacje objęte tajemnicą skarbową odpłatnie udostępniane komornikom sądowym Informacje objęte tajemnicą skarbową odpłatnie udostępniane komornikom sądowym

Ukazało się rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 1 września 2022 r. w sprawie opłaty za udostępnianie komornikom sądowym informacji objętych tajemnicą skarbową (Dz.U. z dnia 1 września 2022 r. poz....

Ukazało się rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 1 września 2022 r. w sprawie opłaty za udostępnianie komornikom sądowym informacji objętych tajemnicą skarbową (Dz.U. z dnia 1 września 2022 r. poz. 1844).

Anna Ruszczak news Nowy podatek od wzrostu wartości nieruchomości

Nowy podatek od wzrostu wartości nieruchomości Nowy podatek od wzrostu wartości nieruchomości

Budżety gmin ma zasilić nowy podatek. Ministerstwo rozwoju pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Budżety gmin ma zasilić nowy podatek. Ministerstwo rozwoju pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Anna Ruszczak news Kooperatywy mieszkaniowe mogą zwiększyć dostępność mieszkań

Kooperatywy mieszkaniowe mogą zwiększyć dostępność mieszkań Kooperatywy mieszkaniowe mogą zwiększyć dostępność mieszkań

Rada Ministrów 6 września br. przyjęła projekt ustawy o kooperatywach mieszkaniowych oraz zasadach zbywania nieruchomości należących do gminnego zasobu nieruchomości w celu wsparcia realizacji inwestycji...

Rada Ministrów 6 września br. przyjęła projekt ustawy o kooperatywach mieszkaniowych oraz zasadach zbywania nieruchomości należących do gminnego zasobu nieruchomości w celu wsparcia realizacji inwestycji mieszkaniowych.

Anna Ruszczak news Wzrost płacy minimalnej od 2023 roku a składki ZUS

Wzrost płacy minimalnej od 2023 roku a składki ZUS Wzrost płacy minimalnej od 2023 roku a składki ZUS

W 2023 roku nastąpi dwustopniowa podwyżka płacy minimalnej: w styczniu wzrośnie ona do 3490 zł brutto, w lipcu zaś do 3600 zł brutto. To wzrost o 590 zł, czyli niemal o 20 proc. więcej niż obecnie. Jaki...

W 2023 roku nastąpi dwustopniowa podwyżka płacy minimalnej: w styczniu wzrośnie ona do 3490 zł brutto, w lipcu zaś do 3600 zł brutto. To wzrost o 590 zł, czyli niemal o 20 proc. więcej niż obecnie. Jaki to będzie miało wpływ na składki ZUS?

Jacek Sawicki Ustawa z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw

Ustawa z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw Ustawa z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw

Dziennik Ustaw z dnia 19 września 2022 r. poz. 1967 zamieścił tekst ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.

Dziennik Ustaw z dnia 19 września 2022 r. poz. 1967 zamieścił tekst ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.

Jacek Sawicki Już obowiązują wzory wniosków i oświadczeń do rekompensat cen na rynku paliw

Już obowiązują wzory wniosków i oświadczeń do rekompensat cen na rynku paliw Już obowiązują wzory wniosków i oświadczeń do rekompensat cen na rynku paliw

Dziennik Ustaw zamieścił w dniu 20 września 2022 r. serię rozporządzeń Ministra Klimatu i Środowiska dotyczących przepisów wykonawczych do ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł...

Dziennik Ustaw zamieścił w dniu 20 września 2022 r. serię rozporządzeń Ministra Klimatu i Środowiska dotyczących przepisów wykonawczych do ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. poz. 1967 z dnia 19 września 2022 r.).

news Opublikowano jednolity tekst ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym

Opublikowano jednolity tekst ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym Opublikowano jednolity tekst ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym

Dziennik Ustaw z dnia 28 września 2022 r. poz. 2008 zamieścił Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 września 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o gwarantowanym...

Dziennik Ustaw z dnia 28 września 2022 r. poz. 2008 zamieścił Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 września 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym.

Anna Ruszczak news Świadectwa efektywności energetycznej obowiązkowe dla właścicieli mieszkań

Świadectwa efektywności energetycznej obowiązkowe dla właścicieli mieszkań Świadectwa efektywności energetycznej obowiązkowe dla właścicieli mieszkań

Sejm przegłosował ustawę zmieniającą przepisy o efektywności energetycznej budynków. Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe nie tylko dla budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych,...

Sejm przegłosował ustawę zmieniającą przepisy o efektywności energetycznej budynków. Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe nie tylko dla budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych, ale też dla właścicieli mieszkań.

Anna Ruszczak news Projekt zmian w ustawie o emeryturach i rentach z FUS przyjęty przez rząd

Projekt zmian w ustawie o emeryturach i rentach z FUS przyjęty przez rząd Projekt zmian w ustawie o emeryturach i rentach z FUS przyjęty przez rząd

Rada Ministrów przyjęła 18 października 2022 r., projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny...

Rada Ministrów przyjęła 18 października 2022 r., projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny i polityki społecznej.

Jacek Sawicki Ustawa z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej

Ustawa z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej Ustawa z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej

Dziennik Ustaw z dnia 17 października 2022 r. poz. 2127 ogłosił tekst ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku...

Dziennik Ustaw z dnia 17 października 2022 r. poz. 2127 ogłosił tekst ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.

Wybrane dla Ciebie

Szykują się inwestycje w Twojej wspólnocie mieszkaniowej? Wybierz najlepsze finansowanie »

Szykują się inwestycje w Twojej wspólnocie mieszkaniowej? Wybierz najlepsze finansowanie » Szykują się inwestycje w Twojej wspólnocie mieszkaniowej? Wybierz najlepsze finansowanie »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać?  Sprawdź!

Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody?

Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody? Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody?

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości » Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku » Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości? Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości »

Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości » Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.